0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Limity płatności gotówkowych zaczną obowiązywać później!

Data:

Ostatnio dużo rozmawialiśmy na temat limitów płatności gotówkowych, o których pisałem 25 listopada 2021 roku.  Temat jest niejasny i budzi wiele obaw wśród przedsiębiorców. Właściciele firm nie wiedzą jak interpretować te zmiany, a czasu do ich wprowadzenia zostało bardzo mało. Prawdopodobnie dlatego jeszcze przed końcem roku termin wejścia w życie tych przepisów zostanie odroczony. Stanie się to na skutek zmian wprowadzonych w Ustawie o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

W projekcie ustawy, który został już przyjęty przez Sejm w dniu 9 grudnia 2021 roku oraz bez poprawek przez Senat, zmieniony został między innymi artykuł 89 punkt 4 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – wprowadzającej Polski Ład. Artykuł ten między innymi odracza wejście w życie przepisów dotyczących limitów płatności gotówkowych.

Ustawa została przyjęta przez Senat bez poprawek i w związku z tym trafi bezpośrednio na biurko Prezydenta. Jeżeli Andrzej Duda podpisze ją jeszcze w tym roku to dopiero od 1 stycznia 2023 roku zaczną obowiązywać limity płatności gotówkowych znajdujące się w:

ustawie z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta:

Art. 7b. Konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20.000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.”.”,

oraz

ustawie z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców:

w art. 19 w pkt 2 wyrazy „15.000 zł” zastępuje się wyrazami „8.000 zł”.

Po wprowadzeniu zmiany, cały artykuł wygląda tak:

Art. 19. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:

1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

  1. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 8.000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Moim zdaniem jest to dobra zmiana. Będziemy mieli więcej czasu, żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Dajcie znać jak Wy odbieracie tą zmianę.

2 KOMENTARZE

  1. Witam.Dostałem od księgowej informację że prowadząc autohandel od 01.01.2022 będę musiał posiadać terminal płatniczy.Ktoś coś z Was wie coś więcej w tym temacie?Z góry dzięki za odpowiedzi

    • Nie ma obowiązku posiadania terminala trzeba natomiast umożliwić platnosc bezgotowkowa jest interpretacja Ministerstwa Finansow ze mozna umożliwić platnosc przelewem i jest juz wymog spelniony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Problem z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym u Rzecznika MŚiP

Podczas wczorajszego posiedzenia zespołu Roboczego ds. Transportu, Motoryzacji i...

Po latach nadchodzi koniec sporów o zwrot akcyzy

Po latach nadchodzi koniec sporów o zwrot akcyzy. Jeżeli wejdzie w życie nowy projekt sprawa będzie jasna.

Węgierskie Tablice Tymczasowe – Profesjonalne

W tym tekście przedstawiam wam podstawy prawne wydawania tablic "Profesjonalnych" na Węgrzech. Zanim zapłacicie komuś za takie tablice i zaczniecie ich używać zapoznajcie się z przepisami, które to regulują.

Badania Techniczne Pojazdów będą droższe!

Trwają już prace nad projektem ustawy, który wprowadzi zmiany w systemie badań technicznych. Jedno jest pewne będzie drożej.