PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

O co chodzi z tą rękojmią ?

O co chodzi z tą rękojmią ?
13 marca
08:20 2019

Dzień dobry. Jestem radcą prawnym, założycielem Kancelarii Prawa Motoryzacyjnego motoprawnik.com. Na co dzień pracuję w branży motoryzacyjnej, i znam ją „od środka”. Z moich obserwacji wynika, że wokół rękojmi narosło sporo stereotypów i niewiedzy. Dzwonił do mnie ostatnio właściciel autokomisu ze Śląska, który miał problem z klientem. Chodziło o zużyte zawieszenie w Audi A8 sprzedanym za około 20.000 złotych. Od prawnika którego pytał wcześniej, dowiedział się, że klientowi przysługuje rękojmia, że jest to odpowiedzialność absolutna i nie może z tym nic zrobić, a już na pewno nie może się od niej uwolnić, i on za takie wady samochodu odpowiada, bo po prostu odpowiadać musi. Tyle, że to nie do końca prawda.

Przede wszystkim nie odpowiada się zawsze i nie za wszystko. Nie wszystkie usterki są wadami. Nie jest wadą naturalne zużycie, choć nie zawsze jest to jednoznaczne.
Sprzedawca oczywiście odpowiada za wady, ale ta odpowiedzialność może być różna. Obowiązują konkretne zasady, a w ramach tych zasad można się przed odpowiedzialnością zabezpieczyć, albo się do niej przygotować i zminimalizować ryzyko. W części przypadków można nawet odpowiedzialność w ogóle wyłączyć.

Dużo zależy tu od wiedzy z mechaniki samochodowej i przedstawienia sprawy. I to nawet przez prawnika prawnikowi. Zdarzało mi się już, że po rozmowie prawników to ten reprezentujący klienta który kupił samochód, przekonywał go żeby odpuścił.

Bywają też trudniejsze przypadki. Na rynku działają już wyspecjalizowane podmioty, których jedynym zadaniem jest dochodzenie od sprzedawców roszczeń za wady pojazdów. Często następuje to z użyciem metod, które mają wykorzystać niewiedzę odbiorcy niepozornego listu. A to po to, aby mieć później na sprzedawcę przysłowiowego haka.

W rękojmi dużo zależy od podejścia, wiedzy i doświadczenia. Znajomość podstawowych zasad bardzo pomaga w ochronie przed roszczeniami, dlatego tak istotne jest by wiedzieć nie tylko od strony teoretycznej, ale także praktycznej jak postępować z reklamacjami i jak ustrzec się typowych błędów. Tę wiedzę, przynajmniej w podstawowym zakresie, warto mieć, żeby lepiej prowadzić swój biznes.

Radca prawny

Dariusz Brzozowski


Już 26 marca w Poznaniu, 28 marca w Warszawie i 2 kwietnia w Katowicach odbędą się organizowane przez Polski Autohandel Szkolenia, a prowadzone przez Dariusza Brzozowskiego z Kancelarii Prawa Motoryzacyjnego motoprawnik.com warsztaty poświęcone odpowiedzialności za wady samochodów używanych.

Więcej informacji na stronie: www.dlakomisow.pl

Podobne artykuły

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Brak komentarzy, czy chcesz dodać pierwszy?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.