Tablice Profesjonalne – kto za, a kto przeciw.

Data:

8 czerwca 2017 roku o godzinie 14 odbyło się posiedzenie Komisji Infrastruktury na którym zajęto się Rządowy projektem ustawy dotyczącym „Rejestracji Profesjonalnej” – druk 1543.

W posiedzeniu wzięli udział Posłowie, Minister Infrastruktury Jerzy Szmit wraz z zespołem oraz licznie zgromadzeni goście reprezentujący organizacje związane z szeroko rozumianą motoryzacją.

Już na samym początku posiedzenia komisji, Poseł Jerzy Polaczek z uwagi na obszerności materiału zaproponował powołanie podkomisji do spraw rozpatrzenia projektu ustawy. Pomysł poparty został przez przedstawiciela Biura Legislacyjnego.

Następnie przewodniczący Komisji Infrastruktury otworzył debatę nad projektem ustawy.

Jako pierwsza głos zabrała Małgorzata Kaniewska (14:11) – Dyrektor Wydziału Komunikacji w Starostwie Poznańskim oraz Prezes Stowarzyszenia Szefów Wydziałów Komunikacji. Pani dyrektor powiedziała, że zaproponowany projekt ustawy jest powrotem do tego co było w roku 1984, czyli do rozwiązań, które według niej się nie sprawdziły. Środowisko samorządowe jest zaniepokojone wprowadzeniem możliwości rejestracji samochodów „w zeszytach”. Według Pani Prezes przekazanie profesjonalnych dowodów rejestracyjnych podmiotom uprawnionym, których będzie około 26 tysięcy, spowoduje rejestrowanie samochodów „w sposób nieujarzmiony”. Na koniec swojej wypowiedzi poprosiła posłów o bardzo poważne zastanowienie się nad projektem.

Następnie głos zabrał przedstawiciel „FORS” Pan Tomasz Pawlik wskazując na problemy dotyczące kasacji pojazdów zarejestrowanych na podstawie „rejestracji profesjonalnej”.

W dyskusji zabrali głos również przedstawiciele PZPM i ZDS.

Nasze stanowisko przedstawił wiceprezes StowarzyszeniaKomisów.pl Maciej Szymajda (14:19). Powiedział, że cała branża od dawna czeka na tablice profesjonalne. Zauważył również, że tego typu rejestracja była w Polsce możliwa już od 1946 rok. Tablice próbne profesjonalne – tak się nazywały – istniały w Polsce do 1999 roku, kiedy w dziwnych okolicznościach (nie znaleźliśmy żadnej regulacji prawnej tego dotyczącej) zostały wycofane. Pan prezes wyraził zdecydowany sprzeciw wobec wypowiedzi Pani Małgorzaty Kaniewskiej reprezentującej powiaty, zauważając że powiatom powinno zależeć na ułatwianiu prowadzenia działalności przedsiębiorcom których podatki zostają w powiatach.

Pod koniec obrad, powołano specjalną Podkomisję w składzie dziewięciowersowym, która będzie zajmowała się dalszą pracą nad projektem ustawy. Członkami podkomisji zostali:

  • Rafał Weber PIS – został wybrany na przewodniczącego Podkomisji

  • Tomasz Ławniczak PIS

  • Jerzy Polaczek PIS

  • Aleksander Mrówczyński PIS

  • Grzegorz Adam Woźniak PIS

  • Cezary Grabarczyk z PO

  • Tomasz Kostuś PO

  • Mirosław Suchoń NOWOCZESNA

  • Sylwester Chruszcz KUKIZ’15

Wszyscy oprócz Pani Dyrektor Wydziału Komunikacji z Poznania, zgodzili się, że tablice profesjonalne są od dawna wyczekiwane i bardzo potrzebne dla naszej branży. Nikt nie zgłaszał swoich konkretnych uwag do projektu, pozostawiając to na obrady powołanej podkomisji.

Polecam przejrzenie całej transmisji obrad Komisji Infrastruktury.

Napiszcie nam co myśli ci o projekcie i zdecydowanie negatywnym nastawieniu do niego Przedstawicielki Wydziałów Komunikacji, która sprzeciwia się daniu nam możliwości swobodnego korzystania z tablic profesjonalnych.

Jak zwykle zapraszamy do dyskusji również na naszym Facebooku.

Źródło:

Transmisje obrad Komisji Infrastruktury znajdziecie – TUTAJ!

Historię tablic rejestracyjnych w Polsce znajdziecie – TUTAJ!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Parlament Europejski przyjął nowe limity transakcji gotówkowych

Nowe limity transakcji gotówkowych przyjęte przez Parlament Europejski!

Dobre wiadomości dla sprowadzających „brygadówki”!

Brygadówka – czyli samochody z dwoma rzędami siedzeń i oddzieloną przestrzenią ładunkową. W związku z tym, że takie auta mają dwa rzędy siedzeń, miejsca mocowania foteli i pasów bezpieczeństwa poza przednim rzędem siedzeń, mają przeszklone drzwi z boku oraz elementy „komfortowe” w tylnej części nadwozia taki jak oświetlenie, dywaniki lub popielniczki, przez celników traktowane były jako samochody głównie przeznaczone do przewozu osób i musieliśmy za nie płacić akcyzę. Ostatnio sytuacja zaczęła się zmieniać.

Kolejny dobry sygnał tym razem z SENATU

Kolejny dobry sygnał w temacie Kar za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Umorzenie większości kary za brak Sieci Recyklingu

Kolejny raz udało się pomóc jednemu z Was. /*! elementor...