0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Wraca 30 dniowy termin na rejestrację samochodów z UE i zgłoszenie nabycia i zbycia pojazdów krajowych.

Data:

Jest tak:

Od 29 czerwca 2021 roku zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 obowiązuje wydłużony do 60 dni terminy na rejestrację pojazdów sprowadzonych z UE oraz na zgłoszenie nabycia i zbycia pojazdów krajowych.

Jak będzie?

Niestety niedługo wrócimy do „standardowego” 30 dniowego terminu na wykonanie tych czynności. Stanie się tak jak tylko wejdzie w życie projekt, który dzisiaj został oblikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jest to projekt w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Zapisano w nim, że 1 lipca 2023 roku odwołuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Dlatego już za dwa miesiące znowu będziemy mieli mniej czasu na rejestrowanie pojazdów sprowadzonych z EU i zgłaszanie nabycia i zbycia samochodów zarejestrowanych w Polsce.

Co dalej?

Myślicie, że to skrócenie terminu będzie problematyczne? Samochodów rejestruje się ostatnio mnie i kolejek pewnie dużo większych z tego powodu nie będzie.

Można by powalczyć o wydłużenie tego terminu w ustawie, ale przy takim zaangażowaniu branży słabo to widzę…

www.ALLforMOTO.pl

Definicja „daty sprowadzenia”

Przypominam, że data sprowadzenia pojazdu nie musi być tożsama z datą przekroczenia granicy lub opłacenia akcyzy. Reguluje to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 19 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Zgodnie z nim, datą sprowadzenia pojazdu z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest podany przez właściciela pojazdu dzień sprowadzenia z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej pojazdu, do oznaczonego miejsca przeznaczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym pojazdu. Tak jak już wielokrotnie mówiłem jest to definicja nie ostra i pozostawia wiele możliwości interpretacji…

2 KOMENTARZE

  1. Dla mnie Niema problemu . zarejestrowane zawsze zgłaszam na koniec miesiąca .A sprowadzone pisze dwie daty . Datę przekroczenia granicy i datę dostarczenia do miejsca docelowego nie dłuższa niż tydzień od wystawienia granicy . i tak nikt tego nie sprawdzi a chodziasz rejestrować nie trzeba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."

Zaproszenie na spotkanie robocze FORS i PolskiAutoHandel

Szanowni Państwo, W porozumieniu z Prezesem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów...

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.