Jak Rządowe strony mogą kosztować nas miliony…

Data:

Nie wiem czy znacie serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorców prowadzony przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wspólnie z Partnerami – Instytutem Logistyki i Magazynowania oraz Krajową Izbą Gospodarczą www.biznes.gov.pl

Cele i założenia portalu

Na stronie przeczytać możemy, że: „Biznes.gov.pl to serwis przeznaczony dla osób zamierzających rozpocząć i prowadzących działalność gospodarczą. Celem portalu jest pomoc w realizacji spraw związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności oraz uproszczenie formalności niezbędnych do założenia i prowadzenia firmy.

Przedsiębiorcy znajdą tutaj szczegółowe informacje o obowiązujących przepisach prawa, wymaganych procedurach i formalnościach związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej. „

Postanowiłem sprawdzić jak to wygląda w rzeczywistości…

Zakładanie firmy

Na stronie, wśród wielu przydatnych wskazówek znalazłem zakładkę Zakładanie firmy, w której, po wybieraniu rodzaju firmy jaką chcecie prowadzić, dowiecie się jak ją założyć.

Z listy różnych opisanych na stronie działalności wybrałem podpowiedzi dla osób chcących otworzyć Komis samochodowy.

Po wybraniu interesującej mnie działalności zostałem poproszony o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące otwieranej firmy. Na podstawie odpowiedzi, system przygotował dokument: „Komis samochodowy – jak założyć – poradnikz opisem: „Z tego poradnika dowiesz się: jak założyć i prowadzić komis samochodowy, na czym polega sprzedaż komisowa, a także jakie warunki musisz spełnić, żeby prowadzić komis.”

Poradnik znajdziecie – TUTAJ

Niestety w przygotowanym dla mnie poradniku nie znalazłem informacji o obowiązkach związanych z podatkiem Akcyzowym oraz z recyklingiem czyli umów o zapewnieniu sieci recyklingu, opłacie produktowej i BDO. W związku z tym Jeżeli nie miął bym pojęcia jak zabrać się do rozpoczęcia działalności związanej z handlem samochodami używanymi i chciał bym w swoim komisie sprzedawać sprowadzone przez siebie samochody, naraził bym się na co najmniej dwie duże kary:

  • 12.000 zł rocznie za brak sieci recyklingu,

  • 5.000 zł do 1.000.000 zł za barak numeru rejestrowego BDO itd…

Oczywiście nie miał bym również pojęcia o obowiązku rozliczania się z Opłaty Produktowej.

Efekt mógłby być taki, że po 5 latach prowadzenia działalności zgodnie z poradnikiem przygotowanym przy pomocy strony Rządowej miał bym do zapłaty 60.000 zł za brak sieci recyklingu i kilkadziesiąt tysięcy lub nawet kilka milów złotych innych kar do zapłaty…

Założenia świetne, portal na pewno bardzo potrzebny, ale niestety nie znajdziemy tam podanych w jasny sposób wszystkich wymaganych procedury oraz formalności związanych z naszą działalnością i w związku z tym korzystając z podpowiedzi Rządowego portalu możemy wpaść w tarapaty narażają się na duże koszty…

Jak możemy wpłynąć na Rządowy portal?

Opisany portal to bardzo dobry krok, ale wymaga dopracowania. Już za kilka dni wszyscy będziemy mieli taką możliwość, ponieważ zostaliśmy  zaproszeni na kolejne posiedzenie Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, które odbędzie się dnia 10 kwietnia 2019 r. o godz. 11:30 w Sali pod Kopułą w budynku Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przy pl. Trzech Krzyży 3/5 w Warszawie.

Posiedzenie będzie miało charakter otwarty – dlatego mogą w nim uczestniczyć nie tylko stali przedstawiciele organizacji członkowskich w Radzie Przedsiębiorców, ale również wszyscy chętni przedsiębiorcy.

Jeżeli macie ochotę wziąć udział w tym posiedzeniu i zgłosić swoje uwagi dotyczące portalu biznes.gov.pl lub innego z tematów posiedzenia zarejestrujcie się na stronie: https://rzecznikmsp.gov.pl/index.php/rejestracja/.

Tematyka posiedzenia:

1) Praktyka stosowania zasad Prawa przedsiębiorców przez organy Krajowej Administracji Skarbowejdr Radosław Bulejak, Business Centre Club, Zespół ds Ordynacji Podatkowej
2) Prezentacja portalu biznes.gov.pl – Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
3)
Prezentacja PARP
4)
Europejski program wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców Early Warning Europe – Fundacja Firmy Rodzinne
5)
Warsztat nt. kontroli zwolnień lekarskich przez małych i średnich przedsiębiorców – ZUS

Po rejestracji, na adres e-mail otrzymacie szczegółową agenda posiedzenia.

UDOSTĘPNIJCIE ten post znajomym może, któryś z nich będzie chciał zgłosić jakieś uwagi lub pomysły.

5 KOMENTARZE

  1. Czyli jest to poradnik strony rządowej to czy przypadkiem nie można by się było tym podeprzeć w walce z opłatą produktową za poprzednie lata?To tak jakby ktoś celowo zataił nasze obowiązki żeby zwiększyć wpływy do budżetu.

    • Moim zdaniem w dzisiejszym stanie prawnym będzie to trudne, ale mam zamiar zaproponować utworzenie np. na bazie tego portalu, strony informacyjnej Rządu dla Przedsiębiorców, na której będą zawarte informacje na temat otworzenia i prowadzenia działalności zgodnej z numerem PKD, z tą zmianą, że jeżeli czegoś na niej zabraknie to nie będziemy musieli ponosić kosztów nie stosowania się do takich przepisów.

      • skoro jest to oficjalna strona rządowa stworzona w celu ułatwienia prowadzenia działalności i zawiera takie braki informacyjne wpływające na olbrzymie straty finansowe przedsiębiorców to jest to ewidentne niedopełnienie obowiązków służbowych przez konkretne osoby tym zarządzające.Jest to doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzania naszym mieniem i narażanie na straty w w skali kraju w olbrzymich rozmiarach.Podchodzi to pod KK

  2. Z każdą taką radosną innowacyjną stroną rządową kryją się tabuny nowych urzędniczych etatów z pensjami 4.5tys na rękę za nierobienie kompletnie nic! A np w takim NBP to mają 65tys/mies za prowadzenie 'promocji’ urzędu.. Obywateli jest coraz mniej, ale urzędników i budżetówki kilka razy więcej niż za PRLu.. poprostu niczym pasożyt wciąż rozrastająca się biurokracja.. MAFIA i tyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Kolejny dobry sygnał tym razem z SENATU

Kolejny dobry sygnał w temacie Kar za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Umorzenie większości kary za brak Sieci Recyklingu

Kolejny raz udało się pomóc jednemu z Was. /*! elementor...

Sukces w temacie kar za sprzedaż pojazdu przed zarejestrowaniem

Sukces w temacie kar za sprzedaż pojazdu przed zarejestrowaniem. Odwołania owocują pierwszymi sukcesami.

Informacja Ministra Finansów – Dlaczego musimy płacić OC za samochody w Komisach.

Przy okazji odpowiedzi na interpelacje Poselską numer 1318, złożoną przez...