PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Wjazd do Niemiec – kiedy rejestracja i test oraz jakie grożą kary.

Wjazd do Niemiec – kiedy rejestracja i test oraz jakie grożą kary.
22 marca
16:54 2021

Dużo osób jeździ do Niemiec po samochody. Co chwila zmieniają się warunki wjazdu i pojawiają się pytania czy i ewentualnie jak mogę wjechać po auta do Niemiec.

A więc tak. Dzwoniłem dziś do ambasady Niemiec w Polsce oraz do Ambasady Polski w Berlinie i ustaliłem, że jeżeli jedziemy po samochody pomocą drogową, mamy np. kartę kierowcy do tachografu lub wpis w prawie jazdy kodem 95 to będziemy traktowani jako kierowcy zawodowi. Jeżeli nie mamy tego to musimy mieć np. wpis do ewidencji z którego wynika, że zajmujemy się transportem żeby udowodnić że jesteśmy zawodowymi kierowcami.

UWAGA! To co napisałem niżej nie dotyczy Meklemburgii-Pomorza Przedniego! Tam nawet kierowcy zawodowi muszą mieć test.

Jeżeli będziemy na terenie RFN do 24 godzin – nie obowiązuje nas rejestracja na stronie i test z ujemnym wynikiem badania.

Jeżeli będziemy przebywać na terenie Niemiec dłużej niż 24 godziny ale nie dłużej niż 72 godzin to musimy zarejestrować się na stronie, ale nadal nie musimy mieć testu.

Rejestracja Pobytu:

Zarejestruj swój wjazd z Polski do Niemiec na stronie www.einreiseanmeldung.de

Podajecie swoje dane, miejsca pobytu w Niemczech, itd. oraz zaznaczacie:

 • Pobyt w obszarze ryzyka lub w Republice Federalnej Niemiec z przyczyn zawodowych w związku z transgranicznym przewozem towarów, dóbr lub osób (łącznie z załogami) • następnie zaznaczacie zgodę i klikacie dalej.

Otrzymacie potwierdzenie w formie PDF, które warto wydrukować żeby pokazać je w trakcie ewentualnej kontroli.

Inne przypadki kiedy NIE musisz mieć testu przed wjazdem z Polski do Niemiec, jeżeli:

 • przewozisz zawodowo ludzi, towary lub dobra i jesteś w Polsce lub Niemczech mniej niż 72h (w Meklemburgii-Pomorzu Przednim przepisy landowe wymagają jednak testu również od kierowców zawodowych);

 • przejeżdżasz przez Niemcy w tranzycie (bez zbędnych postojów);

 • przejeżdżałaś/-eś wcześniej przez Polskę w tranzycie (bez zbędnych postojów);

 • jesteś zwolniona/-y na podstawie decyzji właściwych władz lokalnych (np. urzędu ds. zdrowia).

Aktualne informacje znajdziecie na: Informacja dot. rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech – Polska w Niemczech – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Testy:

Od 21 marca 2021 r. (niedziela) przy wjeździe z Polski do Niemiec należy posiadać ze sobą negatywny wynik testu na koronawirusa.

Test może być wykonany najwcześniej 48h przed wjazdem. Czas liczy się od godziny pobrania próbki, a nie od otrzymania wyniku. Aktualnie wymogi Instytut Roberta Kocha spełniają testy PCR, LAMP, TMA i szybkie testy antygenowe. Szybkie testy antygenowe muszą spełniać kryteria Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tj. czułość ≥ 80%, swoistość ≥ 97%. Testy wykonywane w Polsce są uznawane. Wynik testu musi być w jęz. angielskim, francuskim lub niemieckim. Szczepienie przeciwko koronawirusowi lub posiadanie przeciwciał (ozdrowieńcy) nie zwalnia z obowiązku wykonania testu.

Jak mierzony jest czas i jakie grożą kary

Czas pobytu na terenie Niemiec mierzony jest między innymi za pomocą naszych telefonów komórkowych. Każdy z nich po przekroczeniu granicy loguje się do niemieckiej sieci i automatycznie otrzymujemy wiadomość o obowiązujących ograniczeniach. O tego SMS-a może nas poprosić podczas kontroli np. policjant lub straż graniczna.

Kary w Niemczech są bardzo wysokie. Najniższy mandaty za nieprzestrzeganie ograniczeń to 150 Euro. O wiele wyższy bo do 25.000 Euro może nałożyć na nas Urząd do Spraw Zdrowie. Słyszałem już kilka razy o mandatach wysokości 500 Euro za nienoszenie maseczki. Pamiętajcie, że w Niemczech obowiązuje noszenie maseczek FFP2 lub maseczek medycznych, czyli takich, które spełniają co najmniej standardy KN95 lub FFP2. Wymagane jest oznakowanie CE (zgodność z normą EN 14683:2019-10 lub EN 149:2001+A1:2009 potwierdzone numerem zatwierdzenia wystawionego przez uprawnioną, europejską placówkę badawczą).

Bądźcie czujni bo sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. W Niemczech każdy land może mieć inne obostrzenia.

Istnieje również możliwość wjechania do Niemiec w celach biznesowych, ale jest to bardzo również opisane w przepisach poszczególnych landów, dlatego nie opisałem tego w tym tekście.

Aktualne informacje znajdziecie na stronach:

Informacja dot. rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech – Polska w Niemczech – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Corona-Regeln in den Bundesländern (bundesregierung.de)

RKI – Coronavirus SARS-CoV-2 – Information zur Anerkennung von diagnostischen Tests auf SARS-CoV-2 bei Einreise aus einem Risikogebiet nach Deutschland

Podobne artykuły

1 Komentarz

 1. Arek
  Arek 22 marca, 18:24

  Witam. A jak jest jeśli jadę do Niemiec po samochód ale nie Autolawetą tylko samochodem osobowym??? Tylko kupuję, ale nie odbieram. Orientujecie się???

  Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Szkolenie "Rękojmia ze zmianami w 2023 roku".

Jak skutecznie wdrożyć w firmie procedury AML?

Jak Rząd zablokował Wydziały Komunikacji

Newsletter

Polecam darmową subskrypcję naszego Newsletteru

Archiwum

wyszukaj na stronie

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.