PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Kary związane z nie zgłoszeniem Nabycia i Zbycia pojazdu.

Kary związane z nie zgłoszeniem Nabycia i Zbycia pojazdu.
04 października
14:36 2017

Większość z nas kupuje i sprzedaje samochody używane zarejestrowane w Polsce. Mało kto wie, że zgodnie z art. 78 ust. 1 punkt 2 Ustawy o Ruchu Drogowym, zarówno nabycie, jak i zbycie pojazdu, powinniśmy zgłosić w wydziale komunikacji. Obowiązek taki mamy również w przypadku, jeśli nie planujemy rejestrować samochodu na siebie.

Najczęściej niezgłoszenie faktu nabycia lub zbycia pojazdu nie wiążą się żadnymi sankcjami, ale w ostatnim czasie coraz częściej spotykamy się z próbą karania nas przez Policję lub Straż Miejską za nie wypełnienie tego obowiązku. Najczęściej jest to traktowane jako wykroczenie z artykułu 97 Kodeksu Wykroczeń, za co grozi kara grzywny do 3.000 złotych.

Na inne zagrożenie związane z niedopełnieniem tych obowiązków wskazuje Miesięcznik Dealer. W artykule “Tego dealerskie działy księgowości nie robią, choć powinny”, przeczytamy między innymi, że brak wspomnianego zgłoszenia – zdaniem części inspektorów kontroli celno-skarbowej – skutkuje utratą prawa do odliczenia podatku VAT od samochodu – zarówno po stronie dealera, jak i późniejszego nabywcy pojazdu. Marta Szafarowska sugeruje więc, by rozważyć wdrożenie praktyki, w której – mimo iż dealer nie rejestruje samochodu na siebie – za każdym razem dokonuje on zgłoszenia nabycia i zbycia pojazdu.”

Całkiem inną kwestią jest obowiązek wynikający z Art. 71 punkt 7, Ustawy o Ruchu drogowym, zgodnie z którym właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Tematem tych obowiązków zajmiemy w najbliższym czasie, dlatego chcieli byśmy się Was zapytać:

Czy zgłaszacie fakt nabycia pojazdu? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Czy zgłaszacie Fakt zbycia pojazdu? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Czy rejestrujecie sprowadzone z UE samochody w ciągu 30 dni?

Czy ktoś z Was miał problemy w związku z odliczeniem podatku VAT od samochodu, którego fakt nabycia lub zbycia nie został zgłoszony w Wydziale Komunikacji?

Napiszcie nam jak w życiu codziennym w Waszych miastach wygląda egzekwowanie tych przepisów. Czy Policja lub inne organy karzą Was za ich nie przestrzeganie? Jeśli tak to na podstawie jakich przepisów i jak wyglądają kary.

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszego Facebooka.

Podobne artykuły

26 komentarzy

 1. rob
  rob 04 października, 17:09

  jako pośrednik gdy sprzedaje auto nie mogę nigdzie zglosić zbycia auta. bo nie jestem właścicielem w dowodzie rejestracyjnym. A jeżeli nowy nabywca nie zarejestruje auta na siebie to fotoradary przychodza do mnie ja dalej odsyłam skany faktur. Powinna być ogólna strona gdzie zgłasza się sprzedaż auta nowemu nabywcy wi wpisywane gdzieś w rejestr.To samo ze sprzedaża auta na export przez pośrednika.

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. Dominik
  Dominik 04 października, 18:02

  Ja nie rejestruje aut i też nie zgłaszam i nigdy nie miałem z tego żadnego problemu

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Dominik
   Dominik 09 lutego, 10:22

   To za niedługo przyjdzie ci kara za to ze starostwa, urzędy teraz się obudziły i karzą ludzi za nie zgłaszanie nawet z okresu pandemii. Ludzie teraz dostają nawet kilkaset tysięcy kary, bo nie da się z tego wytłumaczyć lub uniknąć 🙂

   Odpowiedz na ten komentarz
  • John
   John 09 marca, 20:08

   To po ptakach, ja tak robiłem jak ty, i od stycznia dobrali mi się do tyłka, zaczynają wyciągać samochodu sprzed 3 i 4 lat już których nie zgłaszałem i muszę płacić kary.

   Odpowiedz na ten komentarz
 3. do autora
  do autora 05 października, 11:52

  To jest chyba nadinterpretacja przepisów. Nie wydaje mi się, abym jako auto handel musiał rejestrować każdy pojazd. Nawet gdyby ktoś chciał nałożyć na mnie taką karę, mój prawnik udowodni że jestem niewinny. Nigdy nie rejestrowałem i nie będę rejestrował pojazdów zakupionych do sprzedaży. Dokonuję opłat, wystawiam fakturę i sprzedaję. Rejestrację zostawiam nowemu nabywcy. Poza tym gdybym poszedł zgłosić tylko zakup pojazdu, bez zamiaru rejestracji, urzędnicy nie wiedzieliby, co z tym zrobić. Ot i koło się zamyka.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 05 października, 14:37

   Nie mamy obowiązku rejestrowania, mamy obowiązek zgłoszenia faktu nabycie i sprzedaży. Spróbuj zapytać w swoim WK na jakim druku możesz zgłosić fakt nabycia pojazdu do czego zobowiązuje Ciebie Art. 71 punkt 7 Ustawy o Ruchu Drogowym.

   Odpowiedz na ten komentarz
  • N
   N 21 maja, 01:02

   Możesz mi coś wiecej powiedziec na temat opłat. Co opłacasz ?

   Odpowiedz na ten komentarz
 4. do admina
  do admina 05 października, 16:08

  Akurat ja nie posiadam aut zarejestrowanych w kraju, nie zbieram ich nawet w rozliczeniu. Importuję z zagranicy i sprzedaję. Nie mam problemu z polisami OC, funduszem gwarancyjnym, fotoradarami itp. Póki będzie można importować auta z zagranicy, nigdy nie kupię auta z kraju. Zapłacę za granicą nawet więcej, ale auta na pewno są lepsze.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 05 października, 16:10

   A rejestrujesz wszystkie samochody sprowadzone z UE w ciągu 30 dni?

   Odpowiedz na ten komentarz
   • do admina
    do admina 05 października, 16:58

    Nie rejestruję, nie czuję takiej potrzeby. Auta sprowadzonego i zarejestrowanego chyba bym nie sprzedał. Nigdy bym nie zrobił samochodowi takiej krzywdy w postaci polskich tablic.

    Odpowiedz na ten komentarz
   • Miczurin
    Miczurin 05 października, 17:07

    Chyba nikt tego nie robi, przynajmniej ja nie znam nikogo takiego, to dopiero można sobie narobić problemów, bo jak potem sprzeda się takie zarejestrowane auto a nowy właściciel go nie zarejestruje to pomimo zgłoszenia zbycia pojazdu mandaty z zagranicy będzie musiał zapłacić właściciel będący w dowodzie rejestracyjnym. Nie powinno tak być ale było już wiele takich przypadków.

    Odpowiedz na ten komentarz
 5. do admia
  do admia 05 października, 17:50

  Poza tym nie za bardzo wyobrażam sobie magazynować towaru dłużej niż miesiąc. Powiem Ci, że jest początek października, a ja już nie mam aut zakupionych we wrześniu, a z ostatniego wyjazdu, czyli z pierwszego w październiku zostały się tylko dwa grubsze z dziewięciu przywiezionych.Taniochę do 30.000 tysięcy już rozebrali. Trochę prywatni, trochę koledzy z branży. Niestety ale w handlu liczy się obrót. Jestem z tych, którzy jedzą małą łyżeczką, ale cały czas. Jak auto nie sprzedaje się przez 2 tygodnie, czyli tyle ile czas emisji w otomoto, robię promocję, dzwonię do swoich kontrahentów czyli tzw. handlarzy i pozamiatane.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • clown
   clown 11 października, 20:04

   Gratuluję poczucia humoru.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Do Clowna
    Do Clowna 11 października, 22:40

    Wątpisz? Ja z tego żyję, a nie dorabiam, być może jeszcze na czarno, jak co niektórzy. Dla mnie możesz magazynować auta i po roku. Niech rdzewieją im tarcze hamulcowe i olej ze szklanek niech spłynie do miski do ostatniej kropli. Tego można gratulować bardziej 🙂 Handluję autami dłużej niż być może wielu młodych “firmowców” na tym świecie żyje. Być może czepiasz się klasy premium w świeżym wydaniu 🙂 Panamerę też kiedyś musiałem zatrzymać dla siebie na dłużej. Jako właściciel sprzedawałem ją ponad rok 🙂

    Odpowiedz na ten komentarz
  • Krzysiek
   Krzysiek 15 października, 18:36

   Popieram, takie są realia

   Odpowiedz na ten komentarz
 6. Alb
  Alb 31 grudnia, 16:11

  Dostałem kiedyś pismo ze straży miejskiej Warszawy, wzywali mnie do opłacenia próby odholowania auta którego wg cepik bylem właścicielem , auto sprzedałem, wysłałem im fakturę, nie mogli zrozumieć tego i wymagali ze muszę zgłosić do WK, napisałem pismo, i mam pismo z Wydziału Komunikacji i dostałem odpowiedz :

  ” W przypadku gdy zgłoszenie zbycia dokonuje nabywca który nie figuruje w lokalnej ewidencji jako właściciel pojazdu zawiadomienie pozostawia się bez rozpoznania a sprzedaż nie może być odnotowana w ewidencji pojazdów” Dodałbym tutaj skan pisma ale nie ma możliwości

  ,

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 01 stycznia, 11:33

   Dostałeś mandat od Straży Miejskiej za nie zgłoszenie sprzedaży samochodu?
   Co napisałeś do WK?
   Jeśli to nie problem to prześli mi oba pisna na: info@polskiautohandle.pl
   Mój znajomy dostał mandat 100 zł za niezgłoszenie sprzedaży samochodu. Sytuacja była podobna, chodziło o żle zaparkowany samochód.

   Odpowiedz na ten komentarz
  • Maxmark
   Maxmark 03 stycznia, 08:10

   Jak nie ma problemu to też poproszę o scan. Prowadze auto komis. Wczoraj chcieli mnie karać za nie nie zgłoszenie zbycia auta ukraincowi który popełnił wykroczen. Ide do nich jutro…Marek

   Odpowiedz na ten komentarz
  • rafal
   rafal 06 marca, 12:24

   Witam możesz podesłać skan pisma o którym mówisz ze dostałem z wydziału komunikacji
   Właśnie mam taka samą sytuacje pozdrawiam Rafał trio77@wp.pl

   Odpowiedz na ten komentarz
 7. Zielony
  Zielony 05 października, 14:58

  Ja bylem dzisiaj w WK z wypelnionym drukiem z ich strony o nabyciu pojazdu to w okienku najpierw się dowiedzialem ze nie przyjmuja takich zgloszen bo maja taki przykaz z gory. Gdy im odpowiedzialem ze ja mam obowiazek zglosic nabycie pojazdu w ciagu 30 dni to sie zaczęło. Latanie od kolezanki do kolezanki szukanie w ustawach az w koncu pani pokazala mi art. Z obwieszczenia marszalka sejmu i jakies rozporzadzenie gdzie jest mowa o rejestracji pojazdu w przypadku zmian w dowodzie rejestracyinym. Ogolnie steacilem 1.5 godziny i dalem sobie spokoj bo ewidentnie widac nacisk na dojenie kasy z obywatela wymuszajac rejestracje pojazdów. Zastanawiam sie czy im tego zgloszenia nie wyslac poczta.

  Odpowiedz na ten komentarz
 8. Janusz
  Janusz 16 kwietnia, 16:18

  Wszyscy piszecie z punktu widzenia handlarza, ale ja jestem zwykłym klienten Januszem Kowalskim. Kupuję pojazd i chcę zgłosić staroście ten fakt, ale wymagają abym zarejestrował, ale żeby to zrobić pojazd musi przejść badania techniczne co w moim przypadku jest narazie niemożliwe, pojazd nadaje się do remontu. Więc koło się zamyka, ja chcę zgodnie z przepisami zgłosić/zarejestrować, ale system wymaga odemnie aby pojazdy był na 100% sprawny, nawet jak stoi u mnie w garażu!! Czyli w praktyce odmawia się obywatelowi konstytucyjnego prawa do posiadania!! Dlaczego ja się pytam?!? Gorzej niż za kumuny, kiedy niby każda indywidualność była tępiona.

  Odpowiedz na ten komentarz
 9. LQ
  LQ 03 października, 15:33

  Sprzedałem motorower.. ale
  wcale nie ma obowiązku zgłaszania..
  dlaczego? dlatego że urzędy wiedzą kiedy ktoś zarejestrował nowy pojazd..

  gorzej jest kiedy ktoś jeździ pojazdem
  który zostął sprzedany a dana osoba go nie przerejestrowała..

  nie musimy zgłaszać sprzedaży..bardziej kupno i nabycie pojazdu..

  zależy jaki pojazd .. jak skuterek.. bez przesady.. 🙂

  warto by było pomyśleć nad jakimś sposobem zgłaszania sprzedaży online.. bo ten obecny jest czasochłonny…

  Odpowiedz na ten komentarz
 10. meercyx
  meercyx 10 grudnia, 19:23

  Sprzedałem samochód 3 lata temu, sprzedaż nie została zgłoszona a ostatnio zorientowałem się że samochód prawnie dalej należy do mnie. dodam że umowy i papiery zostały zgubione! Co mam robić w takiej sytuacji?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 10 grudnia, 19:36

   Jeżeli chodzi o zgłoszenie to w tym przypadku nie będzie kary za nieterminowe zgłoszenie zbycia ponieważ przepis dotyczy transakcji od początku 2020 roku.
   Jeżeli umowa została prawidłowo zawarta to nie jest już Pan/Pani właścicielem pojazdu pomimo tego, że w CEP widnieje na Pana/Panią.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Remzi
    Remzi 30 maja, 21:03

    Ja sprzedałem auto 7 lat temu. nie odebrałem wezwania z miasta za mandat i doszło do egzekucji. Odwołałem się i należność główną za mandat uchylono ale wszystkie koszty zostały bo nie zgłosiłem sprzedaży.

    Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.