PCC – kary nawet po 5 latach!

Data:

1. Pcc-3 płacić czy nie?

2. Jaka kara grozi nam za nie złożenie deklaracji?

3. Kiedy się przedawnia?

4. Jak uniknąć kary?

Nie raz z kolegami z branży rozmawialiśmy na ten temat podatku PCC. Chodziło oczywiście o auta kupione w Polsce od osób fizycznych. Wielu z nich twierdziło, że firmy zawodowo zajmujące się handlem samochodami nie muszą płacić podatku od czynności cywilno-prawnych.

Jak jest naprawdę?

Artykuł 10 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych mówi o konieczności złożenia deklaracji i zapłacenia podatku bez wezwania w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego.
Podatek płacimy od wartości rynkowej a nie od ceny na umowie (Art. 6. 1). Urzędnik ma prawo zakwestionować kwotę z umowy, a jeżeli nie zgodzimy się z zaproponowaną wartością rynkową pojazdu, może powołać biegłego rzeczoznawcę który wyceni samochód. Jeśli wartość określona w jego opinii różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik. (Art. 6. 4).

Podatnik który nie składa deklaracji (termin 14 dni od daty dokonania czynności), naraża podatek na uszczuplenie i będzie podlegał karze za przestępstwo lub wykroczenie karne skarbowe w zależności od wysokości podatku narażonego na uszczuplenie. Z wykroczeniem mamy do czynienia wówczas, gdy kwota podatku nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia – próg ustawowy. W 2016 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1 850 zł, dlatego aktualna granica pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem skarbowym to 9 250 zł. Jeśli więc zaległość podatkowa nie przekracza 9 250  zł, to czyn ten będzie potraktowany jako wykroczenie skarbowe. W przypadku wykroczenia, kara grzywny może wynosić od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W 2016 r. sprawca wykroczenia skarbowego może dostać grzywnę w wysokości od 185 zł do 37.000 zł.  Co ważne karę grzywny zapłacimy za każdą niezłożoną w terminie deklaracje.

Przedawnienie reguluje ordynacja podatkowa, a dokładnie art. 70. Zgodnie z nim większość zobowiązań podatkowych przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Inaczej jest w przypadku PCC, ponieważ zgodnie art. 3 ust. 1 punkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilno-prawnych, obowiązek podatkowy powstaje również: „z chwilą powołania się przez podatnika na fakt dokonania czynności cywilnoprawnej – jeżeli podatnik nie złożył deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku, a następnie powołuje się przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt jej dokonania.”

PAMIĘTAJ o tym jeśli nie składałeś deklaracji PCC-3!

Możecie uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej poprzez złożenie tzw. „czynnego żalu”, który uregulowany został w art. 16 KKS.
Instytucja ta polega na tym, że jeżeli osoba, która popełniła przestępstwo lub wykroczenie skarbowe zawiadomi o tym fakcie odpowiedni organ zanim ten się o tym dowiedział i wpłaci należność publicznoprawną to co do zasady (z wyjątkami przewidzianymi w ustawie) nie podlega karze. Należy jednak pamiętać, że „czynny żal” dopuszczalny jest jedynie gdy podatnik zapłaci w całości uszczuploną należność publicznoprawną wraz z odsetkami za zwłokę.

Złożenie „czynnego żalu” będzie jednak bezskuteczne:

  • w czasie kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego,
  • po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.

Zawiadomienie powinno być złożone na piśmie albo przekazane ustnie do protokołu.

Nie unikniecie niestety odsetek. Są one naliczane od pierwszego dnia po upływie terminu płatności zobowiązania, aż do dnia zapłaty.

Podstawa prawna:

Ustawa o podatku od czynności cywilno prawnych – TUTAJ!

Ordynacja Podatkowa – TUTAJ!

Kodeks Karno Skarbowy – TUTAJ!

Krajowa Informacja Podatkowa: tel. 22 3300330

8 KOMENTARZE

  1. za samochody kupione w kraju od osób fizycznych trzeba zapłacić PCC, kto twierdzi inaczej jest w błędzie

  2. Przecież to norma ! Podatek PCC, a wcześniej tzw. opłata skarbowa istnieje od lat ! Handluję autami ćwierć wieku i zawsze płaciłem podatek i składałem odpowiednią deklarację. Był czas, że firmy składały deklaracje miesięczne. Nie wyobrażam sobie inaczej. Podatku PCC nie ma jedynie od tzw. umowy komisowej… Ci którzy mają inne zdanie są w błędzie i na pewno zapłacą PCC z karą i odsetkami. Fiskus na pewno się o to upomni…

  3. Księgowość mojej firmy prowadzi biuro rachunkowe z którym mam podpisaną umowę.Sporadycznie mam auta kupione w RP od osób fizycznych ale czasami biorę coś w rozliczeniu za kupowane u mnie auto.Co wtedy?Kto ponosi odpowiedzialność ja czy biuro?

    • Za działania Twoje firmy odpowiedzialność ponosisz zawsze Ty.
      Jeśli zostaniesz ukarany za niedopatrzenie biura rachunkowego możesz dochodzić roszczeń od biura.
      Większe Biura są ubezpieczone od takich przypadków.
      W każdym razie za auta które bierzesz w rozliczeniu od osób fizycznych nie prowadzących działalności musisz zapłacić PCC.

  4. Panowie, po co się denerwować… Zawsze jest jakaś tzw LUKA.Ja większość pojazdów sprowadzam z UE i mało kiedy trafi mi się pojazd zarejestrowany w PL, chyba tylko w tzw rozliczeniu. Wiadomo, nawet kiedy bierzemy samochód za 1000zł jego wartość rynkowa będzie większa. I znowu trzeba by zasuwać do US i składać PCC. Ale wystarczy w umowie zakupu wpisać jako miejsce spisania umowy np.Goerlitz, Brussel czy Ostravę. PCC dotyczy czynności cywilno prawnych w PL. A kto wam zabroni kupić samochód na PL tablicach od Polaka w Berlinie??? 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Handlujesz Samochodami Uszkodzonymi – MASZ PROBLEM! – stanowisko MI

Handlujesz Samochodami Uszkodzonymi – MASZ PROBLEM! – stanowisko MI

BDO – pamiętaj o opłacie rocznej i złożeniu SPRAWOZDANIA.

/*! elementor - v3.19.0 - 05-02-2024 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title>a{color:inherit;font-size:inherit;line-height:inherit}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-small{font-size:15px}.elementor-widget-heading...

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.

Nowe Oświadczenie Senatorskie i Interpelacje Poselskie w sprawie kar za nierejestrowanie pojazdów sprowadzonych.

/*! elementor - v3.19.0 - 05-02-2024 */ .elementor-heading-title{padding:0;margin:0;line-height:1}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title>a{color:inherit;font-size:inherit;line-height:inherit}.elementor-widget-heading .elementor-heading-title.elementor-size-small{font-size:15px}.elementor-widget-heading...