PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Polski Ład – limity płatności, Tymczasowe zajęcie ruchomości i Nabycie sprawdzające

Polski Ład – limity płatności, Tymczasowe zajęcie ruchomości i Nabycie sprawdzające
25 listopada
16:46 2021

Ostatnio większość z nas dostała ulotki promujące Polski Ład. Dzięki nim już wiemy jakie to wspaniałe rozwiązania zaprojektował nam nasz Rząd.

Ale czy na pewno będzie tak kolorowo?

Moim zdaniem nie. Niżej przedstawię Wam kilka nowych regulacji. Sami je oceńcie.

Limity płatności gotówkowych

Zmiany znajdą się w ustawie z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta:

Art. 7b. Konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20.000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.”.”,

oraz w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców:

w art. 19 w pkt 2 wyrazy „15.000 zł” zastępuje się wyrazami „8.000 zł”.

Po wprowadzeniu zmiany, cały artykuł wygląda tak:

Art. 19. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:

1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 8.000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Nowy ład daje też nowe narzędzia służbom skarbowym:

– Tymczasowe zajęcie ruchomości

– Nabycie sprawdzające

Obie zmiany znalazły się w artykule 20 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej. W dziale V ustawy po rozdziale 1a dodano dwa nowe rozdziały 1b i 1c.

Rozdział 1b – Nabycie sprawdzające

Nabycie sprawdzające polega na nabyciu towarów lub usług w celu sprawdzenia wywiązywania się przez sprawdzanego z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego, w zakresie:

1) ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej;

2) wydawania nabywcy paragonu fiskalnego.

Rozdział 1c – Tymczasowe zajęcie ruchomości

W celu zwiększenia efektywności egzekucji administracyjnej należności pieniężnych funkcjonariusz, w toku wykonywania kontroli celno-skarbowej, ma prawo do dokonania tymczasowego zajęcia ruchomości zobowiązanego, o którym mowa w art. 1a pkt 20 ustawy z dnia 17 czerwca 1996 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w stosunku do którego organ egzekucyjny będący naczelnikiem urzędu skarbowego prowadzi egzekucję administracyjną na podstawie tytułów wykonawczych obejmujących należności pieniężne łącznie przekraczające 10 000 zł, zwanego dalej „zobowiązanym”. Kwota tych należności pieniężnych nie obejmuje odsetek z tytułu ich niezapłacenia w terminie, kosztów upomnienia i kosztów egzekucyjnych.

Tymczasowemu zajęciu ruchomości podlegają ruchomości zobowiązanego znajdujące się zarówno w jego władaniu, jak i we władaniu innej osoby.

Tymczasowemu zajęciu ruchomości nie podlegają ruchomości o wartości znacznie przewyższającej kwotę potrzebną do zaspokojenia egzekwowanej należności pieniężnej.

Przepisy art. 37c ustawy z dnia 17 czerwca 1996 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji stosuje się odpowiednio.

To tylko kilka zmian wprowadzonych przez Nowy Ład. Dajcie znać w komentarzach co jeszcze „ciekawego” znaleźliście w tych regulacjach.

Ustawę znajdziecie – TUTAJ

Podobne artykuły

6 komentarzy

 1. car-mania
  car-mania 26 listopada, 08:14

  To teraz ciekawe jak będzie można kupić auto np. w Niemczech od osoby prywatnej? Natychmiastowy przelew idzie 3-4 godz po 18 jest następnego dnia. I co będziemy czekać? Zrobimy przelew a Pan Niemiec powie że jedzie na obiad i już go nie zobaczymy? Trochę to będzie ryzykowne…

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. DAN
  DAN 26 listopada, 12:12

  car-mania a to nie jest tylko pomiędzy firmami ?
  między osobą prywatną a firmą jest chyba po staremu i przelew nie obowiązuje.

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. car-mania
  car-mania 26 listopada, 20:46

  Każda operacja konsumencka powyżej 20tys, między firmami zmniejszone z 15 do 8 tys. Tak ja to rozumiem i potwierdził księgowy

  Odpowiedz na ten komentarz
 4. car-mania
  car-mania 29 listopada, 10:56

  Ci co piszą na kolanie i tak znajdą sposób albo będą sprawdzać tylko takie jak do 20k. Ja kupuje sporo aut w Niemczech od prywatnych osób i wiem że będzie to problem chyba że bankowość dostosuje się do systemu i przelewy natychmiastowe będą naprawdę natychmiastowe również za granicą

  Odpowiedz na ten komentarz
 5. matias
  matias 30 listopada, 12:09

  To konsument będzie zobowiązany do zapłaty przelewem, czyli jeśli klient przyjedzie do Was po auto powyżej 20k to musi zrobić przelew za fakturkę. Firmy będą mogły nadal kupować za gotówkę od osób prywatnych. Tak wynika z tego zapisu.

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Jak skutecznie wdrożyć w firmie procedury AML?

Jak Rząd zablokował Wydziały Komunikacji

Newsletter

Polecam darmową subskrypcję naszego Newsletteru

Archiwum

wyszukaj na stronie

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.