Wjazd do Niemiec – kiedy rejestracja i test oraz jakie grożą kary.

Data:

Dużo osób jeździ do Niemiec po samochody. Co chwila zmieniają się warunki wjazdu i pojawiają się pytania czy i ewentualnie jak mogę wjechać po auta do Niemiec.

A więc tak. Dzwoniłem dziś do ambasady Niemiec w Polsce oraz do Ambasady Polski w Berlinie i ustaliłem, że jeżeli jedziemy po samochody pomocą drogową, mamy np. kartę kierowcy do tachografu lub wpis w prawie jazdy kodem 95 to będziemy traktowani jako kierowcy zawodowi. Jeżeli nie mamy tego to musimy mieć np. wpis do ewidencji z którego wynika, że zajmujemy się transportem żeby udowodnić że jesteśmy zawodowymi kierowcami.

UWAGA! To co napisałem niżej nie dotyczy Meklemburgii-Pomorza Przedniego! Tam nawet kierowcy zawodowi muszą mieć test.

Jeżeli będziemy na terenie RFN do 24 godzin – nie obowiązuje nas rejestracja na stronie i test z ujemnym wynikiem badania.

Jeżeli będziemy przebywać na terenie Niemiec dłużej niż 24 godziny ale nie dłużej niż 72 godzin to musimy zarejestrować się na stronie, ale nadal nie musimy mieć testu.

Rejestracja Pobytu:

Zarejestruj swój wjazd z Polski do Niemiec na stronie www.einreiseanmeldung.de

Podajecie swoje dane, miejsca pobytu w Niemczech, itd. oraz zaznaczacie:

  • Pobyt w obszarze ryzyka lub w Republice Federalnej Niemiec z przyczyn zawodowych w związku z transgranicznym przewozem towarów, dóbr lub osób (łącznie z załogami)



  • następnie zaznaczacie zgodę i klikacie dalej.

Otrzymacie potwierdzenie w formie PDF, które warto wydrukować żeby pokazać je w trakcie ewentualnej kontroli.

Inne przypadki kiedy NIE musisz mieć testu przed wjazdem z Polski do Niemiec, jeżeli:

  • przewozisz zawodowo ludzi, towary lub dobra i jesteś w Polsce lub Niemczech mniej niż 72h (w Meklemburgii-Pomorzu Przednim przepisy landowe wymagają jednak testu również od kierowców zawodowych);

  • przejeżdżasz przez Niemcy w tranzycie (bez zbędnych postojów);

  • przejeżdżałaś/-eś wcześniej przez Polskę w tranzycie (bez zbędnych postojów);

  • jesteś zwolniona/-y na podstawie decyzji właściwych władz lokalnych (np. urzędu ds. zdrowia).

Aktualne informacje znajdziecie na: Informacja dot. rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech – Polska w Niemczech – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Testy:

Od 21 marca 2021 r. (niedziela) przy wjeździe z Polski do Niemiec należy posiadać ze sobą negatywny wynik testu na koronawirusa.

Test może być wykonany najwcześniej 48h przed wjazdem. Czas liczy się od godziny pobrania próbki, a nie od otrzymania wyniku. Aktualnie wymogi Instytut Roberta Kocha spełniają testy PCR, LAMP, TMA i szybkie testy antygenowe. Szybkie testy antygenowe muszą spełniać kryteria Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tj. czułość ≥ 80%, swoistość ≥ 97%. Testy wykonywane w Polsce są uznawane. Wynik testu musi być w jęz. angielskim, francuskim lub niemieckim. Szczepienie przeciwko koronawirusowi lub posiadanie przeciwciał (ozdrowieńcy) nie zwalnia z obowiązku wykonania testu.

Jak mierzony jest czas i jakie grożą kary

Czas pobytu na terenie Niemiec mierzony jest między innymi za pomocą naszych telefonów komórkowych. Każdy z nich po przekroczeniu granicy loguje się do niemieckiej sieci i automatycznie otrzymujemy wiadomość o obowiązujących ograniczeniach. O tego SMS-a może nas poprosić podczas kontroli np. policjant lub straż graniczna.

Kary w Niemczech są bardzo wysokie. Najniższy mandaty za nieprzestrzeganie ograniczeń to 150 Euro. O wiele wyższy bo do 25.000 Euro może nałożyć na nas Urząd do Spraw Zdrowie. Słyszałem już kilka razy o mandatach wysokości 500 Euro za nienoszenie maseczki. Pamiętajcie, że w Niemczech obowiązuje noszenie maseczek FFP2 lub maseczek medycznych, czyli takich, które spełniają co najmniej standardy KN95 lub FFP2. Wymagane jest oznakowanie CE (zgodność z normą EN 14683:2019-10 lub EN 149:2001+A1:2009 potwierdzone numerem zatwierdzenia wystawionego przez uprawnioną, europejską placówkę badawczą).

Bądźcie czujni bo sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. W Niemczech każdy land może mieć inne obostrzenia.

Istnieje również możliwość wjechania do Niemiec w celach biznesowych, ale jest to bardzo również opisane w przepisach poszczególnych landów, dlatego nie opisałem tego w tym tekście.

Aktualne informacje znajdziecie na stronach:

Informacja dot. rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech – Polska w Niemczech – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Corona-Regeln in den Bundesländern (bundesregierung.de)

RKI – Coronavirus SARS-CoV-2 – Information zur Anerkennung von diagnostischen Tests auf SARS-CoV-2 bei Einreise aus einem Risikogebiet nach Deutschland

1 KOMENTARZ

  1. Witam. A jak jest jeśli jadę do Niemiec po samochód ale nie Autolawetą tylko samochodem osobowym??? Tylko kupuję, ale nie odbieram. Orientujecie się???

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Dobre wiadomości dla sprowadzających „brygadówki”!

Brygadówka – czyli samochody z dwoma rzędami siedzeń i oddzieloną przestrzenią ładunkową. W związku z tym, że takie auta mają dwa rzędy siedzeń, miejsca mocowania foteli i pasów bezpieczeństwa poza przednim rzędem siedzeń, mają przeszklone drzwi z boku oraz elementy „komfortowe” w tylnej części nadwozia taki jak oświetlenie, dywaniki lub popielniczki, przez celników traktowane były jako samochody głównie przeznaczone do przewozu osób i musieliśmy za nie płacić akcyzę. Ostatnio sytuacja zaczęła się zmieniać.

Kolejny dobry sygnał tym razem z SENATU

Kolejny dobry sygnał w temacie Kar za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Umorzenie większości kary za brak Sieci Recyklingu

Kolejny raz udało się pomóc jednemu z Was. /*! elementor...

Sukces w temacie kar za sprzedaż pojazdu przed zarejestrowaniem

Sukces w temacie kar za sprzedaż pojazdu przed zarejestrowaniem. Odwołania owocują pierwszymi sukcesami.