Recykling 2016 – najczęściej zadawane pytania

Data:

Recykling 2016 – najczęściej zadawane pytania

Dwa pytania powtarzają się bardzo często dlatego postanowiłem opublikować je razem i odpowiedzieć na nie.

 1. Czy możemy podpisać umowy o zapewnienie sieci z firmami z innego województwa niż to w którym prowadzimy działalność?
 2. Czy osoby, które kupią od nas auta będą mogły w przyszłości „skasować” je tylko w stacjach z którymi podpisaliśmy umowy?

AD.1 TAK! Możemy podpisywać umowy ze stacjami z dowolne części kraju. Nie ma w ustawie mowy o „rejonizacji”.

Wiem, że pojawiły się na rynku firmy mówiące o tym, ale nie jest to prawda! Mówiąc tak, wprowadzają Was w błąd!

Wynika to z USTAWA z dnia 27 maja 2015 r. o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, a konkretnie z Art.11a 2. Wprowadzający pojazd, który wprowadza na terytorium kraju nie więcej niż 1000 pojazdów w ciągu roku kalendarzowego, jest obowiązany zapewnić sieć obejmującą co najmniej trzy stacje demontażu lub punkty zbierania pojazdów, w tym co najmniej jedną stację demontażu, położone w różnych miejscowościach na terytorium kraju.

AD.2 NIE! Samochód możemy „skasować” w dowolnie wybranej stacji w całym kraju, bez względu na to gdzie był on kupiony i z kim wprowadzający miał podpisane umowy o zapewnieniu sieci!

Art. 23. 1. Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu jest obowiązany do przyjęcia każdego pojazdu wycofanego z eksploatacji,(…).

Jeśli macie jakieś inne pytania, proszę zadajcie je pod tym postem.

41 KOMENTARZE

 1. Mam teraz około 50 aut na placu , opłacone ale recykling nie jest opłacony bo wiadomo zawsze płacił klient jak auto zostało sprzedane , teraz po nowym roku sprzedam auta skad w wydziale komunikacji będą wiedziec czy te auta maja recykling czy nie ? Jak teraz klient ktory kupi jakies auto to bedzie płacił 500zł czy moze nic nie powie w wydziale i np. nie zapłaci bo przeciez wydział nie ma wgladu do moich faktur zakupu tych aut .

   • A co w przypadku, kiedy sprzedaję samochody zakupione już w 2016?
    Czego może żądać wydz. komunikacji, aby stwierdzić, że dany samochód podlega już nowym przepisom?
    W moim wydziale dowiedziałam się, że wystarczy im tylko oświadczenie wprowadzającego o faktycznej dacie zakupu pojazdu, ale inne wydziały mogą żądać faktury pośredniej, czyli między mną a firmą zagraniczną…
    Czy to dozwolone? Nie chcę, aby ktokolwiek miał wgląd do moich faktur i wiedział skąd i za ile sprowadzam auta!

    • Jest dokładnie tak jak piszesz. WK mogą rządac faktur lub oświadczeń. Niestety to na wprowadzającym ciąży obowiązek udowodnienia kiedy auto zostało zakupione…

 2. Witam. Pytanie.. generalnie do 30 stycznia 2016r należy złożyć/wysłać zgłoszenie do Ministerstwa Ochrony Środowiska. Czy w tym czasie można sprzedawać samochody sprowadzone PRZED fizycznym wysłaniem takowej informacji?

  • Nie bardzo wiem o co pytasz. Jakie zgłoszenie do Ministra mamy wysłać do 30 stycznia 2016? Z czego to wynika?

  • Trochę Mario nie doczytałeś nowelizacji ustawy.Wprowadzający może w ciągu roku może maksymalnie przez 21 dni niezapewnić bezkarnie sieci.Więc nie do 30 stycznia 2016 a do max.21.01 musisz mieć podpisaną umowę którą wysyłasz wraz ze zgłoszeniem o terminie rozpoczęcia działalności do GIOŚ.

   • Mam pytanie działalność prowadzę od 2008 roku więc w zgłoszeniu do GIOS jako datę rozpoczęcia wpisuję 2008 czy 2016 ( od momentu w którym już będę miał umowę ) , żeby się nie okazało że trzeba coś płacić wstecz?

    • Zgodnie z tym co ustaliłem telefonicznie w GIOŚ, 2008.
     Kar za nieterminowe zgłoszenie nie ma.
     Jest przewidziana kara za nie zgłoszenie rozpoczęcia działalności.

     • Czyli dobrze rozumiem że ew, kara jest za niezgłoszenie rozpoczęcia działalności do 21.01.2016 ? Ponieważ wcześniej żadnego takiego zgłoszenia ( OD 2008 roku) nie składałem .

     • Ja rozumiem to tak: jak zgłoszę rozpoczęcie działalności przed ewentualną kontrolą to nie będzie podstaw do ukarania mnie.
      Jest to oczywiście tylko moje prywatne zdanie.

   • A jeśli byłem wprowadzającym w 2015, ale pierwszy samochód (od momentu kiedy zaczyna obowiązywać ustawa)zostanie sprowadzony np. 20.01.2016 to skąd wiadomo, że w okresie od 1 do 19 planowałem sprowadzać samochody, a nie np. handlować tylko na polskim rynku?
    Jeśli ktoś wpadnie na pomysł, że sprowadzał będzie dopiero od czerwca to dlaczego ma robić zgłoszenie do 21 stycznia?
    Moim zdaniem zgłoszenie powinno następować w ciągu 21 dni od momentu wprowadzenia pierwszego samochodu. Czy nie tak?

    • Nie. Jeśli wcześniej nie uiszczałeś 500 zł opłaty recyklingowej to obowiązek zapewnienia sieci masz od chwili wprowadzenia pierwszego auta i od tego dnia musisz mieć podpisaną umowę. Do GIOŚ musisz zgłosić rozpoczęcie działalności w ciągu 30 dni. Jeśli pierwsze auto wprowadzisz 21/01/2016 to od tego dnia musisz mieć zapewnioną sieć i od tego dnia w ciągu 30 dni musisz zgłosić rozpoczęcie działalności do GIOŚ.

 3. Do Sławka…trochę kłopot z tymi 50 autami będziesz miał, żaden klient nie będzie chciał zapłacić recyklingu, bo to my musimy go płacić, gdyż jesteśmy importerami, musisz go sobie wkalkulować w cenę auta.

 4. Pytanie do Admina..Czy wystarczy jak podpiszemy umowę z Ambit, który ma sieć demontażu i punkty zbierania pojazdów pod sobą..czy musimy jeszcze dwoma innymi podpisać umowę w przypadku wprowadzania do 1000 aut…?

  • Umowa z firma Ambit załatwia temat. Niestety jest na rynku wiele firm które oferuja podobne umowy ale są tylko rożnie zwanymi pośrednikami. Takie umowy są niedopuszczalne zgodnie z opinia MŚ.

 5. Mam Pytanie… Nie mam jeszcze podpisanej umowy odnosnie sieci recyklingow czy moge oplacac i sprzedawac auta teraz?? czy trzeba poczekac az umowa bedzie podpisana??

  • Jeśli sprowadziłeś auta w 2016 roku to nie musisz płacić recyklingu i nie ma tu znaczenia czy masz podpisaną umowę czy nie.
   Auta możesz sprzedawać normalnie.
   Jeśli nie przekroczysz 21 dni „bez sieci” zapłacisz opłaty za niezapewnienie sieci.

 6. Wszystko ok, ale może ktoś potwierdzić jedną rzecz – prowadzę działalność od 2012r. Nie zgłaszałem nic do GIOŚ – szczerze mówiąc nic o tym nie wiedziałem. Auta oczywiście były sprowadzane. Jaką datę powinienem wpisać na zawiadomieniu do gioś? Skoro nie ma kar za nieterminowe zgłoszenie wstecz wpisać datę rozpoczęcia działalności?
  Z góry dziękuję

 7. Pytanie do admina w imieniu kolegów…czy osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą handlujące tylko samochodami zarejestrowanymi w Polsce, także muszą podpisać umowę w zakresie recyklingu pojazdów; nie sprowadzają z za granicy i nie clą w UC..? Pozdrawiam z mroźnego Kępna…;-)

 8. Witam, mam pytanie do Admina: zakładając działalność (PKD 4511Z- handel hurtowy i detaliczny samochodami) polegającą na obrocie samochodami zakupionymi od firm dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia- w takim przypadku moim zdaniem nie muszę zapewniać sieci. Proszę o potwierdzenie. Pozdrawiam

  • Witam,
   Obowiązek zapewnienia sieci mają wprowadzający, czyli w Pana wypadku firmy od których kupuje Pan auta.
   Pan będzie musiał zapewnić sieć jeśli sam będzie Pan sprowadzać auta.

 9. Witam, prowadzę jednoosobową działalność, mam wpisane w ceidg „handel autami” jako jeden z punktów, od początku działalności nie sprzedałem ani nie kupiłem żadnego auta. Czy muszę podpisać również umowe oraz zgłosić ten fakt do GIOŚ?

  I pytanie drugie, jeśli planuje rozpocząć handel autami to mogę spokojnie podpisać umowę z datą „po terminie” bez obawiania się o kare?

  • Piotrze, jeśli nie będziesz sprowadzać aut to nie musisz podpisywać umowy i zgłaszać rozpoczęcia działalności do GIOŚ.
   Jeśli będzie sprowadzać auta a do tej pory tego nie robiłeś musisz podpisać umowę i zgłosić rozpoczęcie działalności do GIOŚ.

   • ok, rozumiem, czyli mogę spać spokojnie. Tak czy inaczej wyślę na dniach umowę do was i zgłoszę do GIOS już na zapas. Dziękuje za informacje.

 10. Witam,
  prowadząc działalność kupiłem w grudniu kilka aut z Niemiec, czy wprowadzając je do Polski 17 stycznia opłacam recykling? jak to jest z umowami na ,,sieć”. Sprzedając samochód wystarczy napisać oświadczenie o wprowadzeniu auta aby uniknąć recykling. Prośba o pomoc

  • Za auta kupiona 2015 roku niezależnie od tego kiedy przywiozłem je do Polski powinieneś zapłacić recykling 500 zł.
   Jeśli chodzi o auta kupione w 2016, niektóre WK proszą o zapis na fakturze ze auto zostało zakupione w 2016 roku.

 11. Witam.
  Prowadzę jednoosobową działalność warsztat samochodowy i czasami także sprowadzam pojazdy z UE.
  w PKD działalności – mam także handel samochodami.

  W 2015 roku sprowadziłem 2 samochody – w których zapłacono recykling po 500zł. Zostały sprzedane na fakturę VAT marżę.

  W 2016 w marcu mam zamiar sprowadzić kilka aut.

  Jeśli planuje sprowadzanie aut i np: 10 marca 2016 sprowadzę(kupie) 1-szy samochód to:

  z datą 10.03.2016 muszę już mieć podpisana umowę np. z firmą AMBIT?

  Czy powinienem już mieć podpisaną umowę z datą wcześniejszą przed np. 5.03.2016.
  Na 100 % nie zostanę obciążony karą za to że nie mam podpisanej umowy od 21.01.2016?

  Czyli kara jest jeżeli sprowadzę jakikolwiek samochód w 2016r bez podpisanej umowy.

  Do GIOŚ z tego co wyczytałem muszę zgłosić rozpoczęcie działalności związanej ze sprowadzaniem aut w ciągu 30 dni ??
  Od daty zakupu 1-szego auta czy 30 dni od daty umowy np. z AMBIT

  Czy GIOŚ wysyła jakieś potwierdzenie z otrzymaniem numeru ewidencyjnego – czy muszę sam telefonicznie/mailowo dowiedzieć się o tym ?

  serdeczne dzięki na odpowiedzi

  • Zbychu niestety nie mam dobrych wiadomości dla Ciebie. Moim zdaniem powinieneś mieć podpisaną umowę o zapewnieniu sieci od 01.01.2016 roku. Zgłosić rozpoczęcie działalności powinieneś rownież dużo wcześniej. O ile za nieterminowe zgłoszenie rozpoczęcia działalności do GIOS kary nie ma, to moim zdaniem nawet jak sprowadzisz jedno auto w marcu zapłacisz opłatę stała za niezapewnienie sieci…
   Jeśli chodzi o zgłoszenie do GIOS to raczej nie dostaniesz potwierdzenia, dlatego ja swoje zgłoszenie tak jak każde tego typu pismo wysłałem za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

 12. Witam. Prowadzę dzialaność gospodarczą-salon fryzjerski ale tez mam rozszrzenie o handel min. autami i w marcu sprowadziłem dla siebie auto z Danii-ciężarowe Van do 3,5t.Jest to Jeep.Umowa jest pomiędzy byłym duńskim właścicielem auta a moją firmą – piecżatka z nazwą regonem,nipem + pesel. Auto jest juz zarejestrowane i wprowadzone w ewidencję mojej firmy. Czy powinienem również mieć podpisaną umowę ze stacjami demontażu + zgłoszenie do GIOS czy mnie to nie obowiązuje? Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność i auto jest sprowadzone dla mojego użytku a nie na handel.

  • To bardzo dobre pytanie. Niestety ustawodawca nie odnosi sie wprost do takiej sytuacji i mozemy być zdani na interpretacje przepisów przez urzędników. Myśle ze powinieneś mieć podpisana umowę o zapewnieniu sieci chociaż osobiście uważam ze to nie jest wporzadku… W najbliższym czasie będziemy wnosili do Ministerstwa o zmianę przepisów tej ustawy. O wszystkim poinformujemy na stronie.

   • No tak tylko co na dziś by uniknąć jakichś nieprzyjemnych kosztownych sytuacji? Może po prostu zapłacić ten reckling…
    Jeszcze taką mam myśl-mam jako dodatkową dzialalność handel autami/motorami ale to tyle znaczy co kiedyś handel obwożny . Teraz zrobię zmianę we wpisie i dołożę import/export pojazdów używanych i od tej daty dopiero będę pelnoprawnym inporterem aut . Wtedy podpiszę umowę i zgłoszę do GIOS. Ma to sens?
    Dodam,że to auto z Danii jest jedynym jakie zostało kupione poza PL przez dotychczasowy okres kilkunastu lat prowadzenia działalności.

 13. Co mam teraz zrobić aby uniknąć nieprzyjemnych kosztownych jakichś sytuacji… może zapłacić ten recykling i mieć z głowy czy podpisać teraz te umowy.
  Nadmienię,że jest to jedyne auto sprowadzone przez okres kilkunastu lat prowadzenia działalności.
  A co gdybym teraz dołożył do swojej działalności np. import aut i wtedy jak gdyby od tego czasu staje sie prawdziwym importerem , podpisuje umowe i zgłaszam do GIOS.
  Dmucham na zimne bo boje się za np 3-4 lata „ktoś” sie upomnie o jakies tysiące z odsetkami… jak to zwykle w naszym kraju bywa :/

 14. Mam pytanie. Zalozylem dzialalnosc w polowie 2016r, podpisalem umowe o zapewnienie sieci i zglosilem do gios mimo iz nie sprowadzilem ani jednego auta, handluje zarejestrowanymi. Czy jak konczy mi sie umowa teraz, to musze podpisac na kolejny rok, mimo iz,nie sprowadzam?? Bede mial wtedydruga polowe 2017 bez umowy.. I pytanie 2: co jesli zdarzy sie jednak sprowadzic cos np 1 listpoada? Wtedy trzeba znowu podpisac czy juz za pozno wtedy?

 15. Jak zaczalem dzialalnosc w styczniu 2018. A pierwsze auto wprowadzilem w czerwcu ibumowa siecia recyklingu tez jest w czerwcu to zaplace kare za brak sieci?

 16. Witam mam kilka pytan
  1 jezeli dzialalnosc prowadze od 2008r w innej branzy ale sporadycznie cos kupie i np 2016 roku kupiłem 1 auto dopiero 20/12/16 to czu juz powinienem miec podpisana umowe?
  2 pytanie data od ktorej powinienem miec umowe liczona jest od daty zakupu auta czy od wprowadzenia go do Polski?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.

44fox Oferta

Na tej stronie możesz zamówić Pakiet usług firmy 44fox. Dzięki...

Spotkanie w sprawie rejestracji pojazdów uszkodzonych.

Zgłoszenie na spotkanie w sprawie obowiązku rejestracji pojazdów uszkodzonych.