Działanie Wydziałów Komunikacji – „światełko w tunelu”.

Data:

Od początku pojawienia się pandemii COVID-19 w Polsce większość z nas ma problemy z rejestracją pojazdów. Dzięki nagłośnieniu sytuacji przez Stowarzyszenie Komisów.pl, PolskiAutohandel.pl oraz inne organizacje branżowe pojawiło się „światełko w tunelu”.

19 kwietnia 2020 w Dzienniku Ustaw z dnia pozycja 697 opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Rozporządzenie zmienia regulacje dotyczące sposobu przemieszczania się i kwarantanny, ogranicza obrót i używania określonych przedmiotów, ogranicza funkcjonowanie określonych instytucji lub zakładów pracy, ilości osób w obiektach handlowych oraz kilka innych kwestii.

Rejestracja zadaniem niezbędnym dla obywateli

Najważniejszą dla nas zmianą jest § 13 ust. 2 punkt 6, czyli zaliczenie do zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom „wydawania praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych”.

Interesująca nas zmiana musi być stosowana od dnia 22 kwietnia 2020 r., chyba że kierownik urzędu administracji publicznej lub kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym postanowi o ich zastosowaniu w terminie wcześniejszym.

Dlaczego „światełko w tunelu”, a nie huraoptymizm?

Intencją Rady Ministrów niewątpliwie było rozwiązanie problemu nierejestrowania lub rejestrowania tylko nowych pojazdów przez Wydziały Komunikacji. Moi zdaniem niestety nieodpowiednio zostały określone obowiązki zaliczane do zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom. Obawiam się, że w związku z użyciem w rozporządzeniu sformułowania „wydawania”, część WK może ograniczyć swoje działanie do wydawania dowodów rejestracyjnych, co niestary nie rozwiąże problemu.

Bądźcie czujni, trzymajcie rękę na pulsie i informujcie o takich przypadkach. Dajcie znać w komentarzach czy i jak zmieniło się funkcjonowanie WK w Waszym mieście po wejściu w życie rozporządzania.

Miejmy nadzieję, że regulujący pracę kierownicy Urzędów podejdą do sprawy odpowiedzialnie i nie będą w ten sposób ograniczać ich funkcjonowania.

W najbliższym czasie zwrócimy się do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o interpretację tego zapisu. Miejmy nadzieję, że rozwieje ona pojawiające się wątpliwości.

Urzędy muszą zawiadomić o zastosowanych ograniczeniach w drodze ogłoszenia na stronie podmiotowej urzędu lub jednostki, a także przez wywieszenie ogłoszenia w siedzibie urzędu lub jednostki. Wykonywanie tych zadań może być realizowane przez urząd w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów.


Źródło:

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Dobre wiadomości dla sprowadzających „brygadówki”!

Brygadówka – czyli samochody z dwoma rzędami siedzeń i oddzieloną przestrzenią ładunkową. W związku z tym, że takie auta mają dwa rzędy siedzeń, miejsca mocowania foteli i pasów bezpieczeństwa poza przednim rzędem siedzeń, mają przeszklone drzwi z boku oraz elementy „komfortowe” w tylnej części nadwozia taki jak oświetlenie, dywaniki lub popielniczki, przez celników traktowane były jako samochody głównie przeznaczone do przewozu osób i musieliśmy za nie płacić akcyzę. Ostatnio sytuacja zaczęła się zmieniać.

Kolejny dobry sygnał tym razem z SENATU

Kolejny dobry sygnał w temacie Kar za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Umorzenie większości kary za brak Sieci Recyklingu

Kolejny raz udało się pomóc jednemu z Was. /*! elementor...

Sukces w temacie kar za sprzedaż pojazdu przed zarejestrowaniem

Sukces w temacie kar za sprzedaż pojazdu przed zarejestrowaniem. Odwołania owocują pierwszymi sukcesami.