0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Polski Ład – limity płatności, Tymczasowe zajęcie ruchomości i Nabycie sprawdzające

Data:

Ostatnio większość z nas dostała ulotki promujące Polski Ład. Dzięki nim już wiemy jakie to wspaniałe rozwiązania zaprojektował nam nasz Rząd.

Ale czy na pewno będzie tak kolorowo?

Moim zdaniem nie. Niżej przedstawię Wam kilka nowych regulacji. Sami je oceńcie.

Limity płatności gotówkowych

Zmiany znajdą się w ustawie z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta:

Art. 7b. Konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20.000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.”.”,

oraz w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców:

w art. 19 w pkt 2 wyrazy „15.000 zł” zastępuje się wyrazami „8.000 zł”.

Po wprowadzeniu zmiany, cały artykuł wygląda tak:

Art. 19. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:

1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 8.000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Nowy ład daje też nowe narzędzia służbom skarbowym:

– Tymczasowe zajęcie ruchomości

– Nabycie sprawdzające

Obie zmiany znalazły się w artykule 20 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej. W dziale V ustawy po rozdziale 1a dodano dwa nowe rozdziały 1b i 1c.

Rozdział 1b – Nabycie sprawdzające

Nabycie sprawdzające polega na nabyciu towarów lub usług w celu sprawdzenia wywiązywania się przez sprawdzanego z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego, w zakresie:

1) ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej;

2) wydawania nabywcy paragonu fiskalnego.

Rozdział 1c – Tymczasowe zajęcie ruchomości

W celu zwiększenia efektywności egzekucji administracyjnej należności pieniężnych funkcjonariusz, w toku wykonywania kontroli celno-skarbowej, ma prawo do dokonania tymczasowego zajęcia ruchomości zobowiązanego, o którym mowa w art. 1a pkt 20 ustawy z dnia 17 czerwca 1996 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w stosunku do którego organ egzekucyjny będący naczelnikiem urzędu skarbowego prowadzi egzekucję administracyjną na podstawie tytułów wykonawczych obejmujących należności pieniężne łącznie przekraczające 10 000 zł, zwanego dalej „zobowiązanym”. Kwota tych należności pieniężnych nie obejmuje odsetek z tytułu ich niezapłacenia w terminie, kosztów upomnienia i kosztów egzekucyjnych.

Tymczasowemu zajęciu ruchomości podlegają ruchomości zobowiązanego znajdujące się zarówno w jego władaniu, jak i we władaniu innej osoby.

Tymczasowemu zajęciu ruchomości nie podlegają ruchomości o wartości znacznie przewyższającej kwotę potrzebną do zaspokojenia egzekwowanej należności pieniężnej.

Przepisy art. 37c ustawy z dnia 17 czerwca 1996 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji stosuje się odpowiednio.

To tylko kilka zmian wprowadzonych przez Nowy Ład. Dajcie znać w komentarzach co jeszcze „ciekawego” znaleźliście w tych regulacjach.

Ustawę znajdziecie – TUTAJ

12 KOMENTARZE

 1. To teraz ciekawe jak będzie można kupić auto np. w Niemczech od osoby prywatnej? Natychmiastowy przelew idzie 3-4 godz po 18 jest następnego dnia. I co będziemy czekać? Zrobimy przelew a Pan Niemiec powie że jedzie na obiad i już go nie zobaczymy? Trochę to będzie ryzykowne…

 2. car-mania a to nie jest tylko pomiędzy firmami ?
  między osobą prywatną a firmą jest chyba po staremu i przelew nie obowiązuje.

 3. Każda operacja konsumencka powyżej 20tys, między firmami zmniejszone z 15 do 8 tys. Tak ja to rozumiem i potwierdził księgowy

 4. Ci co piszą na kolanie i tak znajdą sposób albo będą sprawdzać tylko takie jak do 20k. Ja kupuje sporo aut w Niemczech od prywatnych osób i wiem że będzie to problem chyba że bankowość dostosuje się do systemu i przelewy natychmiastowe będą naprawdę natychmiastowe również za granicą

 5. To konsument będzie zobowiązany do zapłaty przelewem, czyli jeśli klient przyjedzie do Was po auto powyżej 20k to musi zrobić przelew za fakturkę. Firmy będą mogły nadal kupować za gotówkę od osób prywatnych. Tak wynika z tego zapisu.

  • Z tego ca ja zrozumiałem to klient prywatny jeżeli robi zakup powyżej 20.000 musi zrobić przelew jeśli kupuje jakiś towar na paragon natomiast jeśli jest wystawiana faktura sprzedaży czyli tak jak my to robimy legalnie to wtedy może być gotówka ponieważ kupujący widnieje w dokumencie zakupu.Chodzi o wyłapanie tych co nigdy PITu nie złożyli a żyją tak jakby byli prezesami spółek skarbu państwa.

   • nie ma to znaczenia, konsument płacąc więcej niż 20k musi zapłacić kartą/przelewem/blikiem, bez znaczenia jest wystawienie faktury bo dane do faktury może podać Ci jakiekolwiek, a Ty i tak nie masz ich jak zweryfikować, dwa i tak pierw nabijasz na kasę, przynajmniej powinieneś

 6. matias jesteś pewny? Można to różnie interpretować. Jedeno jest pewne na 100% szara strefa znowu górą, dla nich nic się nie zmienia i dalej będą się ze mnie śmiać że robię to legalnie i pół miesiąca zarabiam na państwo a pół jak się uda dla siebie. Super!

 7. Jak to się ma w przypadku zakupu aut na terenie Polski/już zarejestrowanych w Polsce? Posiadam działalność (auto-handel) i chcę kupić auto od osoby prywatnej za 20 000 zł? Może być gotówka czy musi być przelew?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Jak zmiany w KPO i dofinansowania wpłyną na naszą branżę.

Nie będzie podatków. Będą dofinansowania.

Dobre i Złe wiadomości w sprawie kar.

Dobra wiadomość jest jedna, złych niestety więcej...

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."