0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Opłata Produktowa / Sieć Recyklingu – Rok się kończy obowiązki pozostają.

Data:

Do końca roku coraz bliżej. Codziennie zgłaszają się do mnie osoby, które do dziś nie mają Sieci Recyklingu i/lub Umowy z Organizacją Odzysku dotyczącej przejęcia obowiązków związanych z Opłatą Produktową.

Dlatego chciał bym Państwu przypomnieć, że większość z nas (sprowadzający samochody do Polski) musi mieć nadany numer rejestrowy BDO, który musimy używać na wszystkich dokumentach. Sprowadzający do Polski samochody muszą zapewniać Sieć Recyklingu i rozliczać się z Opłaty Produktowej. Za niewypełnianie tych obowiązków grożą nam kary:

  • Za prowadzenie działalności bez nadanego numeru BDO lub nieumieszczanie go na dokumentach od 5.000 do 1.000.000 złotych.

  • Za brak Sieci Recyklingu 12.000 zł + opata za samochód do 36 zł, za każdy rok w którym dłużej niż 21 dni jej nie zapewniamy.

  • Opłata Produktowa za 5 ostatnich lat (od 1 stycznia 2020 roku ostatni rok za, za który mogą nas „ścigać” Urzędy Marszałkowskie to 2014).

OPŁATA PRODUKTOWA

Zostało 5 dni 2022 roku. W tym czasie możecie jeszcze podpisać umowę z Organizacją Odzysku, która przejmie wasze obowiązki związane z Opłatą Produktową za cały 2022 rok. Dzięki umowie zawartej z Organizacją Odzysku na warunkach wynegocjowanych przez PolskiAutohandel.pl, Wasze koszty przedstawiać się będą następująco:

Oleje – stawka za kilogram 0,60 zł

Opony – stawka za kilogram 0,20 zł

Jeżeli będziecie rozliczać się samodzielnie, zapłacicie:

Oleje – stawka za kilogram 2,10 zł

Opony – stawka za kilogram 4,20 zł

Z doświadczenia wiem, że wielu z Was „obudzi się” po nowym roku i będzie chciało podpisać umowę na 2021 rok. Dokładnie tak było rok temu i w latach wcześniejszych. Niestety żadna Organizacja Odzysku nie podpisze z Wami umowy z wsteczną datą. Po nowym roku będziecie mogli podpisać umowę tylko na kolejne lata zaczynając od 2023 roku.

Dlatego jeżeli nie masz jeszcze umowy z Organizacją Odzysku, to możliwie najszybciej wypełnij formularz i podpisz umowę dzięki, której zaoszczędzisz dużo pieniędzy.

SIEĆ RECYKLINGU

Jeżeli sprowadzacie do Polski samochody i nie macie jeszcze zapewnionej Sieci Recyklingu, to czas najwyższy o tym pomyśleć. Koszty są bardzo małe, a kara 12 tysięcy złotych jest stała i zapłacicie ją za każdy rok działalności nawet jak sprowadzicie w tym czasie tylko kilka aut. Jeżeli dopiero teraz dowiedziałeś się o konieczności zapewnienia Sieci Recyklingu to zajrzyj – TUTAJ.

Jak wiecie osobiście tak jak wielu z Was nie zgadzam się z koniecznością płacenie opłaty produktowej. Jest to ewidentnie podwójne obciążenie. Niestety Rząd i Urzędy Marszałkowskie, są innego zdania i coraz częściej wzywają nas do rozliczenia się z Opłaty Produktowej za 5 lub 6 ostatnich lat. W związku z tym, że nie ma pewności co do rozstrzygnięcia ewentualnego sporu sądowego na naszą korzyść, rekomenduję rozważenie podpisania umowy z Organizacją Odzysku. Oczywiście wiąże się to z kosztami, ale są one o wiele niższe niż wynikające z rozporządzenia w przypadku samodzielnego rozliczania się.

Umowę z Organizacją Odzysku podpiszecie za pomocą formularza, który znajdziecie TUTAJ 

SPRAWOZDANIA

Pamiętajcie również o konieczności złożenia sprawozdania rocznego do BDO. Jeżeli nie umiecie zrobić go sami, pomoże Wam w tym EkoRaport – TUTAJ

Jeżeli macie pytania dotyczące naszych obowiązków możecie do mnie napisać: info@polskiautohandel.pl

lub zadzwonić tel. 692 333 111

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

9 KOMENTARZE

  1. Z przykrością muszę stwierdzić, że osoby nie mające Sieci Recyklingu oraz wpisu do rejestru BDO nie posiadają również rozumu. Są to tzw. „Mirki Handlarze” 🙂 czyli wiejskie chłopki (te najmądrzejsze i najcwańsze), którzy sprzedali krowy i wzięli się za „ściąganie”. Lepiej by dla nich było, żeby ściągnęli gacie. I DOBRZE IM TAK 🙂

  2. A możecie przypomnieć do kiedy to trzeba podać liczbę pojazdów za ten rok i jak to się robiło bi minął rok… I nie pamiętam 😉

  3. witam, czy jest obowiązek składania w tym roku jakiegoś dodatkowego oświadczenia lub cokolwiek w Urzędzie Marszałkowskim ? Chodzi mi oprócz uzyskania numeru BDO, opłaty produktowej, i zapewnienie sieci recyklingu ?

  4. Panowie,

    kto mi wytłumaczy łopatologicznie jak zrobić sprawozdanie do GIOŚ przez stronę BDO. Mam wygenerowane sprawozdanie z firmy, z której usług korzystam. Gdzie mam to teraz umieścić? Dzięki wielkie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Jak zmiany w KPO i dofinansowania wpłyną na naszą branżę.

Nie będzie podatków. Będą dofinansowania.

Dobre i Złe wiadomości w sprawie kar.

Dobra wiadomość jest jedna, złych niestety więcej...

To już pewne – transakcje gotówkowe zostaną ograniczone!

To już pewne - transakcje gotówkowe zostaną ograniczone! Znamy datę.

Tablice Profesjonalne dla pojazdów używanych coraz bliżej!

"przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi (już zarejestrowanymi) pojazdami, również sprowadzanymi z zagranicy, będą mogli korzystać z profesjonalnej rejestracji pojazdów na potrzeby przeprowadzania jazd testowych."