0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Oczekiwana zmiana w końcu wchodzi w Życie!

Data:

W ostatnich dniach często słyszycie o wejściu w życie zmian w Ustawie o Ruchu Drogowym, dzięki którym nie będziemy musieli wozić prawa jazdy, nie trzeba będzie wymieniać dowodów rejestracyjnych po skończeniu się miejsc na pieczątki i o kilku innych zmianach. Wszystkie one pomogą kierowcom, ale dla nas – handlarzy i naszych klientów, moim zdaniem ważniejsza jest zmiana, o której w mediach nie usłyszałem.

Od 4 grudnia 2020 roku nasi klienci w końcu mogą legalnie wrócić do domu na kołach, samochodem sprowadzonym z zagranicy zakupionym w komisie.

Do tej pory nie można było tego zrobić ponieważ pojazdy sprowadzone, najczęściej są wyrejestrowane w kraju pochodzenia i nie są zarejestrowane oraz dopuszczone do ruchu w Polsce. Żeby wrócić na kołach, należało najpierw pojechać do swojego Wydziału Komunikacji i zarejestrować auto. Często wiązało się to z koniecznością pokonania wielu kilometrów, było czasochłonne i generowało duże koszty. Dlatego wiele osób wybierało prostsze, ale nielegalne rozwiązanie czyli powrót na kołach z wykorzystaniem tablic kolekcjonerskich odpowiadających ostatnim numerom z zagranicznego dowodu rejestracyjnego. Taka podróż mogła zakończyć się na lawecie z wysokim mandatem…

W końcu prawdziwie Dobra Zmiana

Ostatnia nowelizacja Ustawy o Ruchu Drogowym, o którą zabiegaliśmy od lat, wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom i na pewno będzie pozytywnie odebrana przez naszych klientów.

Od 4 grudnia 2020 roku nasi klienci mogą czasowo zarejestrować pojazd w celu przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w Wydziale Komunikacji właściwym ze względu na miejsce zakupu pojazdu lub jego odbioru na terytorium Polski. Jak zapewne część z Was wie, w Olsztynie i kilku innych miastach było to możliwe również do tej pory. Moi klienci nie raz korzystali z tej możliwości. Niestety nie wszędzie Wydziały Komunikacji działają tak przyjaźnie dla obywateli… Teraz już każdy z Was będzie mógł zaoferować takie rozwiązanie swoim klientom przyjeżdżającym po auto z drugiego końca Polski.

Dokumenty potrzebne do czasowej rejestracji

Zgodnie z rozporządzeniem regulującym te kwestie, w przypadku czasowej rejestracji pojazdu wcześniej niezarejestrowanego na terytorium RP, nasz klient do wniosku musi dołączyć dokumenty takie jak do standardowej rejestracji, czyli:

 • dokument własności – faktura,

 • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub brak obowiązku opłaty akcyzy lub dokument odprawy celnej lub w przypadku zakupu pojazdu w Polsce od podmiotu prowadzącego działalność w zakresie obrotu pojazdami – zapis na fakturze określający numer, datę i miejsce odprawy celnej,

 • dowód rejestracyjny pojazdu część I i II, jeżeli taki wzór obowiązuje w kraju pochodzenia pojazdu lub dokument/dokumenty wydany przez organ właściwy do rejestracji pojazdów za granicą, potwierdzający rejestrację pojazdu,

 • jeżeli pojazd został nabyty w Polsce od przedsiębiorcy prowadzącego działalność w zakresie obrotu pojazdami – kopia zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub kopia KRS potwierdzająca prowadzenie przez zbywcę takiej działalności,

 • tablice rejestracyjne, jeśli pojazd był zarejestrowany za granicą lub oświadczenie o ich braku

Należy również pamiętać o tłumaczeniach dokumentów. Co musimy tłumaczyć opisałem – TUTAJ

Czasowej rejestracji dokonuje się na okres nieprzekraczający 30 dni. Termin ten może być jednorazowo przedłużony o 14 dni w celu wyjaśnienia spraw związanych z rejestracją pojazdu. Po upływie terminu czasowej rejestracji tablice rejestracyjne zwraca się do organu, który je wydał.

Ile kosztuje taka rejestracja?

Czasowa rejestracja pojazdu kosztuje – 62,00 zł. Do tej kwoty należy doliczyć kilkanaście złotych na odesłanie tablic rejestracyjnych do Wydziału Komunikacji, który je wydał. Oczywiście nie można zapomnieć o ubezpieczeniu OC niedługo zaoferuję Wam tanie ubezpieczenie 30 dniowe i ciekawą ofertę ubezpieczenia rocznego.

Koszty nie są więc duże, wręcz porównywalne do kosztów tablic kolekcjonerskich czyli nielegalnych (szczególnie po przyklejeniu na nie naklejek zagranicznego WK…), a nasz klient może spokojnie wrócić autem do domu nie martwiąc się czy się uda czy może niestety nie…

Do czego jeszcze możemy wykorzystać czasową rejestracje?

Czasowa rejestracja pojazdu zgodnie z art. 74 Ustawy o Ruchu Drogowym, możliwa jest w również w celu wywozu pojazdu za granicę oraz przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy. W obu tych przypadkach można to zrobić tylko w starostwie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) właściciela pojazdu. Za wydanie tablic wywozowych dla samochodu zapłacimy 112,00 zł.

Czasowa rejestracja jako uzupełnienie Rejestracji Profesjonalnej

Moim zdaniem to rozwiązanie jest namiastką Niemiecki tablic 5 dniowych i uzupełnieniem polskich Tablic Profesjonalnych, które na razie dedykowane są tylko do nowych pojazdów. Na zielonych Dealerskich szyldach nie można puścić klienta do domu nawet fabrycznie nowym autem. Dlatego uważam, że przepis który właśnie wchodzi w życie jest dla nas tak ważny i potrzebny.

Dajcie znać w komentarzach co myślicie o tej zmianie. Napiszcie czy korzystaliście z tego rozwiązania do tej pory oraz czy będziecie z niego korzystać w przyszłości.


Źródło:

Ustawa o Ruchu Drogowym – TUTAJ

Rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych – TUTAJ

10 KOMENTARZE

 1. Obawiam się tylko o możliwości danego WK, jeśli klient trafi np do Katowic, to nie sądzę aby dostał tymczasowe tablice „od strzału” z powodu nie kończącej się kolejki…

  • WK są oczywiście wąskim gardłem systemu. Mam nadzieję, że po ustaniu pandemii sytuacja się poprawi. W 2019 roku w Olsztynie nie było problemu w WK. Można było zarejestrować auto praktycznie z marszu.

   • Jak zawsze skomplikowane i biurokracja! W Niemczech to takie tablice dostajesz od ręki są już z automatu ubezpieczone na całą EU w 10 min czy to w komisie na rogu i urzędzie 24h!!!, większość zakupów aut odbywa się na weekend, a wydział komunikacji pozamykane lub max do 12😂

    • Dokładnie tak – kto ma czas na załatwianie takich rzeczy jeszcze w obecnej sytuacji (pandemicznej). Biorąc pod uwagę, że większość ludzi przyjeżdża oglądać z daleka auta w weekendy albo w godzinach popołudniowych to mogą sobie to wsadzić. W takim Zamościu jest kilkadziesiąt komisów, WK szybko wyłoży się z wydawaniem takich tablic. Lepiej by rok produkcji przestali wpisywać w dowodach rejestracyjnych.

 2. W Zielonej Górze tak samo nie ma opcji żeby dostać tablice od ręki,po za tym dalej nie można przeprowadzić jazdy próbnej przed zakupem na legalu.

 3. Powiem tak zmiana super ale dla szarej strefy my i tak musimy rejestrować po trzydziestu dniach .Teraz takie zmiany to powinno być już dawno to była by dobra zmiana .

 4. Nie wiem co TU JEST TAKIEGO DOBREGO ??? Rejestruję na 30 40 dni , w tym czasie nie sprzedaję, muszę zwrócić tablice i co ??? Znowu rejestrować na 30 dni ???

 5. Jeżeli Kupujący zgłasza w wydziale komunikacji, że chce przejechać z miejsca zakupu do np. domu pojazdem kupionym np. w komisie, to musi posiadać jeszcze ważne badanie techniczne. Jeżeli takowego nie posiada musi oświadczyć, że zakupionym pojazdem chce jechać na badanie techniczne. Taka jest interpretacja w Swarzędzu odnośnie naszych tablic czasowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Jak zmiany w KPO i dofinansowania wpłyną na naszą branżę.

Nie będzie podatków. Będą dofinansowania.

Dobre i Złe wiadomości w sprawie kar.

Dobra wiadomość jest jedna, złych niestety więcej...

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."