0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

PolskiAutohandel.pl Szkolenia – NEWSLETTER 4/2019

Data:

ZMIANY W PRAWIE O RUCHU DROGOWYM. CO NOWEGO NAS CZEKA?

Przepisy nakładające na nas obowiązek rejestracji nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, a już w trwają prace nad kolejną ważną dla nas ustawą, wprowadzającą zmiany w prawie o ruchu drogowym.

Na szczęście tym razem planowane zmiany raczej ułatwią niż utrudnią nam życie i codzienną pracę. Jakie dokładnie zmiany zawiera projekt ustawy? M.in. wprowadzenie elektronicznego systemu, dzięki któremu będziemy mogli informować o nabyciu czy zbyciu pojazdu, rejestrację czasową dopuszczalną w każdym urzędzie czy możliwość czasowego wycofania z ruchu pojazdu.

Planowe zmiany w przepisach o prawie drogowym omawia szczegółowo w poniższym filmie Maciej Szymajda, prezes Stowarzyszenia Komisów.pl. Zachęcamy do obejrzenia!

Jeżeli film otwiera się nieprawidłowo kliknij – TUTAJ

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o ruchu drogowym o numerze UD515 to bardzo ważny dla nas projekt zmian prawnych, na mocy którego planowane jest wprowadzenie kilku istotnych dla naszej branży rozwiązań.

Jakie są najważniejsze planowane zmiany?

  • Wprowadzenie możliwości elektronicznego zawiadomienia o nabyciu lub zbyciu pojazdu – To ważna zmiana w kontekście przepisów wprowadzających kary za nie wykonywanie tego obowiązku oraz obowiązku rejestracji pojazdów sprowadzonych z UE w ciągu 30 dni. Możliwość elektronicznego zawiadomienia zmniejszyłaby znacznie uciążliwe formalności.

  • Zniesienie Karty Pojazdu i nalepek kontrolnych na szybę

  • Możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu – Niestety tylko na okres od 3 do 12 miesięcy (na czas naprawy), nie częściej niż co 3 lata i dotyczyć będzie tylko pojazdów uszkodzonych. Po naprawie takiego samochodu będziemy musieli wykonać dodatkowe badanie techniczne.

  • Rejestracja czasowa nie tylko w miejscu zamieszkania – W przypadku przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dopuszczalna będzie rejestracja czasowa przez Starostę w miejscu zakupu lub odbioru pojazdu. W przypadku nowych samochodów, kupionych w salonach dealerskich, niemożliwe będzie za to zarejestrowanie na tablice próbne pojazdu w celu wywozu za granicę oraz w celu powrotu do domu z miejsca zakupu.

  • Możliwość pozostawienia starych numerów rejestracyjnych – Właściciel pojazdu zarejestrowanego w Polsce przy przerejestrowaniu może wnioskować o pozostawienie dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Warunek – tablice muszą być aktualne (nie czarne, nie z flagą Polski – tylko z flagą UE) oraz w dobrym stanie.

Z tą zmianą powiązana jest kolejna – brak obowiązku czasowej rejestracji z urzędu i wydania pozwolenia czasowego w przypadku pozostawienia starych tablic.

Ustawa cały czas jest procedowana. Ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od jej ogłoszenia. O postępach prac i zmianach będziemy Was na bieżąco informować.

Jeśli chcecie zapoznać się z całością projektu ustawy, dostępna jest ona – TUTAJ 


    Jeśli chcesz otrzymywać nasz NEWSLETTER zawierający istotne dla branży informacje, wyślij nam swój adres e-mail.


    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    placeholder text

    Udostępnij post:

    Popularne

    Warto także przeczytać
    Podobne

    🛠️ Zmiany w Ordynacji Podatkowej – Co to oznacza dla firm handlujących autami?

    Zmiany w Ordynacji Podatkowej – Co to oznacza dla firm handlujących autami?

    Czy kolor nadwozia ma wpływ na ryzyko, że auto brało wcześniej udział w kolizji?

    Te 4 kolory stanowią aż 82% wszystkich pojazdów na drogach!

    WSA w Lublinie wydał niekorzystny dla nas wyrok w sprawie kar za sprzedaż aut sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

    Niestety już słyszymy, że po tym wyroku Wydziały Komunikacji znowu zaczynają nakładać kary. Nie wiem jak rozwinie się sytuacja ale ważne jest żeby żadnego takiego postępowanie nie zakończyć bez odwołania.

    Zmiany w akcyzie na samochody używane – Ministerstwo Finansów odpowiada

    Ministerstwo Finansów jasno stwierdza, że nie planuje wprowadzenia nowego podatku, ale jednocześnie zapowiada zmianę sposobu naliczania akcyzy. Nowy model opodatkowania ma uwzględniać: