0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Zmiany w BDO – nowe obowiązki prowadzących warsztat samochodowy.

Data:

BDO, czyli „Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami” jest stale rozbudowywana. W grudniu 2018 wprowadzono we wniosku rejestrowym nowy Dział XII – „Wytwórcy odpadów”. W związku z tym jeżeli prowadzimy także warsztat musimy zaktualizować swój wpis. Mamy też niestety dodatkowe obowiązki sprawozdawcze.

Temat BDO szeroko opisujemy od wielu miesięcy na naszym portalu. Przypomnijmy więc tylko, że obowiązkowi złożenia wniosku o wpis podlegają między innymi wszystkie firmy, które wprowadzają na terytorium Polski pojazdy lub produkty w rozumieniu ustawy tj. smary, opony, oleje, baterie, akumulatory. Uzyskanie wpisu do rejestru jest warunkiem legalności wykonywania działalności objętej obowiązkiem wpisu, a niezłożenie wniosku o wpis do rejestru czy też wniosku o aktualizację jest wykroczeniem z art. 179 ustawy o odpadach, za które grozi kara aresztu albo grzywny. Dodatkowo zgodnie z art. 194 tej samej ustawy może zostać nałożona na przedsiębiorcę kara pieniężna w wysokości od 5.000 zł do 1.000.000 zł.

W grudniu 2018 wydano nowe rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 grudnia 2018 r. określające wzór formularza rejestrowego, formularza aktualizacyjnego i formularza o wykreśleniu z rejestru. Tym samym „wytwórcy odpadów”, a więc między innymi warsztaty samochodowe, dokonując wpisu do rejestru muszą wypełnić też Dział XII we wniosku. W przypadku firm sprowadzających samochody już wpisanych do BDO, które prowadzą dodatkowo warsztat na potrzeby własne lub świadczą usługi w zakresie naprawy pojazdów, konieczne jest złożenie formularza aktualizacyjnego.

Dział XII we wniosku rejestrowym/aktualizacyjnym

Dział ten zawiera tylko jedną tabelę i jest dość prosty do wypełnienia. W punkcie pierwszym musimy podać miejsce wytwarzania odpadów czyli najczęściej adres naszego warsztatu. W punkcie drugim musimy podać kod i nazwę rodzajów przetwarzanych odpadów zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. Poz. 1923), które znajdziecie – TUTAJ 

Większość wytwarzanych w warsztatach samochodowych odpadów sklasyfikowanych zostało w katalogu odpadów w grupach: 12,13,14,15,16.

Aktualny formularz zgłoszeniowy/aktualizacyjny do BDO znajdziecie – TUTAJ

Odpady powstające w warsztacie

W każdym warsztacie samochodowym powstają różnego rodzaju odpady, a znaczna ich część jest niebezpieczna dla środowiska. Mogą to być m. in. oleje przepracowane, czyściwa, filtry oleju i powietrza, elementy z tworzywa sztucznego, złom, świetlówki oraz zużyty sprzęt elektroniczny. Znaczna część z wytwarzanych odpadów przedstawia wartość recyklingową – można je po prostu sprzedać.

Już od 1 stycznia 2019 r. warsztaty samochodowe muszą także gromadzić nowe, niezbędne do ewidencji odpadów informacje, gdyż w 2020 r. będą zobowiązane składać nowe sprawozdania odpadowe za 2019 r. Obecnie, podstawowym problemem jest zakres tych informacji, gdyż z dniem 1 maja 2019 r, upływa termin wydania nowego rozporządzenia określającego wzór dokumentów wykorzystywanych w ewidencji odpadów. Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika między innymi z art. 232 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz.U.2018.650).

Każdy posiadacz odpadów, niezależnie w jaki sposób wszedł w posiadanie tych odpadów musi prowadzić ewidencję odpadów. Ustawodawca (w art. 66 ustawy o odpadach) mówi zarówno o ilościowej jak i jakościowej ewidencji odpadów prowadzonej zgodnie z aktualnie obowiązującym katalogiem odpadów. W zdecydowanie większości przypadków ewidencja odpadów sprowadza się do gromadzenia niezbędnych informacji o odpadach w firmie. Zgromadzone informacje należy ująć w trzech rodzajach dokumentów:

 1. Karta przekazania odpadu – wystawiana na bieżąco w kilku egzemplarzach przez posiadacza odpadów

 2. Karta ewidencji odpadu – wystawiana raz na miesiącu lub raz w miesiącu uzupełniana

 3. Roczne zestawienie danych o odpadach dla marszałka województwa – przesyłane raz w roku do 15 marca za rok poprzedni.

Co istotne, ewidencja musi być prowadzona na bieżąco. Posiadacz odpadu musi dokonać wpisów do kart ewidencji odpadów, niezwłocznie po zakończeniu każdego miesiąca. Niestety, najczęściej dopiero podczas kontroli warsztaty dowiadują się, że błędnie prowadzą ewidencję odpadów, albo nie prowadzą jej wcale. Obecnie, odbiorcy odpadów mają wymagać by firmy uzyskały wpis do BDO, a od tego momentu Urząd Marszałkowski będzie wiedział, że warsztat miał obowiązek prowadzić ewidencje odpadów. Najpóźniej UM się zorientuje, kiedy nie wpłynie do niego sprawozdanie odpadowe za 2019 r.

Warsztaty powinny unikać takich błędów w ewidencji odpadów jak brak jej prowadzenia, brak numeracji karty ewidencji odpadów, ewidencja wybranych odpadów, ewidencja odpadów komunalnych, brak numeru BDO na karcie ewidencji odpadów, wspólna ewidencja odpadów dla kilku miejsc prowadzenia działalności.

Kolejnym obowiązkiem nałożonym na warsztaty jest obowiązek przechowywania dokumentów ewidencji odpadów przez okres 5 lat, liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym sporządzono dokumenty ewidencyjne. Na żądanie organów uprawnionych do przeprowadzenia kontroli warsztat obowiązany jest udostępnić dokumenty ewidencji odpadów. Co do zasady będzie to Wojewódzki inspektorat Ochrony Środowiska, ale może to być również Marszałek Województwa gdy sprawozdanie odpadowe będzie budzić wątpliwości co do prawidłowości wypełnienia lub gdy jest to niezbędne do prowadzenia postępowań z zakresu ochrony środowiska należących do jego właściwości. Kontroli spodziewać mogą się przedsiębiorcy zarejestrowani w rejestrze BDO, którzy nie złożyli rocznych sprawozdań odpadowych czyli zbiorczego zestawienia danych o odpadach dla Marszałka Województwa!


Autorem opracowania jest radca prawny Małgorzata Miller, członek Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego.

39 KOMENTARZE

 1. Jeżeli oddam za podpisaniem kwitka części i płyny właścicielowi auta które naprawiam to co,fizycznie ich nie będę miał ,niech martwi się klient

 2. Ja mam siedzieć w papierach pisać pisma faktury a kto będzie pracował na tych urzędników.Kase fiskalna zmień bo ta niema podłączenia do internetu Najlepiej będzie jak zamknę działalność i pujde do GOPS

 3. Wystarczy policzyć 300 zł opłata roczna za BDO razy 800 000 firm, które powinny być w bdo równa się 240 000 000. Będzie na 500 plus

 4. jesteśmy jak mokre ścierki z których rząd wyciska już ostatnie krople. zamiast dać możliwości rozwoju to chcą nas zdeptać na amen. dziel się każda złotówka ale już z milionem to nie koniecznie

  • raczej chodzi o to by ci uczciwi utylizujący odpady i ci nieuczciwi którzy mają cały świat w dup.. mieli takie same obowiązki w tej kwestii – bo jedni płacili i utylizowali a inni podrzucali ludziom pod bloki i do lasu itp.

 5. księgowa podała mi telefon do firmy która załatwia wpisy do BDO babka powiedziała koszt 450 zł netto za wypełnienie sam wpis jest bezpłatny a tu się okazuje że wpis 100 i jeszcze kupa papierów i opłata roczna. Niedawno przerobiłem kwestię drukarki fiskalnej 2460 netto teraz jeszcze to tylko płać i płacz

 6. To jest chore !! ,co oni robią z małymi firmami, chcą nas zniszczyć tą papierkową biurokracją . Wykonujemy czarną robotę na usługach ,już nie wiem co mam wypełnić ,co mam składać, za co płacić pilnować tylko terminów żeby nie zapłacić kary a tu jeszcze bilans śmieci .

 7. Chore panstwo mikro warsztat z miesiecznym dochodem 3000zl -1300zl zus -150zl ksiegowosc-150zlprad-200zl koszty materialow na czysto zarabia 1200zl i ma utrzymac rodzine.to jeszcze dowalic kare za smieci!

 8. Chory przepis mikro warsztat z miesiecznym dochodem 3000zl -1300zl zus -150zl ksiegowosc-150zlprad-200zl koszty materialow na czysto zarabia 1200zl i ma utrzymac rodzine.to jeszcze dowalic kare za smieci!

 9. CZY WYPEŁNIA SIĘ TYLKO PIERWSZĄ I DRUGĄ STRONĘ I POTEM 29 I 30?JAKIE KODY ODPADÓW JEŚŁI CHODZI O WARSZTAT SAMOCHODOWY

 10. Witam. Mam wulkanizację i który dział wypełnić jeśli z odpadów mam zużyte opony które oddaje do recyklingu.

 11. Mam jednoosobową działalnosć, naprawa i konserwacja pojazdow , nie wymieniam oleju, a kartony oddaje do skupu , stare częsci zabiera klient więc co w tym wypadku? Mam płacić za kurz?

 12. Ja na Stronach o BDO wszędzie widzę na pierwszysm miejscu straszenie odpowiedzialnością i narzuconymi karami na tych ktorzy nie złożą wniosku a co z urzędnikami ? kiedy jakieś kary będą za to że na 6 numerów tel. podanych w sprawie BDO do obsługi przedsiebiorców dodzwinic sie od miesiąca nie mogę, albo jestem nagminnie rozłaczana ? czyżby rząd znów chciał zarobić na karach? nakładanych na nas. A opieszałość i olewactwo urzedów Marszałkowskich to kiedy będzie rozliczone ?

  • Dokładnie Mania
   Ja też dzwonię od 3 tygodni i do Warszawy i do łodzi , i słyszę tylko sekretarkę albo nikt nie odbiera .
   Np.Play
   Np.PGE
   Np.Szpital
   Np.Warsztaty samochodowe
   zawsze ktoś odbierze ten telefon i udzieli jakiejś informacji lub oddzwoni.
   A w tym przypadku ZERO NIC NIKT nie reaguje !!!
   Wymyślili Coś Tylko odpowiedniej liczby ludzi nie przeszkolili .
   Tak Nam pomaga Państwo Polskie !!!
   Że chyba będziemy musieli pozamykać te nasze działalności i uciekać za granicę albo do psychiatry.
   Pozdrawiam Wszystkie mikro firmy które muszą liczyć same na siebie jak ja ,ewentualnie na drugą połówkę .

 13. Nie wiem skąd sobie wzieliście te opłaty po 100zł i po 300zł. Te opłaty nie dotyczą warsztatów a jedynie tych co wprowadzających na terytorium naszego kraju. Wytwarzających w kraju nie dotyczy!!

 14. Który dział dla produktów w opakowaniach sprowadzanych z UE. Czy VI czy XII. Odpad jest niewielki w postaci kartonu, stechu oraz palet zwrotnych. Czy powinnam prowadzić ewidencję odpadu skoro strech i karton w niewielich ilościach odbira gmina jako odpady komunalne segregowane. A paleta to opakowanie zwrotne do sprzedawcy UE.

 15. czy jak segreguje odpady metalowe i sam sprzedaje do skupu też mam wprowadzać do bodo a może do skarbówki bo już się pogubiłem i nie bardzo wiem o co tu chodzi

 16. 13.02.08 oleje
  16.01.07 filtry zużyte
  16.06.01 akumulatory
  16.01.99 inne niewymienione odpady
  16.01.03 zużyte opony
  16.01.17 metale żelazne
  16.01.18 metale nieżelazne
  15.02.03 szmaty
  ta lista powinna zawierać całą listę odpadów z warsztatu

 17. Chory kraj.Służby kontrolują tylko najsłabszych . A w marketach splesniałe wazywa i owoce ,ale tam użednicy z sanepidu nie pojdą bo sie boją .Dziwny kraj . Teraz musimy jeszcze Jesć chleb z mąki z Czarnobyla . Z jakiego powodu służby nie kontrolują żywnosci z importu do Polski czyli UE.To jakaś zorganizowana akcja?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."

Zaproszenie na spotkanie robocze FORS i PolskiAutoHandel

Szanowni Państwo, W porozumieniu z Prezesem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów...

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.