0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Interpelacje w sprawie Rejestracji Pojazdów z UE w ciągu 30 dni

Data:

Na internetowej stronie Sejmu RP pojawiły się w dniu dzisiejszym teksty dwóch ważnych dla nas Interpelacji poselskich dotyczących rejestracji pojazdów sprowadzonych z UE.

Pierwsza z nich zgłoszona została przez Posłów: Hannę Gill-Piątek, Joannę Muchę, Paulinę Hennig-Kloska, Mirosława Suchonia oraz Tomasza Zimocha.

Państwo posłowie zauważyli nasze problemy:

… przedsiębiorcy zawodowo zajmujący się importem samochodów używanych do Polski pod groźbą kary muszą rejestrować pojazdy w wyznaczonym wyżej terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

W związku z ograniczeniami w funkcjonowaniu administracji odpowiedzialnej za rejestrację pojazdów, ze względu na trwająca epidemię COVID-19, przedsiębiorcy mają poważne trudności w dotrzymaniu tego terminu oraz napotykają istotne ograniczenia w obrocie swoim towarem handlowym, oczekując na rejestrację pojazdów. Zgodnie z informacjami m.in. z regionu łódzkiego w związku z epidemią część wydziałów komunikacji w ogóle nie prowadzi zapisów lub umówienie wizyty jest znacząco wydłużone. Osobną kwestią jest również wydłużony obecnie czas niezbędny na druk tzw. twardego dowodu, do czasu uzyskania którego nie jest możliwa sprzedaż posiadanego pojazdu, czyli w efekcie zamrożenie własnego majątku.

i zwrócili się do Ministra Infrastruktury z pytaniami:

  1. Czy Ministerstwo planuje podjąć działania legislacyjne zmierzające do przywrócenia 180-dniowego terminu na rejestrację pojazdu przynajmniej do czasu zakończenia epidemii i przywrócenia normalnego działania wydziałów komunikacji na terenie kraju?

  2. Jakie działania przeprowadziło Ministerstwo od początku 2020 roku w celu pomocy powiatom w prawidłowej realizacji tego zadania zleconego i umożliwienia obywatelom i przedsiębiorcom rejestrację pojazdów z wykorzystaniem rozwiązań cyfrowych, bez konieczności czasochłonnych wizyt w wydziałach komunikacji?

Z całym tekstem interpelacji możecie zapoznać się – TUTAJ 

Odpowiedzi jeszcze nie ma, ale szukajcie jej – TUTAJ

www.ALLforMOTO.pl

Druga zgłoszona została przez Panią Poseł Małgorzatę Niemczyk do Ministra Klimatu i Środowiska.

Pani Poseł zauważyła nasz problem oraz brak reakcji Rządu:

Przedstawiciele branży wielokrotnie zwracali uwagę, że podmioty zajmujące się handlem samochodami używanymi w sposób profesjonalny powinny zostać z tego obowiązku wyłączone. Niestety, do dnia dzisiejszego, nikt nad naszymi apelami nie pochylił się, czego wynikową jest katastrofalna sytuacja w WK w niemal całej Polsce. Obecne przepisy generują koszty dla przedsiębiorców głównie koszt rejestracji i ubezpieczenia samochodu, co w skali roku tworzy ogromny problem, nie wspominając o czasie jaki należy poświecić na wizyty w WK. W czasie pandemii rejestracja pojazdu w terminie 30 dni jest prawie niemożliwa.

i związku z tym poprosiła o odpowiedź na pytania:

  1. Czy prowadzone są prace nad przepisami zwalniającymi przedsiębiorców z obowiązku rejestracji aut sprowadzonych z UE w terminie 30 dni?

  2. Jeśli tak, to od kiedy zostaną wprowadzone przepisy ułatwiające przedsiębiorcom prowadzenie działalności?

  3. Jeśli nie, to dlaczego?

  4. Czy jest w planach wydłużenie czasu rejestracji przez przedsiębiorców aut sprowadzanych z UE?

  5. Jeśli tak, to od kiedy zostaną wprowadzone przepisy ułatwiające przedsiębiorcom prowadzenie działalności?

  6. Jeśli nie, to dlaczego?

Z całym tekstem interpelacji możecie zapoznać się – TUTAJ

Odpowiedzi jeszcze nie ma, ale szukajcie jej – TUTAJ

Dwie interpelacje do dwóch Ministrów. Na odpowiedź poczekamy zapewne około 30 dniu.

Jak widzicie nasze działania skutkują.

Podziękujcie proszę Posłom, którzy próbują nam pomóc np. ich profilach FACEBOOK-owych lub w innych mediach społecznościowych. To Ważne, że chociaż część Parlamentu dostrzega nasze problemy. Pamiętajcie również przy kolejnych wyborach, kto pomaga naszej branży, a kto rzuca nam kłody pod nogi. To my ich wybieramy i to od nas zależy kto w przyszłości będzie stanowić prawo…

Tematem rejestracji w ostatnich dniach zajmowały się również:

Sytuacją na rynku zajęło się Polskie Radio:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Jak zmiany w KPO i dofinansowania wpłyną na naszą branżę.

Nie będzie podatków. Będą dofinansowania.

Dobre i Złe wiadomości w sprawie kar.

Dobra wiadomość jest jedna, złych niestety więcej...

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."