0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Kary związane z nie zgłoszeniem Nabycia i Zbycia pojazdu.

Data:

Większość z nas kupuje i sprzedaje samochody używane zarejestrowane w Polsce. Mało kto wie, że zgodnie z art. 78 ust. 1 punkt 2 Ustawy o Ruchu Drogowym, zarówno nabycie, jak i zbycie pojazdu, powinniśmy zgłosić w wydziale komunikacji. Obowiązek taki mamy również w przypadku, jeśli nie planujemy rejestrować samochodu na siebie.

Najczęściej niezgłoszenie faktu nabycia lub zbycia pojazdu nie wiążą się żadnymi sankcjami, ale w ostatnim czasie coraz częściej spotykamy się z próbą karania nas przez Policję lub Straż Miejską za nie wypełnienie tego obowiązku. Najczęściej jest to traktowane jako wykroczenie z artykułu 97 Kodeksu Wykroczeń, za co grozi kara grzywny do 3.000 złotych.

Na inne zagrożenie związane z niedopełnieniem tych obowiązków wskazuje Miesięcznik Dealer. W artykule „Tego dealerskie działy księgowości nie robią, choć powinny”, przeczytamy między innymi, że brak wspomnianego zgłoszenia – zdaniem części inspektorów kontroli celno-skarbowej – skutkuje utratą prawa do odliczenia podatku VAT od samochodu – zarówno po stronie dealera, jak i późniejszego nabywcy pojazdu. Marta Szafarowska sugeruje więc, by rozważyć wdrożenie praktyki, w której – mimo iż dealer nie rejestruje samochodu na siebie – za każdym razem dokonuje on zgłoszenia nabycia i zbycia pojazdu.”

Całkiem inną kwestią jest obowiązek wynikający z Art. 71 punkt 7, Ustawy o Ruchu drogowym, zgodnie z którym właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Tematem tych obowiązków zajmiemy w najbliższym czasie, dlatego chcieli byśmy się Was zapytać:

Czy zgłaszacie fakt nabycia pojazdu? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Czy zgłaszacie Fakt zbycia pojazdu? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Czy rejestrujecie sprowadzone z UE samochody w ciągu 30 dni?

Czy ktoś z Was miał problemy w związku z odliczeniem podatku VAT od samochodu, którego fakt nabycia lub zbycia nie został zgłoszony w Wydziale Komunikacji?

Napiszcie nam jak w życiu codziennym w Waszych miastach wygląda egzekwowanie tych przepisów. Czy Policja lub inne organy karzą Was za ich nie przestrzeganie? Jeśli tak to na podstawie jakich przepisów i jak wyglądają kary.

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszego Facebooka.

26 KOMENTARZE

  1. jako pośrednik gdy sprzedaje auto nie mogę nigdzie zglosić zbycia auta. bo nie jestem właścicielem w dowodzie rejestracyjnym. A jeżeli nowy nabywca nie zarejestruje auta na siebie to fotoradary przychodza do mnie ja dalej odsyłam skany faktur. Powinna być ogólna strona gdzie zgłasza się sprzedaż auta nowemu nabywcy wi wpisywane gdzieś w rejestr.To samo ze sprzedaża auta na export przez pośrednika.

    • To za niedługo przyjdzie ci kara za to ze starostwa, urzędy teraz się obudziły i karzą ludzi za nie zgłaszanie nawet z okresu pandemii. Ludzie teraz dostają nawet kilkaset tysięcy kary, bo nie da się z tego wytłumaczyć lub uniknąć 🙂

    • To po ptakach, ja tak robiłem jak ty, i od stycznia dobrali mi się do tyłka, zaczynają wyciągać samochodu sprzed 3 i 4 lat już których nie zgłaszałem i muszę płacić kary.

  2. To jest chyba nadinterpretacja przepisów. Nie wydaje mi się, abym jako auto handel musiał rejestrować każdy pojazd. Nawet gdyby ktoś chciał nałożyć na mnie taką karę, mój prawnik udowodni że jestem niewinny. Nigdy nie rejestrowałem i nie będę rejestrował pojazdów zakupionych do sprzedaży. Dokonuję opłat, wystawiam fakturę i sprzedaję. Rejestrację zostawiam nowemu nabywcy. Poza tym gdybym poszedł zgłosić tylko zakup pojazdu, bez zamiaru rejestracji, urzędnicy nie wiedzieliby, co z tym zrobić. Ot i koło się zamyka.

    • Nie mamy obowiązku rejestrowania, mamy obowiązek zgłoszenia faktu nabycie i sprzedaży. Spróbuj zapytać w swoim WK na jakim druku możesz zgłosić fakt nabycia pojazdu do czego zobowiązuje Ciebie Art. 71 punkt 7 Ustawy o Ruchu Drogowym.

  3. Akurat ja nie posiadam aut zarejestrowanych w kraju, nie zbieram ich nawet w rozliczeniu. Importuję z zagranicy i sprzedaję. Nie mam problemu z polisami OC, funduszem gwarancyjnym, fotoradarami itp. Póki będzie można importować auta z zagranicy, nigdy nie kupię auta z kraju. Zapłacę za granicą nawet więcej, ale auta na pewno są lepsze.

      • Nie rejestruję, nie czuję takiej potrzeby. Auta sprowadzonego i zarejestrowanego chyba bym nie sprzedał. Nigdy bym nie zrobił samochodowi takiej krzywdy w postaci polskich tablic.

      • Chyba nikt tego nie robi, przynajmniej ja nie znam nikogo takiego, to dopiero można sobie narobić problemów, bo jak potem sprzeda się takie zarejestrowane auto a nowy właściciel go nie zarejestruje to pomimo zgłoszenia zbycia pojazdu mandaty z zagranicy będzie musiał zapłacić właściciel będący w dowodzie rejestracyjnym. Nie powinno tak być ale było już wiele takich przypadków.

  4. Poza tym nie za bardzo wyobrażam sobie magazynować towaru dłużej niż miesiąc. Powiem Ci, że jest początek października, a ja już nie mam aut zakupionych we wrześniu, a z ostatniego wyjazdu, czyli z pierwszego w październiku zostały się tylko dwa grubsze z dziewięciu przywiezionych.Taniochę do 30.000 tysięcy już rozebrali. Trochę prywatni, trochę koledzy z branży. Niestety ale w handlu liczy się obrót. Jestem z tych, którzy jedzą małą łyżeczką, ale cały czas. Jak auto nie sprzedaje się przez 2 tygodnie, czyli tyle ile czas emisji w otomoto, robię promocję, dzwonię do swoich kontrahentów czyli tzw. handlarzy i pozamiatane.

      • Wątpisz? Ja z tego żyję, a nie dorabiam, być może jeszcze na czarno, jak co niektórzy. Dla mnie możesz magazynować auta i po roku. Niech rdzewieją im tarcze hamulcowe i olej ze szklanek niech spłynie do miski do ostatniej kropli. Tego można gratulować bardziej 🙂 Handluję autami dłużej niż być może wielu młodych „firmowców” na tym świecie żyje. Być może czepiasz się klasy premium w świeżym wydaniu 🙂 Panamerę też kiedyś musiałem zatrzymać dla siebie na dłużej. Jako właściciel sprzedawałem ją ponad rok 🙂

  5. Dostałem kiedyś pismo ze straży miejskiej Warszawy, wzywali mnie do opłacenia próby odholowania auta którego wg cepik bylem właścicielem , auto sprzedałem, wysłałem im fakturę, nie mogli zrozumieć tego i wymagali ze muszę zgłosić do WK, napisałem pismo, i mam pismo z Wydziału Komunikacji i dostałem odpowiedz :

    ” W przypadku gdy zgłoszenie zbycia dokonuje nabywca który nie figuruje w lokalnej ewidencji jako właściciel pojazdu zawiadomienie pozostawia się bez rozpoznania a sprzedaż nie może być odnotowana w ewidencji pojazdów” Dodałbym tutaj skan pisma ale nie ma możliwości

    ,

    • Dostałeś mandat od Straży Miejskiej za nie zgłoszenie sprzedaży samochodu?
      Co napisałeś do WK?
      Jeśli to nie problem to prześli mi oba pisna na: info@polskiautohandle.pl
      Mój znajomy dostał mandat 100 zł za niezgłoszenie sprzedaży samochodu. Sytuacja była podobna, chodziło o żle zaparkowany samochód.

    • Jak nie ma problemu to też poproszę o scan. Prowadze auto komis. Wczoraj chcieli mnie karać za nie nie zgłoszenie zbycia auta ukraincowi który popełnił wykroczen. Ide do nich jutro…Marek

  6. Ja bylem dzisiaj w WK z wypelnionym drukiem z ich strony o nabyciu pojazdu to w okienku najpierw się dowiedzialem ze nie przyjmuja takich zgloszen bo maja taki przykaz z gory. Gdy im odpowiedzialem ze ja mam obowiazek zglosic nabycie pojazdu w ciagu 30 dni to sie zaczęło. Latanie od kolezanki do kolezanki szukanie w ustawach az w koncu pani pokazala mi art. Z obwieszczenia marszalka sejmu i jakies rozporzadzenie gdzie jest mowa o rejestracji pojazdu w przypadku zmian w dowodzie rejestracyinym. Ogolnie steacilem 1.5 godziny i dalem sobie spokoj bo ewidentnie widac nacisk na dojenie kasy z obywatela wymuszajac rejestracje pojazdów. Zastanawiam sie czy im tego zgloszenia nie wyslac poczta.

  7. Wszyscy piszecie z punktu widzenia handlarza, ale ja jestem zwykłym klienten Januszem Kowalskim. Kupuję pojazd i chcę zgłosić staroście ten fakt, ale wymagają abym zarejestrował, ale żeby to zrobić pojazd musi przejść badania techniczne co w moim przypadku jest narazie niemożliwe, pojazd nadaje się do remontu. Więc koło się zamyka, ja chcę zgodnie z przepisami zgłosić/zarejestrować, ale system wymaga odemnie aby pojazdy był na 100% sprawny, nawet jak stoi u mnie w garażu!! Czyli w praktyce odmawia się obywatelowi konstytucyjnego prawa do posiadania!! Dlaczego ja się pytam?!? Gorzej niż za kumuny, kiedy niby każda indywidualność była tępiona.

  8. Sprzedałem motorower.. ale
    wcale nie ma obowiązku zgłaszania..
    dlaczego? dlatego że urzędy wiedzą kiedy ktoś zarejestrował nowy pojazd..

    gorzej jest kiedy ktoś jeździ pojazdem
    który zostął sprzedany a dana osoba go nie przerejestrowała..

    nie musimy zgłaszać sprzedaży..bardziej kupno i nabycie pojazdu..

    zależy jaki pojazd .. jak skuterek.. bez przesady.. 🙂

    warto by było pomyśleć nad jakimś sposobem zgłaszania sprzedaży online.. bo ten obecny jest czasochłonny…

  9. Sprzedałem samochód 3 lata temu, sprzedaż nie została zgłoszona a ostatnio zorientowałem się że samochód prawnie dalej należy do mnie. dodam że umowy i papiery zostały zgubione! Co mam robić w takiej sytuacji?

    • Jeżeli chodzi o zgłoszenie to w tym przypadku nie będzie kary za nieterminowe zgłoszenie zbycia ponieważ przepis dotyczy transakcji od początku 2020 roku.
      Jeżeli umowa została prawidłowo zawarta to nie jest już Pan/Pani właścicielem pojazdu pomimo tego, że w CEP widnieje na Pana/Panią.

      • Ja sprzedałem auto 7 lat temu. nie odebrałem wezwania z miasta za mandat i doszło do egzekucji. Odwołałem się i należność główną za mandat uchylono ale wszystkie koszty zostały bo nie zgłosiłem sprzedaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Kary za nierejestrowanie pojazdów sprowadzonych – Aktualny Stan odwołań – WK i SKO i WSA

Na tej stronie znajdziesz aktualną sytuację dotyczącą kar za sprzedaż samochodów sprowadzonych przed zarejestrowaniem. Masz tutaj: - listę Wydział Komunikacji, które nakładają kary, - listę SKO, które uchyliły kary, - listę SKO, które utrzymały decyzję Wydziałów Komunikacji, - listę spraw, które trafiły do WSA.

Problem z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym u Rzecznika MŚiP

Podczas wczorajszego posiedzenia zespołu Roboczego ds. Transportu, Motoryzacji i...

Po latach nadchodzi koniec sporów o zwrot akcyzy

Po latach nadchodzi koniec sporów o zwrot akcyzy. Jeżeli wejdzie w życie nowy projekt sprawa będzie jasna.

Węgierskie Tablice Tymczasowe – Profesjonalne

W tym tekście przedstawiam wam podstawy prawne wydawania tablic "Profesjonalnych" na Węgrzech. Zanim zapłacicie komuś za takie tablice i zaczniecie ich używać zapoznajcie się z przepisami, które to regulują.