0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Recykling 2016 w Wydziale Komunikacji

Data:

Recykling 2016 w Wydziale Komunikacji

Pytaliście mnie niejednokrotnie co Wydziały Komunikacji będą wymagały od nas przy rejestracji samochodów w 2016 roku. W dniu dzisiejszym dotarłem do informacji wspólnej Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w sprawie stosowania nowych przepisów o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji związanych z rejestracją  pojazdów od dnia 1 stycznia 2016 r., którą otrzymały Wydziały komunikacji.

do pobrania: TUTAJ wk-22122015

Data wprowadzenia do kraju i obowiązek przedstawienia dowodu zapłaty opłaty recyklingowej ustalany będzie na podstawie:

 • dowodu własności, a w szczególności faktury,
 • przeglądu technicznego
 • akcyzy
 • odprawy celnej
 • umowy nabycia lub sprzedaży

Jeżeli z któregoś w powyższych dokumentów wynikać będzie że auto wprowadzone zostało do Polski w 2015 roku, musimy opłacić recykling 500 zł

W przypadku trudności w ustaleniu daty wprowadzenia pojazdu na terytorium kraju, Wydział Komunikacji może zwrócić się do nas o przedłożenie oświadczenia o dacie wprowadzenia pojazdu na terytorium kraju lub przedłożenia innych dokumentów potwierdzający datę wprowadzenia auta.

20 KOMENTARZE

 1. rejestracja nie kończy się na recyklingu a co z nową opłatą 400zł w wydziale komunikacji nikt o tym nie pisze???

  • Nikt o tym nie pisze bo niczego takiego nie będzie.
   Jeśli masz jakieś inne informacje to podaj nam wszystkim proszę z czego ma wynikać ta opłata?

  • kolejny niedoinformowany, żałosne. Na pewno ci chodzi o tę kaucję, co kiedyś sie pojawiła w projekcie tzw. Ustawy Recyklingowej. TEGO NIE MA!!!! Jak jesteś prywtnym nabywcą to nic nie płacisz, i nie masz żadnych obowiązków, nie ma już opłaty recyklingowej. Oczywiście dotyczy aut sprowadzonych po 01.01.2016

 2. Wczoraj przed północą otrzymałem od kolegi handlarza SMS z życzeniami o treści: za 13 minut znika opłata recyklingowa czyli program 500+ jednak wchodzi w życie!

 3. Witam, w październiku 2015 roku kupiłem auto w Niemczech, auto jest nadal w Niemczech ale ma polskie OC, oczywiście badania technicznego polskiego nie posiada.
  Więc jak przywiozę ten samochód opłacę akcyzę i zrobię przegląd, to będę musiał zapłacić 500zł za recykling czy nie?

  Jak uważacie?

  • Art 4 o tym mówi. „najwcześniejszy” termin. Pamiętaj, że ustawa nakłada na Ciebie ciężar udowodnienia w razie wątpliwości. Wspomnę na marginesie, że w połowie 2014 roku zmieniły się przepisy odnośnie importowanych przyczep i jeden z wydziałów komunikacji wysłał oficjalne zapytanie do holenderskiego RDW w celu sprawdzenia moich dokumentów. Starosta miał moje oświadczenie pod odpowiedzialnością karna. Widziałem później odpowiedź z Holandii. Bardzo szczegółowa. Na szczęście wszystko grało.

 4. Hmm, mój przypadek: samochód kupiony pod koniec grudnia, jutro przekroczy granicę (na CMR data odbioru w Niemczech dzisiejsza, data doręczenia do Polski jutrzejsza). Konieczna jest w tym przypadku zapłata recyklingu?

 5. Według mnie opłata recyklingowa musi być wniesiona ponieważ auto zostało zakupione w grudniu 2015 i taka pewnie data znajduje sie na umowie kupna.

  • Oczywiście, data to 28.12.15.
   Z tym, że liczy się data wprowadzenia na polski rynek, a tą w przypadku np. akcyzy jest przekroczenie granicy, nie data zakupu 🙂

    • Zapytam u źródła- tj. w swoim WK, ale niestety w Polsce panuje w tej kwestii wolna amerykanka co widać chociażby po wymaganiach odnośnie tłumaczeń nowych dowodów rejestracyjnych (w moim nie chcą, np. w Krakowie bez przetłumaczonych nowych briefów nie zarejestrują) 🙂

     • Nie tylko tłumaczenia są różnie traktowane. W jednym z wydziałów wypełnienie wniosku o zarejestrowanie samochodu zajęło mi chyba z pół godziny ponieważ musiałe wymienić dokładnie wszystkie dokumenty załączone z datami i wystawienia, numerami i osobami je wystawiającymi.

     • To żeby było ciekawie w moim WK w zależności, do której urzędniczki trafisz- część każe uzupełniać formularz właśnie o daty, numery dokumentów etc. część urzędniczek zadowala postawienie krzyżyka przy poszczególnych, załączonych do rejestracji dokumentów 🙂

 6. Oto wyjaśnienie WK odnośnie daty wprowadzenia pojazdu.
  Czy rzeczywiście można „datę wprowadzenia interpretować w zależności od Urzedu????

  Szanowny Panie Krzysztofie,

  W ustawie o „recyklingu” pojazdów wprowadzeniem pojazdu jest również data
  zakupu, nie należy utożsamiać wprowadzenia pojazdu rozumianego w przepisach
  celnych z wprowadzeniem pojazdu odnoszącym się do przepisów o opłacie
  recyklingowej. Wprowadzenie pojazdu i datę wprowadzenia opisuje Art. 4 ust.
  1 oraz ust. 2 ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych
  z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw Dz.U. Warszawa dnia 02 lipca
  2015 Poz. 933 Ustawa z dnia 27 maja 2015.
  Dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą o przesłanie skanu/zdjęcia
  zagranicznego dowodu zakupu pojazdu Renault Megane o nr. VIN :
  VF1BZ14064……., w celu weryfikacji daty wprowadzenia pojazdu do kraju
  w świetle ustawy o recyklingu pojazdów. Informuję również o możliwości
  zasłonięcia ceny zakupu, jednakże widoczne musza być data zakupu, nr. VIN,
  kupujący oraz sprzedający.

  • Jeśli chodzi o datę wprowadzenia to maja racje. Dyskusyjne może być tylko przedstawianie naszego dokumentu zakupu. Zastanówcie się nad taka sytuacją. Wasz sąsiad ma super dostawce aut za granica ale oczywiście nie chce Wam powiedzieć gdzie. W takim wypadku wystarczy kupić od niego jedno auto i dostawce macie jak na dłoni… Zakrywanie ceny nie jest rozwiązaniem.

   • Dzwonią do mnie klienci, którym sprzedałam samochody kupione już w 2016 r. i mówią, że nie mogą zarejestrować auta bez mojej faktury pośredniej! Jestem zmuszona wysyłać na maila wydziałów moje faktury zakupu, bo nie wystarcza oświadczenie o dacie zakupu, które dołączam. Czy to zgodne z prawem?

     • Ja sprzedałem samochód wysłałem umowę zakupu na maila do WK klient dodatkowo musi dostarczyć im przy odbiorze dowodu moją umowę zakupu z potwierdzeniem notarialnym.A dodatkowo zażyczył sobie tłumaczenie tej umowy. Absurd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Jak zmiany w KPO i dofinansowania wpłyną na naszą branżę.

Nie będzie podatków. Będą dofinansowania.

Dobre i Złe wiadomości w sprawie kar.

Dobra wiadomość jest jedna, złych niestety więcej...

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."