0,00 zł

No products in the cart.

Dlaczego nie można ubezpieczać na 30 dni aut niezarejestrowanych?

Data:

W nawiązaniu do Live na temat ubezpieczeń krótkoterminowych, przedstawiam Wam regulacje prawne regulujące te kwestie w naszym kraju.

Z tego postu dowiecie się kto i na jakie pojazdy może wykupić OC na okres krótszy niż 12 miesięcy.

KTO:

Zgodnie z Art. 27. 1. Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, (dalej ustawa o UFG), umowę ubezpieczenia krótkoterminowego na czas nie krótszy niż 30 dni, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na stałe, może zawrzeć podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych lub polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych, w zakresie pojazdów przeznaczonych do kupna lub sprzedaży.

Czyli nawet jeżeli zajmujecie się handlem samochodami, nie możecie ubezpieczać swoich samochodów nie przeznaczonych na sprzedaż, pojazdów klientów nie przeznaczonych do sprzedaży w waszym komisie oraz aut rodziny i bliskich.

KTÓRE POJAZDY MOŻEMY UBEZPIECZYĆ I NA JAKI OKRES:

Jak wiecie na naszym rynku jest wiele firm oferujących ubezpieczenia. Nie przypadkiem napisałem firm, a nie Ubezpieczycieli. W wielu z nich bez problemu kupicie OC komisowe na auta sprowadzone np. z Niemiec, tam wyrejestrowane i obecnie nigdzie nie zarejestrowane. Często te same firmy umożliwiają również przedłużenie takiej polisy na kolejne miesiące.

Niestety zgodnie z Art. 27 Ustawy UFG, Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy niż 12 miesięcy, zwaną dalej „umową ubezpieczenia krótkoterminowego”, można zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest zarejestrowany za granicą i tylko jeżeli zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 28 lit. c ustawy o działalności ubezpieczeniowej państwem członkowskim umiejscowienia ryzyka jest Rzeczpospolita Polska.

Tłumacząc to z Prawniczy bełkot określający państwo członkowskie umiejscowienia ryzyka (Art. 3. 1. 28. c – znajdziecie niżej) na jeżyk Polski – jeżeli kupimy pojazd np. w Niemczech i będziemy go rejestrować w Polsce to OC krótkoterminowe możemy na taki pojazd zrobić tylko na 30 dni od dnia objęcia pojazdu go w posiadanie przez jego nabywcę, pod warunkiem, że jest zarejestrowany za granicą.

FIRMY OFERUJĄCE OC KRÓTKOTERMINOWE

Większości firm udostępniających zakup polisy 30 dniowych online sprzedaje Wam polisy na auta niezarejestrowane. Jak już wiecie jest to nie zgodne z Polskim prawem.

Oczywiście funkcjonuje to od lat. Moim zdaniem to tylko kwestia czasu i czyjegoś pecha jak sprawa kolokwialnie mówiąc się rypnie… Wystarczy, że któryś z tak ubezpieczonych samochodów niezarejestrowanych w Polsce i za granicą spowoduje wypadek, za który firma ubezpieczeniowa będzie musiała wypłacić kilka milionów odszkodowania. W takim przypadku każda firma ubezpieczeniowa szuka „oszczędności” i możliwości odsunięcia od siebie odpowiedzialności. Zapewne znacie to z dochodzenia własnych roszczeń wynikających z kolizji drogowej. Po sprawdzeniu wniosku o zawarcie polisy OC okaże się, że znajduje się w nim informacja o tym, że samochód jest zarejestrowany. Taka informacja musie się tam znajdować. W związku z tym firma Ubezpieczeniowa będzie miała prawo wystąpić do wściela pojazdu o zwrot wypłaconego odszkodowania. 

Możecie to sprawdzić sami. Zadzwońcie do firmy ubezpieczeniowej, której nazwa znajduje na polisie i zapytajcie czy możliwe jest zgodne z prawem ubezpieczenie u nich pojazdu nigdzie nie zarejestrowanego na okres krótszy niż 12 miesięcy czyli czy możecie zrobić OC komisowe na auto niezarejestrowane w Polsce lub zagranicą na tablicach „kolekcjonerskich”. Dajcie znać w komentarzach co usłyszeliście.

Większość firm nie zdaje sobie sprawy, że mają tak ubezpieczone auta. Ich systemy po prostu przyjmują każdy wpisany numer rejestracyjny.

Reasumując ubezpieczenie krótkoterminowe może zrobić tylko firma zajmująca się handlem samochodami, na samochody zarejestrowane przeznaczone do handlu.

Niżej macie podstawy prawne:

Art. 27. 1. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy niż 12 miesięcy, zwaną dalej „umową ubezpieczenia krótkoterminowego”, można zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest:

  1. zarejestrowany na stałe, w przypadkach określonych w ust. 2;

  2. zarejestrowany czasowo;

  3. zarejestrowany za granicą, jeżeli zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 28 lit. c ustawy o działalności ubezpieczeniowej państwem członkowskim umiejscowienia ryzyka jest Rzeczpospolita Polska;

  4. pojazdem wolnobieżnym określonym w art. 2 pkt 10 lit. b;

  5. pojazdem historycznym;

  6. pojazdem do jazd testowych.

2.Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego na czas nie krótszy niż 30 dni, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na stałe, może zawrzeć podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych lub polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych, w zakresie pojazdów przeznaczonych do kupna lub sprzedaży.

Ustawa o UFG


Art. 3. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

28) państwo członkowskie Unii Europejskiej umiejscowienia ryzyka – państwo członkowskie Unii Europejskiej, w którym:

c) pojazd mechaniczny ma być zarejestrowany, w przypadku gdy pojazd mechaniczny został nabyty w państwie członkowskim Unii Europejskiej innym niż to, w którym ma być zarejestrowany, ale nie dłużej niż przez okres 30 dni od dnia objęcia pojazdu mechanicznego w posiadanie przez jego nabywcę,

Ustawa


 

4 KOMENTARZE

  1. A jak w sytuacji kiedy ubezpieczamy pojazd z rynku USA gdzie w żadnym dokumencie nie ma adnotacji że jest wyrejestrowany ?? Zdarza się informacja FOR EXPORT ale nie zawsze. Znam sytuacje kiedy była szkoda o większej wartości właście na pojeżdzie z usa z ubezpieczeniem 30 dniowym (pojazd nie zarejestrowany a ubezpieczenie było już kilkukrotnie przedłużane). Ubezpieczenie zostało wypłacone…

    • Do czasu…
      Tak jak mówiłem wiele razy, jak tylko szkoda przekroczy założony przez T.U. poziom ryzyka to pojawi się problem…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

placeholder text

Udostępnij post:

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Import samochodów używanych w listopadzie 2024 – najwyższy wynik od 5 lat

Listopad 2024 roku przyniósł imponujący wzrost rejestracji używanych samochodów...

🎉 CYBER WEEK czas start! 🎉

Zmieniamy BLACK FRIDAY w CYBER WEEK ! W związku...

Rząd wypowiada wojnę szarej strefie: czy nowe przepisy pomogą, czy zaszkodzą przedsiębiorcom?

Szara strefa to jedno z największych wyzwań polskiej gospodarki....

SZKOLENIE – Roszczenia Klienta do Sprzedawcy samochodu używanego. Jak prawidłowo sporządzić odpowiedź na reklamację?

SZKOLENIE - Roszczenia Klienta do Sprzedawcy samochodu używanego. Jak prawidłowo sporządzić odpowiedź na reklamację?