0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Recykling i ZEFIR2 – 2 ważne sprawy

Data:

Recykling i ZEFIR2 – 2 ważne sprawy

Jako wprowadzający auta jesteśmy zainteresowani obiema kwestiami. W związku z tym postanowiłem poruszyć temat pytań pojawiających się na naszej stronie oraz na Facebooku

Recykling:

Otrzymaliśmy wiele pytań dotyczących tego jakie dokumenty dotyczące recyklingu musimy przekazywać naszym klientom przy sprzedaży auta.

Odpowiedź jest bardzo prosta. Żadnych!

Reguluje to Ustawa o Ruchu Drogowym a konkretnie Rozdział 2 Warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu Art. 72. 1. dotyczącym Rejestracji Pojazdów. Z dniem 1.01.2016 r. uchylono pkt 9 dotyczący dowodu wpłaty, o którym mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, lub oświadczenia o podleganiu obowiązkowi zapewniania sieci zbierania pojazdów, o którym mowa w art. 11 ust. 4 tej ustawy, albo faktury zawierającej takie oświadczenie, jeżeli pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy.  (Dz. U. z 2015 r. poz. 933).

W związku z tym do zarejestrowania auta nie jest potrzebny żaden dokument dotyczący recyklingu.

Wydziały Komunikacji mogą zażądać od nas udowodnienia, że auto zakupiliśmy w 2016 roku. Niestety nie ma żadnego oficjalnego wzoru oświadczenia, które mogli byśmy przekazać naszym klientom. Nie ma również mowy o żadnym zapisie w fakturach sprzedaży. Napiszcie nam jak podchodzą do tej kwestii Wydziały Komunikacji w Waszej okolicy.

ZEFIR2:

Co zrobić jak wyślecie AKC-U i nie dostaniecie zaraz UPO?

Po jakim czasie UPO powinno się pojawić w zakładce odebrane?

Jeśli dokument AKC-U pojawi się Wam w zakładce wysłane, czekajcie aż przyjdzie UPO. Może to nastąpić nawet kolejnego dnia (tak było w moim przypadku).

Jeśli nie macie UPO w zakładce odebrane, a AKC-U nie trafiło do zakładki wysłane, dzwońcie na HelpDesk i poinformujcie ich o swoim problemie.

Sam miałem ten problem, dziś był on również poruszany na naszym Fecebooku.

W moim przypadku było tak: Wysłałem AKC-U i nie dostałem UPO. Zadzwoniłem na HeplDesk, gdzie otrzymałem informacje żeby w przypadku jak UPO nie będzie w odebranych dokumentach w ciągu 15 minut, wysyłać kolejny raz, aż dostanę potwierdzenie. Zrobiłem tak jak mi doradzono i narobiłem bałaganu… Na drugi dzień chciałem pobrać zaświadczenie o zapłaceniu akcyzy ale  mogłem. Zadzwoniłem do Urzędu Celnego i dowiedziałem się że w systemie jest 5 zgłoszeń dotyczących tego samego samochodu. W związku z tym niestety nie mogłem wydrukować potwierdzenia. Musiałem udać się do Urzędu Celnego gdzie najpierw anulowano te wszystkie deklaracje które są nierozliczone i następnie ręcznie wypisano mi zaświadczenia.

Reasumując, nie wysyłajcie kilku deklaracji do jednego auta bo będziecie musieli wybrać się do UC żeby to odkręcać..

9 KOMENTARZE

  1. Wydział komunikacji w Tychach żąda dokumentów zakupu z zagranicy. Liczy się data zakupu np. W Niemczech a nie data sprowadzenia do Polski. Jeżeli ktoś zakupił auto w grudniu a przywiózł w styczniu to musi opłacić Recykling!

    • Czyli tak jak pisałem wcześnie. A co jeśli ktoś kupił auto z komisu przygotowane do rejestracji i nie ma dowodu zakupu z Niemiec?

  2. W sytuacjach kryzysowych ja na żądanie dodatkowych dokumentów pisze odpowiednie oświadczenie pod odpowiedzialnością karną i składam komplet dokumentów do rejestracji na dziennik podawczy. Do tej pory skutkowało. 🙂
    Jak PAN urzędnik ma na piśmie odpowiedzieć, to przynajmniej się zastanowi. Nic na gębę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."

Zaproszenie na spotkanie robocze FORS i PolskiAutoHandel

Szanowni Państwo, W porozumieniu z Prezesem Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów...

SKO umarza kary za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Mamy Sukces z SKO! Zapoznajcie się z orzeczeniem i argumentami.

Odwołanie od kar za sprzedaż pojazdu sprowadzonego przed rejestracją.

Jeżeli dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na Ciebie za sprzedaż samochodu sprowadzonego przed jego zarejestrowaniem, możesz skorzystać z Pomocy radcy prawnego Pawła Tuzinka.