Recykling i ZEFIR2 – 2 ważne sprawy
Jako wprowadzający auta jesteśmy zainteresowani obiema kwestiami. W związku z tym postanowiłem poruszyć temat pytań pojawiających się na naszej stronie oraz na Facebooku
Recykling:
Otrzymaliśmy wiele pytań dotyczących tego jakie dokumenty dotyczące recyklingu musimy przekazywać naszym klientom przy sprzedaży auta.
Odpowiedź jest bardzo prosta. Żadnych!
Reguluje to Ustawa o Ruchu Drogowym a konkretnie Rozdział 2 Warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu Art. 72. 1. dotyczącym Rejestracji Pojazdów. Z dniem 1.01.2016 r. uchylono pkt 9 dotyczący dowodu wpłaty, o którym mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, lub oświadczenia o podleganiu obowiązkowi zapewniania sieci zbierania pojazdów, o którym mowa w art. 11 ust. 4 tej ustawy, albo faktury zawierającej takie oświadczenie, jeżeli pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy. (Dz. U. z 2015 r. poz. 933).
W związku z tym do zarejestrowania auta nie jest potrzebny żaden dokument dotyczący recyklingu.
Wydziały Komunikacji mogą zażądać od nas udowodnienia, że auto zakupiliśmy w 2016 roku. Niestety nie ma żadnego oficjalnego wzoru oświadczenia, które mogli byśmy przekazać naszym klientom. Nie ma również mowy o żadnym zapisie w fakturach sprzedaży. Napiszcie nam jak podchodzą do tej kwestii Wydziały Komunikacji w Waszej okolicy.
ZEFIR2:
Co zrobić jak wyślecie AKC-U i nie dostaniecie zaraz UPO?
Po jakim czasie UPO powinno się pojawić w zakładce odebrane?
Jeśli dokument AKC-U pojawi się Wam w zakładce wysłane, czekajcie aż przyjdzie UPO. Może to nastąpić nawet kolejnego dnia (tak było w moim przypadku).
Jeśli nie macie UPO w zakładce odebrane, a AKC-U nie trafiło do zakładki wysłane, dzwońcie na HelpDesk i poinformujcie ich o swoim problemie.
Sam miałem ten problem, dziś był on również poruszany na naszym Fecebooku.
W moim przypadku było tak: Wysłałem AKC-U i nie dostałem UPO. Zadzwoniłem na HeplDesk, gdzie otrzymałem informacje żeby w przypadku jak UPO nie będzie w odebranych dokumentach w ciągu 15 minut, wysyłać kolejny raz, aż dostanę potwierdzenie. Zrobiłem tak jak mi doradzono i narobiłem bałaganu… Na drugi dzień chciałem pobrać zaświadczenie o zapłaceniu akcyzy ale mogłem. Zadzwoniłem do Urzędu Celnego i dowiedziałem się że w systemie jest 5 zgłoszeń dotyczących tego samego samochodu. W związku z tym niestety nie mogłem wydrukować potwierdzenia. Musiałem udać się do Urzędu Celnego gdzie najpierw anulowano te wszystkie deklaracje które są nierozliczone i następnie ręcznie wypisano mi zaświadczenia.
Reasumując, nie wysyłajcie kilku deklaracji do jednego auta bo będziecie musieli wybrać się do UC żeby to odkręcać..
Wydział komunikacji w Tychach żąda dokumentów zakupu z zagranicy. Liczy się data zakupu np. W Niemczech a nie data sprowadzenia do Polski. Jeżeli ktoś zakupił auto w grudniu a przywiózł w styczniu to musi opłacić Recykling!
Czyli tak jak pisałem wcześnie. A co jeśli ktoś kupił auto z komisu przygotowane do rejestracji i nie ma dowodu zakupu z Niemiec?
Ja tak właśnie sprzedałem. W WK klienta zażądali kopię mojej umowy kupna z Niemcem.
W sytuacjach kryzysowych ja na żądanie dodatkowych dokumentów pisze odpowiednie oświadczenie pod odpowiedzialnością karną i składam komplet dokumentów do rejestracji na dziennik podawczy. Do tej pory skutkowało. 🙂
Jak PAN urzędnik ma na piśmie odpowiedzieć, to przynajmniej się zastanowi. Nic na gębę.
Witam, wydział w Zgierzu żąda oświadczenia, że pojazd został zakupiony w tym roku.
A na jakiej podstawie okreslaja date przekroczenia przez auto granicy? akcyzy?
Na podstawie wystawienia wystawienia dokumentu pewnie.
Jeśli chodzi o obowiązek zapłacenia opłaty recyklingowej nie ma to znaczenia.
Liczy się tylko data zakupu auta.
Nie data zakupu a wprowadzenia go na rynek. Polski. Na chwile obecna to przekroczenie granicy Polskiej
http://Www.autack.pl jeśli chodzi o samochody kupione w 2015 roku, które przyjechały do Polski w 2016, musimy za nie zapłacić 500 zł opłaty recyklingowej.