PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Odpowiedź Ministra Infrastruktury na interpelację, w sprawie obowiązku rejestracji pojazdów sprowadzonych z UE.

Odpowiedź Ministra Infrastruktury na interpelację, w sprawie obowiązku rejestracji pojazdów sprowadzonych z UE.
28 maja
23:01 2021

Pan Minister Rafał Weber odpowiadając na interpelację nr 22820 Pana Posła Marcina Gwóździa, w sprawie obowiązku rejestracji pojazdów sprowadzonych z UE, przedstawił następujące informacje.

W związku z utrzymującym się zagrożeniem COVID-19 oraz pojawiającymi się wnioskami o ponowne wydłużenie terminów określonych w powyższych przepisach Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało ich wydłużenie z 30 do 60 dni na czas trwania epidemii. Rząd proponuje wydłużenie terminu tylko do 60 dni, a nie tak jak było wcześniej 180, ponieważ według Rządzących znacząco wydłużonego terminu mogą niekorzystnie wpłynąć na działania i realizację ustawowych zadań przez inne organy i urzędy, które polegają na korzystaniu z danych z centralnej ewidencji pojazdów CEP (administratorem CEP jest minister właściwy do spraw informatyzacji) o zarejestrowanych pojazdach i ich właścicielach (np. egzekucja administracyjna).

www.ALLforMOTO.pl

Minister wskazał również, że wykonywanie czynności związanych z rejestracją pojazdu i przyjmowaniem zawiadomień o zbyciu i nabyciu pojazdu należy do starosty albo prezydenta miasta w przypadku miast na prawach powiatu, który czynności te powiat wykonuje we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność. Kluczową dla realizacji przez organy rejestrujące czynności związanych rejestracją pojazdów jest właściwa organizacja pracy urzędów, która należy do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu.

Urzędy mogą ograniczać wykonywanie zadań, ale z wyłączeniem zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom, do których między innymi wydawanie dowodów rejestracyjnych oraz innych dokumentów komunikacyjnych. Organy rejestrujące zobligowane do takiego organizowania pracy urzędów (wydziałów komunikacji), aby poprawić ich dostępność i realizowanie spraw. Organizacja pracy urzędów powinna umożliwiać złożenie wniosku o rejestrację pojazdu przez jego właściciela w takim terminie, aby właściciel ten dopełnił swoich ustawowych obowiązków.

Pan Minister wspomniał również o tzw. „pakiecie deregulacyjnym”, który wprowadza szereg oczekiwanych ułatwień dla obywateli poprzez zmniejszenie liczby wydawanych dokumentów związanych z rejestracją, czasową rejestracją, wyrejestrowaniem pojazdów czy też czasowym wycofaniem pojazdu z ruchu oraz uproszczenie i dostosowanie procedur administracyjnych do potrzeb właścicieli pojazdów w tym zakresie.

Niestety Pan Minister nie odniósł się wcale do propozycji zmian w prawie przedstawionych przez Stowarzyszenie Komisów…

Dajcie znać jak oceniacie propozycje zmianę terminu na rejestrację pojazdów sprowadzonych z 30 do 60 dni?

Czy to Waszym zdaniem rozwiąże Wasze problemy?

Odpowiedź Ministra Infrastruktury znajdziecie – TUTAJ


Przypominam, że czekamy jeszcze na odpowiedź na dwie interpelacje:

Pierwsza z nich zgłoszona została przez Posłów: Hannę Gill-Piątek, Joannę Muchę, Paulinę Hennig-Kloska, Mirosława Suchonia oraz Tomasza Zimocha. Posłowie zwrócili się do Ministra Infrastruktury z pytaniami:

 1. Czy Ministerstwo planuje podjąć działania legislacyjne zmierzające do przywrócenia 180-dniowego terminu na rejestrację pojazdu przynajmniej do czasu zakończenia epidemii i przywrócenia normalnego działania wydziałów komunikacji na terenie kraju?

 2. Jakie działania przeprowadziło Ministerstwo od początku 2020 roku w celu pomocy powiatom w prawidłowej realizacji tego zadania zleconego i umożliwienia obywatelom i przedsiębiorcom rejestrację pojazdów z wykorzystaniem rozwiązań cyfrowych, bez konieczności czasochłonnych wizyt w wydziałach komunikacji?

Z całym tekstem interpelacji możecie zapoznać się – TUTAJ 

Odpowiedzi jeszcze nie ma, ale szukajcie jej – TUTAJ

Druga zgłoszona została przez Panią Poseł Małgorzatę Niemczyk do Ministra Klimatu i Środowiska.

Pani Poseł poprosiła o odpowiedź na pytania:

 1. Czy prowadzone są prace nad przepisami zwalniającymi przedsiębiorców z obowiązku rejestracji aut sprowadzonych z UE w terminie 30 dni?

 2. Jeśli tak, to od kiedy zostaną wprowadzone przepisy ułatwiające przedsiębiorcom prowadzenie działalności?

 3. Jeśli nie, to dlaczego?

 4. Czy jest w planach wydłużenie czasu rejestracji przez przedsiębiorców aut sprowadzanych z UE?

 5. Jeśli tak, to od kiedy zostaną wprowadzone przepisy ułatwiające przedsiębiorcom prowadzenie działalności?

 6. Jeśli nie, to dlaczego?

Z całym tekstem interpelacji możecie zapoznać się – TUTAJ

Odpowiedzi jeszcze nie ma, ale szukajcie jej – TUTAJ

Podobne artykuły

4 komentarze

 1. danrb26dett
  danrb26dett 29 maja, 16:01

  Niech w końcu skończą się te kolejki w tych wydziałach komunikacji,bo oszaleć można!! W ogóle głupotą jest dla mnie to, by rejestrować auto! Po co to? STRATA CZASU I PIENIĘDZY.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • danrb26dett
   danrb26dett 29 maja, 16:07

   to tylko moje zdanie,bo ja z wydziałami komunikacji, nieraz miałem do czynienia i naprawdę nie uśmiecha mi się „koczować” tam nie wiadomo ile, czekać ŁASKAWIE, aż będę mógł przyjść czy to rejestrując się przez net czy dzwoniąc. Czemu nie można uprościć tego i elektronicznie ogarnąć? Jedynie wysłać tablice i/lub papierki jakieś przez pocztę i elo.

   Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 30 maja, 09:22

   Zaproponowaliśmy Ministerstwu Infrastruktury zmiany w prawie, które rozwiązałyby ten problem. Niestety Minister Weber nawet nie odniósł się do tych pomysłów…

   Odpowiedz na ten komentarz
 2. Nowy
  Nowy 02 czerwca, 22:50

  Niestety pokazaliśmy rządzącym ze mogą z nami zrobić wszystko !
  Pozwoliliśmy się zamknąć w domach,nie protestując przeciwko wprowadzaniu chorych i niepotrzebnych ustaw utrudniających życie obywatelom.
  Pan minister nie odpowie na nic gdyż prowadzący działalność są podludzmi i są tylko po to żeby dokładać ze swoich zarobionych ciężko pieniędzy nierobom , bo im się należy zamiast zmusić ich do jakiejkolwiek pracy.
  Jest covid a ludzi w urzędach komunikacji potrafią trzymać 2 godziny żeby papiery ogarnąć i jeszcze robią problemy.
  Coś tu nie gra.
  Najlepiej zrzucić wszystko na samorządy i ręce umyte.
  To dopiero początek bajzlu tzw.Nowy Ład.

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

1500

Firmy

39045

Samochody

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.