0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Oplata Produktowa – Koszty mocno spadają!

Data:

Opłata produktowa i wpis do rejestru prowadzonego przez Marszałka Województwa to najczęściej pojawiające się pytania w ostatnim czasie.

Wpis do rejestru Marszałka Województwa – BDO

Wszyscy członkowie Stowarzyszenia Komisów.pl w poniedziałek wieczorem otrzymają stanowisko SK dotyczące wpisu oraz wzory wypełnienia wniosku rejestrowego.

Wniosek znajdziecie – TUTAJ 

Opłata Produktowa

Jeśli chodzi o opłatę produktową to zgodnie z ustawą, obowiązki z nią związane możemy realizować samodzielnie albo za pośrednictwem organizacji odzysku.

Opłata produktowa liczona zgodnie ze stawkami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska wyniesie średnio około 120 zł dla jednego samochodu osobowego, jeżeli będziemy realizować obowiązek sami. Mniej więcej takich opłat możecie się spodziewać za lata poprzednie (5 ostatnich lat) jeśli niczego nie zrobimy z tym podwójnym opodatkowaniem.

Obowiązujące rozporządzenia w sprawie szczegółowych stawek opłat produktowych dla poszczególnych produktów znajdziecie – TUTAJ

Za akumulatory samochodowe nie ma opłaty za każdy ich kilogram.

Umowy

W ostatnich dniach pojawiają się na rynku kolejne Organizacje Odzysku i firmy z nimi współpracujące, które oferują nam podpisanie umów dotyczących przejęcie naszych obowiązków związanych z opłatą produktową.

Wraz z rosnącą konkurencją ceny mocno spadają! Na początku żądano od nas około 100 zł za każde auto. Później ceny spadły do nieco ponad 4 złotych za samochód. Wczoraj otrzymałem od jednego z Was umowę ze stawką około 2 zł za auto!

Nasze stanowisko w sprawie opłaty produktowej jest jasne. Jest to dla nas podwójnie „opodatkowanie” i dlatego nie powinniśmy jej płacić!

Tak jak wcześniej Wam wskazaliśmy, naszym obowiązkiem jest rzetelne rozliczenie się z kilogramów wprowadzonych produktów. Dlatego uważamy, że rozliczenie na podstawie specyfikacji pojazdu uzyskanej od producenta lub na podstawie „kalkulatorów” czy tabelek narażone jest na błąd wynoszący do 100% masy produktów.

Jakich umów na pewno nie zawierać?

Umowy zawierające stawki zryczałtowane lub stałe za każdy pojazd, przyjmujące jednakową stawkę dla każdego samochodu, to jest ewidentne działanie na naszą szkodę! W żadnym wypadku nie podpisujcie takich umów, ponieważ w ten sposób zadeklarowane przez Was ilości produktów nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Co robić?

Zalecamy Wam zachowanie spokoju i nie podpisywanie umów, które mogą najwyżej uspokoić Wasze sumienie. To nie załatwi i tak sprawy lat poprzednich, a na rozliczenie 2018 roku mamy czas to jego zakończenia. Nawet jeżeli już jesteście zdecydowani na podpisanie umowy, to zaczekajcie bo koszty z dnia na dzień ciągle spadają! Do końca roku mamy czas i jeżeli nie będziemy mieli innej możliwości, wynegocjujemy dla Was jeszcze lepsze stawki i dołożymy wszelkich starań żeby umowy były zgodne z ustawami i wymogami Ministerstwa Środowiska tak jak zrobiliśmy to w przypadku umów dotyczących zapewnienia sieci recyklingu.

Kto pierwszy zaoferuje nam umowę za złotówkę? Zobaczymy:)

Źródło:

– USTAWA z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej – TUTAJ

– Rozporządzenia w sprawie szczegółowych stawek opłat produktowych dla poszczególnych produktów znajdziecie – TUTAJ

– Wskazówki Głównego Inspektora Ochrony Środowiska dotyczące Baterii i Akumulatorów – TUTAJ

 

14 KOMENTARZE

 1. Witam nie wiem czy dobrze zrozumiałam aby narazie nie zgłaszqć firmy do Urzędu Marszałkowskiego??
  Szczerze ja już nie wiem co robić proszę o pomoc:)

 2. Jeżeli umowa z organizacją odzysku to musi to być Organizacja S.A.
  z odpowiednim kapitałem i tylko takie organizacje akceptowane są przez urzędy marszałkowskie

 3. ja też nie mam pojęcia co robić dalej 🙁 czy najpierw zgłosić do urzedu marszalkowskiego bdo a z opłata produktowa wstrzymać sie?? czy jak sie zglosze do urzedu to z miejsca jest opłata produktowa?? to jest jakas tragedia z tym wszystkim

  • Do UM trzeba się zgłosić i uzyskać numer.
   Natomiast to czy będziesz rozliczać się sama czy przez organiazację to można to darmowo później zaktualizować w Urzędzie marszałkowskim. Opłata produktowa i tak jest płatna raz na rok do końca marca za rok poprzedni. Mój urząd ma i tak sprawdzać każdą zgłoszoną firmę za 5 lat wstecz jeżeli będzie brakować zestawień.

 4. a w którym miejscu we wmiosku trzeba wpisać marki samochodów sprowadzanych ??? jakoś nie mogę tego znależć ??

   • Moim zdaniem dotyczą nas tylko samochody.
    Jak zadzwonisz do UM usłyszysz że dotyczą nas również: sprzęt elektroniczny, opakowania, baterie i akumulatory, opony i oleje…

    • Zgadza się. Jeżeli jesteś podmiotem, który po raz pierwszy sprowadza do kraju sprzęt, opakowania/produkt w opakowaniu, baterie/akumlatory, opony, oleje to musisz je rozliczać

 5. Dzień dobry…czy Ktoś mógłby coś konkretniejszego napisać w tej przedziwnej sprawie…od kiedy to samochody używane nieuszkodzone zalicza się do odpadów….?Wydaje mi się i moim kolegom z rejonu Kępna, że Ktoś chce tutaj Kogoś naciągnąć i to na niezłą kasę…skoro kiedyś przy rejestracji płaciło się recykling, skoro teraz mamy uwowy z siecią, to co od zwykłych ludzi jeszcze się chce, no ale skoro można zabrać Komuś emerytury, to widać że w Polsce wszystko wolno, najlepiej się ma szara strefa, czyli sprzedaż do opłat za co nikt się nie bierze..

 6. Wiadomo coś na temat tej opłaty?
  Robić samemu czy przez firmy ?
  w listopadzie wypadało by już coś wiedzieć.
  A nie w marcu po stawkach urzędowych płacić, skoro można taniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."

Zaproszenie na spotkanie robocze FORS i PolskiAutoHandel

Szanowni Państwo, W porozumieniu z Prezesem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów...

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.