0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Ubezpieczyciele przeciwni czasowemu wycofaniu pojazdów z ruchu.

Data:

Jakiś czas temu informowaliśmy o pomyśle posłów Kukiz’15 dotyczącym wprowadzenia możliwości czasowego wycofania pojazdów z ruchu. 27 marca 2017 roku projekt ustawy trafił do Sejmu i został skierowany do konsultacji. Do dnia dzisiejszego opinie nadesłali Sąd Najwyższy, UOKiK, Prokurator Generalny Prokuratury Krajowej i Polska Izba Ubezpieczeń.

Swój zdecydowany sprzeciw wyraziła w przesłanej opinii Polska Izba Ubezpieczeń. Jej zdaniem wprowadzenie zaproponowanych zmian przyczyni się między innymi do zgłaszania czasowego wycofania pojazdu z ruchu w celu obniżenia składki za OC oraz sztucznego „ulepszania” historii przebiegu ubezpieczenia w celu uzyskania pełnych zniżek za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia. Poza tym PIU wskazuje, że takie pojazdy mogą mieć nawet po kilkunastu właścicieli i każdy z nich będzie „wypracowywał” sobie zniżki za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia. Izba wskazuje również na możliwość fałszowania dowodów i tablic rejestracyjnych w celu poruszania się po drogach samochodem czasowo wycofanym z ruchu.

PIU wskazuje, że rynek ubezpieczeń obowiązkowych OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, pomimo podwyżek składek OC w 2016 roku nadal jest nierentowny. Branża zanotowała stratę ponad 1 mld złotych w ostatnim roku. Dodatkowe obniżenie składek z tytułu czasowego wycofania pojazdów z ruchu pogorszy sytuację finansową firm ubezpieczeniowych i spowoduje dalszy wzrost składek OC.

W związku z powyższym Polska Izba Ubezpieczeń wniosku o odstąpienie od dalszego procedowania Projektu ustawy.

Zapoznajcie się z opinią i zobaczcie jak PIU dba o interesy firm ubezpieczeniowych.

Napiszcie co o tym myślicie, czy zgadzacie się z opinią PIU oraz przewidywanymi przez Izbę konsekwencjami wprowadzenia możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdów.

Źródło:

Opinia Polskiej Izby Ubezpieczeń: TUTAJ!

Projekt ustawy: TUTAJ!

Przebieg prac na stronie Sejmu: TUTAJ!

 

 

2 KOMENTARZE

  1. Złodziejstwo w biały dzień. Samochód stoi na kołkach przez rok a ci krwoopijcy kasują kilka stówek za NIC i jeszcze nam wciskają, że tak musi być i że to jest sprawiedliwe. Taki samochód stwarza takie samo ryzyko stłuczki czy wypadku jak mój fotel w salonie. To dlaczego za samochód na kołkach mam płacić OC?
    OKRADANIE w biały dzień i tyle. A PiS to „przyklepuje”, bo zyski z PZU płyną do kasy państwa i jest z czego wypłacać 500+

  2. Każdy dba o swoje interesy. To normalne. Jak jakaś gałąź jest nierentowna to z niej rezygnuję. Proponuję zlikwidować w ogóle obowiązkowe OC. Moje zabawki – moje ryzyko. Mam ochotę i jestem myślący to płacę OC. Nie mam ochoty, to nie; później sąd, komornik, ew pętla itd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

placeholder text

Udostępnij post:

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Czy kolor nadwozia ma wpływ na ryzyko, że auto brało wcześniej udział w kolizji?

Te 4 kolory stanowią aż 82% wszystkich pojazdów na drogach!

WSA w Lublinie wydał niekorzystny dla nas wyrok w sprawie kar za sprzedaż aut sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Niestety już słyszymy, że po tym wyroku Wydziały Komunikacji znowu zaczynają nakładać kary. Nie wiem jak rozwinie się sytuacja ale ważne jest żeby żadnego takiego postępowanie nie zakończyć bez odwołania.

Zmiany w akcyzie na samochody używane – Ministerstwo Finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów jasno stwierdza, że nie planuje wprowadzenia nowego podatku, ale jednocześnie zapowiada zmianę sposobu naliczania akcyzy. Nowy model opodatkowania ma uwzględniać:

Jak wpłynie import samochodów z Chin na rynek aut używanych w Polsce.

Import nowych samochodów z Chin może znacąco wpłynąć na...