Na co pójdą pieniądze z podwyżki cen PB, ON i LPG?

Data:

Od kilku dni w mediach słyszymy o trwających pracach nad nowym podatkiem, który wpłynie na podwyżkę cen paliw.

Na co pójdą pieniądze uzyskane z podatku który wejdzie w cenę benzyny, oleju napędowego i gazów LPG oraz CNG? Nazwa funduszu sugeruje nam, że na drogi „samorządowe”. W rzeczywistości będzie inaczej…

Ustawa reguluje utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego, „Funduszu Dróg Samorządowych”. Fundusz ma gromadzić środki finansowe na budowę i przebudowę dróg powiatowych i gminnych oraz mostów w ciągach dróg wojewódzkich, w tym budowę i przebudowę sieci zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków realizowaną w ich pasie drogowym.

Środki Funduszu pochodzić mają między innymi z „opłaty drogowej”, według stawek odpowiednich dla poszczególnych paliw:

  1. 200 zł za 1000 l benzyn silnikowych oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych benzyn z biokomponentami,

  2. 200 zł za 1000 l olejów napędowych, wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa,

  3. 369,69 zł za 1000 kg gazów i innych wyrobów..

Stawki „opłaty drogowej”, będą podwyższane co rok, a ich wysokość ogłaszać ma Minister właściwy do spraw transportu, w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Opłata drogowa” stanowić będzie przychód Funduszu Drug Samorządowych, ale tylko w 50%.

Druga połowa trafi do Krajowego Funduszu Drogowego, który powstał 1 stycznia 2004 roku i stanowi wsparcie dla realizacji rządowego Programu Budowy Dróg i Autostrad w Polsce, poprzez gromadzenie środków finansowych na przygotowanie, budowę, przebudowę, remonty, utrzymanie i ochronę autostrad i dróg ekspresowych, a także innych dróg krajowych.

Jak widzicie nowy podatek ma zasilić „stary” Fundusz, czyli tak naprawdę pomóc Rządowi w realizacji jego programów.

Projekt procedowany jest w ekspresowym tempie. Wczoraj skierowany został do dalszych prac w Komisji Infrastruktury. Bardzo prawdopodobne, że jeszcze przed wakacjami zostanie przyjęty przez Sejm oraz Senat i jeszcze w tym roku zapłacimy za wszystkie paliwa łącznie z LPG o kilkadziesiąt groszy więcej na każdym litrze…

Co myślicie o nowym podatku?

Jak według Was wpłynie on na rynek samochodów napędzanych LPG i samochodów Elektrycznych?

Źródło:

Projekt ustawy – TUTAJ!

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Nowe Oświadczenie Senatorskie i Interpelacje Poselskie w sprawie kar za nierejestrowanie pojazdów sprowadzonych.

/*! elementor - v3.19.0 - 05-02-2024 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title>a{color:inherit;font-size:inherit;line-height:inherit}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-small{font-size:15px}.elementor-widget-heading...

Interpelacje Poselskie w sprawie obowiązkowej rejestracji.

Problem, o którym rozmawiamy w ostatnich dniach został już zgłoszony do Posłów i zaowocował dwoma Interpelacjami poselskimi:

Obejrzyj to koniecznie – to nagranie może pomóc Ci uniknąć kary.

Obejrzyjcie nagranie i posłuchajcie stanowiska Ministerstwa Infrastruktury. To nagranie może się okazać bardzo pomocne podczas odwoływania się od ewentualnych kar!

Wasze problemy i pomysły na zmianę przepisów dotyczących rejestracji.

Wskazane przez Was problemy wynikające z przepisów dotyczących rejestracji, oraz Wasze pomysły na rozwiązanie tych problemów.