Było 500 pln, będzie 3 000 pln?

Data:

Recykling: Było 500 pln, będzie 3 000 pln?

27 stycznia 2016 roku w Ministerstwie Rozwoju odbyło się spotkanie Podsekretarza Stanu Tadeusza Kościńskiego z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Swoje problemy i wnioski składali przedstawiciele między innymi Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów „FORS” i Polskiej Izby Motoryzacji. Każda z tych organizacji reprezentuje interesy swoich członków. Niestety nadal nie ma nikogo kto mógłby reprezentować interesy Sprzedawców Samochodów Używanych.

Oczywiste jest to, że FORS dba o interesy Stacji Demontażu Pojazdów, organizacje skupiające producentów i importerów nowych samochodów o interesy Dealerów nowych aut. W interesie tych ostatnich jest ograniczenie importu samochodów używanych. Organizacje zrzeszające producentów i dealerów nowych aut, od wielu lat próbują ograniczyć import używanych samochodów. Pomysłów jak to zrobić przez lata przewinęło się bardzo dużo. Przykład macie TUTAJ:  Jak zmusić Polaków do kupowania nowych aut. 8 propozycji.

Handel używanymi samochodami to w Polsce olbrzymia część gospodarki. To tysiące firm sprzedających nie tylko samochody, ale również motocykle, czy różnego rodzaju maszyny budowlane i rolnicze. To tysiące pracowników zatrudnionych w tych firmach, ale również praca dla mechaników samochodowych, myjni samochodowych, ubezpieczycieli. Handel używanymi samochodami to miliony, a może miliardy z podatków chociażby VAT-u, cła, akcyzy, podatków gruntowych, ZUS, PCC i innych. Niestety decyzje, które mają realny wpływ na Nasze biznesy podejmowane są bez Nas.

Więcej na temat spotkania w ministerstwie: TUTAJ: FORS.pl i TUTAJ: PIM.pl

Podobnie jest chociażby z podatkiem od placówek handlowych, o którym głośno jest w mediach od kilku tygodni. Na samym początku nazywany był podatkiem od hipermarketów, teraz mowa już o placówkach handlowych. A czym jest Komis samochodowy, czy salon sprzedaży nowych samochodów jak nie placówką handlową? Swoich interesów bronią hipermarkety,„Konfederacja Lewiatan”. Oczywiście w tej sprawie Nasza branża milczy. Nikt nie dba o Nasze interesy.

Więcej o podatku TUTAJ: ZDS.pl  i  TUTAJ: PIM.pl

Już kiedyś słyszeliśmy o pomyśle wprowadzenia opłaty ekologicznej w kwocie 3.000 zł od samochodu. Jeśli dziś nie zaangażujemy się, być może nie tylko taka opłata zostanie wprowadzona…

Musimy zjednoczyć siły i RAZEM walczyć o swoje interesy!

14 KOMENTARZE

 1. No cóż, każdy stara się urwać coś dla siebie. Jakby nie patrzeć Stacje Demontażu mają w tym roku zimny prysznic. Jednak 3k od auta uważam za nierealne. Nie ma klimatu do tak drastycznych posunięć.

 2. Marek
  Zgadzam się że 3 000 pln za auto to nierealne. Chciałem tylko pokazać jak każdy walczy o swoje interesy i jak głupie i szkodliwe mogą być pomysły. Pomysły, które bezpośrednio dotyczą naszych firm i Nas samych.
  Przepchnąć można każdą ustawę np. Zmienić trybunał konstytucyjny, przerzucić obowiązki Państwa na prywatne firmy (jak w przypadku recyklingu) lub podnieść ceny o 1000 procent, wprowadzić nowy absurdalny podatek za pracę w niedzielę (bo w sumie każdy z nas handluje w weekend bo z babą nie może w domu wysiedzieć, a nie dlatego że to czas największych sprzedaży).
  Jestem pewien że takich pomysłów będzie więcej, bo nic nie zrobimy. Możemy co najwyżej pokrzyczeć w domu lub Internecie …
  Musimy się zorganizować i wszyscy RAZEM dbać o wspólne interesy!

  • Ta opłata depozytowa była kiedyś w planach ale narazie napewno jej nie będzie. Nie zmienia to faktu ze niedługo mogą nam utrudnić życie…

 3. Jak zmusić Polaków do kupowania nowych aut. 8 propozycji? mam prosta metode na to – dać zarobić jak na zachodzie

 4. Witam Kolegów.
  Czy posiada ktoś info dotyczące efektu zgłoszeń do GIOŚ. Mianowicie docierają do mnie głosy, iż np w Pile ktoś za coś wprowadza jakieś obowiązki kosztowe od każdego samochodu ok 70zł itp. Jakaś opłata tzw „produktowa”. Wydaje mi się, że ktoś coś chce na naiwnych ponownie dorobić?

  • Opłata produktowa obowiązuje od wielu lat, wystarczy poczytać. Jest luka w prawie i trzeba płacić za sprowadzanie używanych opon olejów i akumulatorów. Nie pomaga tłumaczenie że to są materiały eksploatacyjne 🙂 Nikt tego w rzeczywistości nie sprawdza ale taka luka istnieje.

 5. a od czego jest to stowarzyszeniekomisow.pl, chyba taka nazwa jest nowo powołanego stowarzyszenia. A co w statucie? Może być się zainteresowali reprezentowaniem naszej branży.

  • Jacku StowarzysznieKomisów.pl dopiero zostało zarejestrowane. Czekaliśmy na to ponad pół roku. W najbliższym czasie zorganizujemy spotkanie zarządu i określimy cele i plan działania na ten rok. Stowarzyszenie bez członków będzie tworem który nic nie zrobi. Dlatego musimy zebrać jak najwięcej członków i RAZEM bronić swoich interesów oraz pracować nad poprawą wizerunku naszej branży. Ciebie również zapraszamy do zapisania się do stowarzyszenia. Formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie http://www.stowarzyszeniekomisow.pl/register.php

 6. sensowne byłoby gdyby jakąś opłatę płaciły osoby prywatne nie prowadzące DG w zakresie importu samochodów, IMHO to ograniczyłoby szarą strefę i wsparło legalnie prowadzących komisy, płacących ZUSy, VATy i zatrudniających pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Handlujesz Samochodami Uszkodzonymi – MASZ PROBLEM! – stanowisko MI

Handlujesz Samochodami Uszkodzonymi – MASZ PROBLEM! – stanowisko MI

BDO – pamiętaj o opłacie rocznej i złożeniu SPRAWOZDANIA.

/*! elementor - v3.19.0 - 05-02-2024 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title>a{color:inherit;font-size:inherit;line-height:inherit}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-small{font-size:15px}.elementor-widget-heading...

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.

Nowe Oświadczenie Senatorskie i Interpelacje Poselskie w sprawie kar za nierejestrowanie pojazdów sprowadzonych.

/*! elementor - v3.19.0 - 05-02-2024 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title>a{color:inherit;font-size:inherit;line-height:inherit}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-small{font-size:15px}.elementor-widget-heading...