O co chodzi z tą rękojmią ?

Data:

Dzień dobry. Jestem radcą prawnym, założycielem Kancelarii Prawa Motoryzacyjnego motoprawnik.com. Na co dzień pracuję w branży motoryzacyjnej, i znam ją „od środka”. Z moich obserwacji wynika, że wokół rękojmi narosło sporo stereotypów i niewiedzy. Dzwonił do mnie ostatnio właściciel autokomisu ze Śląska, który miał problem z klientem. Chodziło o zużyte zawieszenie w Audi A8 sprzedanym za około 20.000 złotych. Od prawnika którego pytał wcześniej, dowiedział się, że klientowi przysługuje rękojmia, że jest to odpowiedzialność absolutna i nie może z tym nic zrobić, a już na pewno nie może się od niej uwolnić, i on za takie wady samochodu odpowiada, bo po prostu odpowiadać musi. Tyle, że to nie do końca prawda.

Przede wszystkim nie odpowiada się zawsze i nie za wszystko. Nie wszystkie usterki są wadami. Nie jest wadą naturalne zużycie, choć nie zawsze jest to jednoznaczne.
Sprzedawca oczywiście odpowiada za wady, ale ta odpowiedzialność może być różna. Obowiązują konkretne zasady, a w ramach tych zasad można się przed odpowiedzialnością zabezpieczyć, albo się do niej przygotować i zminimalizować ryzyko. W części przypadków można nawet odpowiedzialność w ogóle wyłączyć.

Dużo zależy tu od wiedzy z mechaniki samochodowej i przedstawienia sprawy. I to nawet przez prawnika prawnikowi. Zdarzało mi się już, że po rozmowie prawników to ten reprezentujący klienta który kupił samochód, przekonywał go żeby odpuścił.

Bywają też trudniejsze przypadki. Na rynku działają już wyspecjalizowane podmioty, których jedynym zadaniem jest dochodzenie od sprzedawców roszczeń za wady pojazdów. Często następuje to z użyciem metod, które mają wykorzystać niewiedzę odbiorcy niepozornego listu. A to po to, aby mieć później na sprzedawcę przysłowiowego haka.

W rękojmi dużo zależy od podejścia, wiedzy i doświadczenia. Znajomość podstawowych zasad bardzo pomaga w ochronie przed roszczeniami, dlatego tak istotne jest by wiedzieć nie tylko od strony teoretycznej, ale także praktycznej jak postępować z reklamacjami i jak ustrzec się typowych błędów. Tę wiedzę, przynajmniej w podstawowym zakresie, warto mieć, żeby lepiej prowadzić swój biznes.

Radca prawny

Dariusz Brzozowski


Już 26 marca w Poznaniu, 28 marca w Warszawie i 2 kwietnia w Katowicach odbędą się organizowane przez Polski Autohandel Szkolenia, a prowadzone przez Dariusza Brzozowskiego z Kancelarii Prawa Motoryzacyjnego motoprawnik.com warsztaty poświęcone odpowiedzialności za wady samochodów używanych.

Więcej informacji na stronie: www.dlakomisow.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Newsletter

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

Parlament Europejski przyjął nowe limity transakcji gotówkowych

Nowe limity transakcji gotówkowych przyjęte przez Parlament Europejski!

Dobre wiadomości dla sprowadzających „brygadówki”!

Brygadówka – czyli samochody z dwoma rzędami siedzeń i oddzieloną przestrzenią ładunkową. W związku z tym, że takie auta mają dwa rzędy siedzeń, miejsca mocowania foteli i pasów bezpieczeństwa poza przednim rzędem siedzeń, mają przeszklone drzwi z boku oraz elementy „komfortowe” w tylnej części nadwozia taki jak oświetlenie, dywaniki lub popielniczki, przez celników traktowane były jako samochody głównie przeznaczone do przewozu osób i musieliśmy za nie płacić akcyzę. Ostatnio sytuacja zaczęła się zmieniać.

Kolejny dobry sygnał tym razem z SENATU

Kolejny dobry sygnał w temacie Kar za sprzedaż pojazdów sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Umorzenie większości kary za brak Sieci Recyklingu

Kolejny raz udało się pomóc jednemu z Was. /*! elementor...