0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

ProEkologiczne Plany Rządu – Posiedzenia Rady Przedsiębiorców

Data:

Rząd opracował i przedstawił do konsultacji, Krajowe ramy polityki w zakresie rozwoju rynku w odniesieniu do paliw alternatywnych w sektorze transportu i rozwoju odpowiedniej infrastruktury. Jest to dokument strategicznym, powstałym w celu wsparcia rozwoju rynku i infrastruktury paliw alternatywnych, w szczególności: energii elektrycznej, gazu ziemnego w postaci CNG i LNG oraz wodoru, stosowanych w transporcie drogowym, wodnym, kolejowym oraz lotnictwie.  Ma wyznaczyć cele w zakresie rozwoju rynku i infrastruktury służącej do ładowania pojazdów elektrycznych, tankowania gazem ziemnym pojazdów oraz bunkrowania gazem ziemnym statków.

W związku z opublikowaniem tego dokumentu i udostępnieniem go do konsultacji, Rada Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców zwoła posiedzenie dotyczące tego dokumentu. Niżej możecie zapoznać się z przebiegiem tego posiedzenia oraz moim wystąpieniem.

Do 31 grudnia 2027 r., a następnie co dwa lata, Polska i każde inne państwo członkowskie UE będzie składać́ Komisji sprawozdanie z postępów realizacji założeń określonych w Krajowych Ramach.

Przyjmowane obecnie regulacje mają na celu osiągniecie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Przepisy te są̨ częścią̨ pakietu ,,Fit for 55”, którego celem jest dostosowanie unijnego prawodawstwa do nowego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE o co najmniej 55% do 2030 roku.

Zgodnie z unijnymi celami klimatycznymi UE na 2030 r. i lata późniejsze Rada i Parlament utrzymały zaproponowane przez Komisję poziomy docelowe dotyczące redukcji emisji do 2030 r. (45%), 2035 r. (65%) i 2040 r. (90%). Wcześniej ustalony w obowiązującym rozporządzeniu poziom redukcji na 2025 r. (15%) został utrzymany. Poziomy te dotyczą̨ samochodów ciężarowych powyżej 7,5 t oraz autokarów. Wprowadzono także cel zakładający osiągniecie do2035r. przez producentów autobusów miejskich 100-procentowej redukcji szkodliwych emisji. Cel pośredni dla autobusów wynosi 90% redukcji emisji do 2030 roku. Cele nie dotyczą̨ autobusów międzymiastowych.

Ponadto w marcu 2024 r. Rada Unii Europejskiej zatwierdziła stanowisko Parlamentu Europejskiego, co oznacza przyjęcie nowych przepisów dotyczących wprowadzenia normy emisji spalin Euro 7.

Zgodnie z danymi Krajowego Raportu Inwentaryzacyjnego 2024, w 2023 r. sektor transportu odpowiadał w Polsce za 18,2 % emisji gazów cieplarnianych. To drugie największe źródło emisji CO2 po sektorze energetycznym, który odpowiada za 40,1 % emisji.

Emisje w sektorze transportu w Polsce wzrosły o prawie 220% w okresie od 1990 r. do 2020 r., podczas gdy większość́ gałęzi polskiej gospodarki zanotowała spadek emisji w porównaniu z 1990 r. Wzrost emisji w transporcie wynika przede wszystkim ze zwiększenia floty samochodów osobowych, która wzrosła w tym okresie z 5,2 mln do 25,1 mln pojazdów. Dlatego tak ważne jest, aby podejmować́ działania zmierzające do ograniczenia emisyjności tego sektora.

Rząd dostrzega potrzebę̨ ograniczenia emisji CO2 oraz substancji szkodliwych pochodzących z sektora transportu. W tym celu prowadzone i planowane są działania, opisane w dalszej części dokumentu. Szczególną̨ wagę̨ przykłada się̨ do dekarbonizacji sektora transportu, poprzez zastąpienie paliw ropopochodnych paliwami alternatywnymi. Ma to szczególne znaczenie dla poprawy stanu środowiska naturalnego, ale także uniezależnienia się̨ europejskiej gospodarki od importu paliw.

kup raport w promocyjnej cenie !

W dokumencie znajdziecie porównanie stanu z 2020 roku do sytuacji w 2023 roku dotyczących:

  • liczby i mocy ogólnodostępnych stacji i punktów ładowania pojazdów elektrycznych,
  • ilości zarejestrowanych pojazdów elektryczne o napędzie bateryjnym i hybrydowe typu plug-in,
  • infrastruktury tankowania wodoru w 2020 i 2023 roku,
  • ilości zarejestrowane w Polsce pojazdy napędzanych wodorem,
  • ilości ogólnodostępnych punktów tankowania gazu ziemnego (LNG)
  • ilości zarejestrowanych w Polsce pojazdów ciężkich i autobusów napędzanych gazem ziemnym LNG
  • ilości zarejestrowanych w Polsce pojazdów napędzanych gazem LPG

Znajdziecie w nim również prognozy na 2025 i 2030 rok dotyczące:

  • liczba pojazdów elektrycznych o napędzie bateryjnym i hybrydowych typu plug-in w Polsce,
  • celów w zakresie rozwoju infrastruktury ładowania dla pojazdów elektrycznych o napędzie bateryjnym i hybrydowych typu plug-in,
  • długości dróg i celów dotyczących budowy infrastruktury ładowania wzdłuż̇ dróg sieci TEN-T,
  • celów dla infrastruktury ładowania i tankowania pojazdów ciężkich,
  • celów dla infrastruktury tankowania gazu ziemnego,
  • liczby pojazdów o napędzie wodorowym w Polsce,
  • celów dla infrastruktury tankowania wodoru.

 Z całym dokumentem możecie zapozna się – TUTAJ


 

Dajcie znać w komentarzach co myślicie o tym dokumencie i całej proekologicznej polityce dotyczącej transportu.

Czy waszym zdaniem plany opisane w rządowym dokumencie są realne do zrealizowania?

Zwróćcie uwagę, że Rząd w ogóle nie stawia na rozwój wodoru.

Drugim ciekawym aspektem jest to, że gaz LPG od kilku lat praktycznie nie rozwija się, a liczba zasilanych im pojazdów jest stała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Mamy to! W końcu dostaliśmy Objaśnienia Prawne od Ministra Infrastruktury.

Mamy to! W końcu dostaliśmy Objaśnienia Prawne od Ministra Infrastruktury. To powinno zahamować falę nakładanych na nas kar.

GetHELP – Oferta specjalna dla PAH

Gwarancje GetHelp.pl stworzone są tak, abyś zarobił 50% prowizji i by chroniły 100% usterek mechanicznych! Dla Ciebie to dodatkowa kasa na każdym sprzedanym samochodzie i pewność, że nie będziesz wypłacał Klientom za naprawy z rękojmi, ponieważ obsłużymy ich z tytułu Gwarancji.

24 Renault Trafic i Opel Vivaro do kupienia z Niemiec – bezpośrednio!

Dostałem ofertę zakupu bezpośrednio od właściciela z Niemiec, 24...

Zapraszam na Targi Poznańskie – Poleko

Szanowni Państwo, 15 października 2024 roku podczas targów POLECO w Poznaniu,...