PolskiAutohandel.pl

 Z ostatniej chwili

Recykling i ZEFIR2 – 2 ważne sprawy

Recykling i ZEFIR2 – 2 ważne sprawy
13 stycznia
17:53 2016

Recykling i ZEFIR2 – 2 ważne sprawy

Jako wprowadzający auta jesteśmy zainteresowani obiema kwestiami. W związku z tym postanowiłem poruszyć temat pytań pojawiających się na naszej stronie oraz na Facebooku

Recykling:

Otrzymaliśmy wiele pytań dotyczących tego jakie dokumenty dotyczące recyklingu musimy przekazywać naszym klientom przy sprzedaży auta.

Odpowiedź jest bardzo prosta. Żadnych!

Reguluje to Ustawa o Ruchu Drogowym a konkretnie Rozdział 2 Warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu Art. 72. 1. dotyczącym Rejestracji Pojazdów. Z dniem 1.01.2016 r. uchylono pkt 9 dotyczący dowodu wpłaty, o którym mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, lub oświadczenia o podleganiu obowiązkowi zapewniania sieci zbierania pojazdów, o którym mowa w art. 11 ust. 4 tej ustawy, albo faktury zawierającej takie oświadczenie, jeżeli pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy.  (Dz. U. z 2015 r. poz. 933).

W związku z tym do zarejestrowania auta nie jest potrzebny żaden dokument dotyczący recyklingu.

Wydziały Komunikacji mogą zażądać od nas udowodnienia, że auto zakupiliśmy w 2016 roku. Niestety nie ma żadnego oficjalnego wzoru oświadczenia, które mogli byśmy przekazać naszym klientom. Nie ma również mowy o żadnym zapisie w fakturach sprzedaży. Napiszcie nam jak podchodzą do tej kwestii Wydziały Komunikacji w Waszej okolicy.

ZEFIR2:

Co zrobić jak wyślecie AKC-U i nie dostaniecie zaraz UPO?

Po jakim czasie UPO powinno się pojawić w zakładce odebrane?

Jeśli dokument AKC-U pojawi się Wam w zakładce wysłane, czekajcie aż przyjdzie UPO. Może to nastąpić nawet kolejnego dnia (tak było w moim przypadku).

Jeśli nie macie UPO w zakładce odebrane, a AKC-U nie trafiło do zakładki wysłane, dzwońcie na HelpDesk i poinformujcie ich o swoim problemie.

Sam miałem ten problem, dziś był on również poruszany na naszym Fecebooku.

W moim przypadku było tak: Wysłałem AKC-U i nie dostałem UPO. Zadzwoniłem na HeplDesk, gdzie otrzymałem informacje żeby w przypadku jak UPO nie będzie w odebranych dokumentach w ciągu 15 minut, wysyłać kolejny raz, aż dostanę potwierdzenie. Zrobiłem tak jak mi doradzono i narobiłem bałaganu… Na drugi dzień chciałem pobrać zaświadczenie o zapłaceniu akcyzy ale  mogłem. Zadzwoniłem do Urzędu Celnego i dowiedziałem się że w systemie jest 5 zgłoszeń dotyczących tego samego samochodu. W związku z tym niestety nie mogłem wydrukować potwierdzenia. Musiałem udać się do Urzędu Celnego gdzie najpierw anulowano te wszystkie deklaracje które są nierozliczone i następnie ręcznie wypisano mi zaświadczenia.

Reasumując, nie wysyłajcie kilku deklaracji do jednego auta bo będziecie musieli wybrać się do UC żeby to odkręcać..

Podobne artykuły

9 komentarzy

 1. Mareks
  Mareks 13 stycznia, 19:08

  Wydział komunikacji w Tychach żąda dokumentów zakupu z zagranicy. Liczy się data zakupu np. W Niemczech a nie data sprowadzenia do Polski. Jeżeli ktoś zakupił auto w grudniu a przywiózł w styczniu to musi opłacić Recykling!

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 14 stycznia, 06:06

   Czyli tak jak pisałem wcześnie. A co jeśli ktoś kupił auto z komisu przygotowane do rejestracji i nie ma dowodu zakupu z Niemiec?

   Odpowiedz na ten komentarz
 2. F1camp
  F1camp 14 stycznia, 10:47

  W sytuacjach kryzysowych ja na żądanie dodatkowych dokumentów pisze odpowiednie oświadczenie pod odpowiedzialnością karną i składam komplet dokumentów do rejestracji na dziennik podawczy. Do tej pory skutkowało. 🙂
  Jak PAN urzędnik ma na piśmie odpowiedzieć, to przynajmniej się zastanowi. Nic na gębę.

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. Marcin
  Marcin 14 stycznia, 11:52

  Witam, wydział w Zgierzu żąda oświadczenia, że pojazd został zakupiony w tym roku.

  Odpowiedz na ten komentarz
 4. skodahan
  skodahan 14 stycznia, 23:19

  A na jakiej podstawie okreslaja date przekroczenia przez auto granicy? akcyzy?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • admin
   admin Autor 15 stycznia, 00:29

   Na podstawie wystawienia wystawienia dokumentu pewnie.
   Jeśli chodzi o obowiązek zapłacenia opłaty recyklingowej nie ma to znaczenia.
   Liczy się tylko data zakupu auta.

   Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Many lives were lost that day, Including about 2,000 citizens on Omaha Beach (Aka weakling Omaha)by yourself. get-togethers will take place throughout Normandyin honor of their sacrifice and heroism. You can mark the anniversary in your own kitchen by watching Band of Brothers (hbo Go) Or reading or enjoying television The Longest Day dwayne allen jersey. Van driver in Freddie Gray case goes on trialThe trial of police officer Caesar Goodson, jr, Is set to start out Monday. Goodson is one of five Baltimore City police officers in the Freddie Graycase still awaiting trial. As the driver of the police van in which Gray is considered to have suffered a fatal spinal injury, Prosecutors say Goodson bears the most responsibility in Gray's death custom eagles jersey. He is convicted of second degree murder and could face 30 years in prison if convicted stefon diggs jersey. this past month,edward Nero,The second police man tried in the case, Was acquittedof all costs. The first trial ended in a hung jury and you will be retried. Prosecutor to select charges in the Harambe incidentHamilton County ProsecutorJoe Detershas scheduled a Monday afternoon news conference where he is expected to announce his decision on whether he will press charges against the family of the 3 year old boy who fell into the gorilla exhibit at the Cincinnati Zoo last month kamar aiken jersey.