0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Nowe Deklaracje Akcyzowe – jak szybko zapłacić akcyzę za kilka Aut?

Data:

Od 1 października 2017 roku, składamy już nowe deklaracje Akcyzowe AKC-U/S. Niestety pierwszego dnia obowiązywania nowych deklaracji system nie działał, ale jak dowiedzieliśmy się z Help Desk portalu PUESC już dziś koło południa wszystko ma działać i bez problemu będziemy mogli składać deklaracje.

Tak jak pisaliśmy już wcześniej nowe deklaracje różnią się głównie tym, że należy w nich dokładniej opisać sprowadzony samochód, podając między innymi jego stan i przebieg. Opis ten ma ułatwić dokładniejsze ustalenie wartości pojazdu.

Instrukcje jak zarejestrować się na portalu PUESC i złożyć elektronicznie nową deklarację Akcyzową pobierzecie – TUTAJ.

Jeśli sprowadzacie więcej aut i za każdym razem płacicie Akcyzę za kilka samochodów, warto jest skorzystać z możliwości importowania danych do deklaracji AKC-U/S z pliku XML arkusza kalkulacyjnego EXCEL. Plik zawierający skoroszyt Excel do prowadzenia ewidencji AKC-U/S oraz instrukcję obsługi wraz z przykładowym plikiem XML zawierającym dane z samochodami osobowymi pobierzecie – TUTAJ. Skoroszyt ten, umożliwia wyeksportowanie wprowadzonych danych do pliku XML. Stworzony plik XML należy zaimportować do formularza deklaracji AKC-U/S na portalu PUESC dzięki czemu na jednej deklaracji zapłacimy akcyzę należną od kilku aut i oszczędzimy wiele czasu na składaniu kilku lub kilkunastu deklaracji oddzielnie. Osobiście korzystam z tego rozwiązania od dawna. Zapłacenie akcyzy za 11 aut zajmuje mi około 30 minut łącznie z wykonaniem przelewu. U mnie metoda ta niestety nie działa w OpenOffice.

Przy płaceniu akcyzy za kilka sprowadzonych samochodów jednym przelewem, należy pamiętać żeby wybrać Symbol formularza AKC-USw oraz Typ okresu: J-dzień i wpisać najwcześniejszą datę powstania obowiązku podatkowego/datę przekroczenia granicy. Np. dla trzech aut sprowadzonych 25 września 2017, 27 września 2017, 30 września 2017 będzie to 17J2509.

Napiszcie proszę  w komentarzach czy korzystacie z możliwości eksportowania danych do deklaracji AKC-U z pliku XML?

Jakie są Wasze spostrzeżenia, problemy i uwagi dotyczące takiej możliwości?

Jak zwykle zapraszamy do dyskusji również na naszym Facebooku.

3 KOMENTARZE

 1. Po co mamy tworzyć pliki XML jak możemy bezpośrednio wpisać kilka lub kilkanaście samochodów do jednej deklaracji ?

  Przecież nie trzeba do każdego samochodu tworzyć odrębnej deklaracji.

  Należy pamiętać przed wygenerowaniem dokumentu zapisać kopię roboczą gdyż jak przyjdą korekty z UC to zrobimy je w dwie minuty bez konieczności wpisywania samochodów od nowa.

  • Ja robię to w pliku EXCELa. W razie korekty również bez problemu poprawiam i wysyłam. EXCEL sam uzupełnia np. markę jeśli się powiela lub inne dane i łatwiej mi jest kopiować i wklejać dane dlatego uważam ten sposób za lepszy i szybszy.

 2. Mam pytanie do osób sprowadzających samochody z Belgii.

  Auto-Handel w Belgii chce mi wystawić fakturę w procedurze marży ale podaje jako podstawę prawną art. 39bis BTW wg interpretacji podatkowych dostępnych w internecie taka transakcja to nabycie wewnątrzwspólnotowe i powinienem zapłacić podatek VAT 23%. Potwierdził mi to niby US przez telefon.

  Dla procedury marży właściwy powinien być ART 58 § 4 BTW. Handlarz mi mówi że nikt tego u nich nie pisze i faktycznie jak przeglądałem u znajomego to u niego też jako podstawa w fakturach marża jest ART 39.

  Jak jest u Was ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Jak zmiany w KPO i dofinansowania wpłyną na naszą branżę.

Nie będzie podatków. Będą dofinansowania.

Dobre i Złe wiadomości w sprawie kar.

Dobra wiadomość jest jedna, złych niestety więcej...

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."