0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Od 13.11.2017 przeglądy na nowych zasadach – Prezydent podpisał Ustawę.

Data:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o ruchu drogowym, zakładającą przyspieszenie wejścia w życie przepisów dotyczących systemu CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji pojazdów. Ustawa zmienia również przepisy dotyczące badań technicznych pojazdów dopuszczanych do ruchu.

Ustawa wejdzie w życie, co do zasady, z dniem 13 listopada 2017 roku i od tego dnia za badanie techniczne pojazdu trzeba będzie zapłacić przed jego przeprowadzeniem.

W ustawie przewidziano wyjątek od tych przepisów. Wprowadzono regulację, która umożliwi wniesienie opłaty za badanie techniczne po jego przeprowadzeniu, w przypadku rozliczenia tej usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności.

Po wyjściu w życie ustawy kierowca nie unikanie kosztów i konsekwencji nie pozwalając dokończyć badania pojazdu w którym diagnosta ujawni usterki. Dane z przeglądu technicznego, razem z opisem usterek ujawnionych w pojeździe, na bieżąco będą przekazywane do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Dzięki temu rozwiązaniu, kierowcy nie będą mogli jeździć od stacji do stacji w celu uzyskania przeglądu technicznego.

Nowelizacja ustawy doprecyzowuje i zwiększa zakres danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów, gdzie trafiać będę również informacje o zabezpieczeniach na pojeździe, w tym o zabezpieczeniach majątkowych oraz o jego zajęciu przez organy egzekucyjne. Informacje te są szczególnie istotne dla potencjalnych nabywców pojazdów używanych.

Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy, do CEP trafiać będą również dane o szkodach istotnych powstałych podczas wypadku. Do przekazywania tych dany zobowiązane będą zakłady ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w przypadku pojazdów nieubezpieczonych.

Rządowe Centrum Legislacji – TUTAJ 

1 KOMENTARZ

  1. A czy ktoś z Was szłyszał coś odnośnie bardziej precyzyjnego sprawdzania rocznika w ramach nowych zasad przeglądu. Mnie diagnosta mówił , że najpierw będą dane auta wysyłane do CEPIK i to oni będą potwierdzać dokładny rok produkcji. Jak wiadomo w wielu autach są poźniejsze daty pierwszej rejestracji jak produkcji i myślę że teraz w wielu przypadkach będziemy do tyłu. Zastanawia mnie czy u nas nie może być tak jak w całej unii europejskiej daty pierwszej rejestracji , tylko data produkcji jak w Rosji i postradzieckich republikach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

placeholder text

Udostępnij post:

Popularne

Warto także przeczytać
Podobne

WSA w Lublinie wydał niekorzystny dla nas wyrok w sprawie kar za sprzedaż aut sprowadzonych przed zarejestrowaniem.

Niestety już słyszymy, że po tym wyroku Wydziały Komunikacji znowu zaczynają nakładać kary. Nie wiem jak rozwinie się sytuacja ale ważne jest żeby żadnego takiego postępowanie nie zakończyć bez odwołania.

Zmiany w akcyzie na samochody używane – Ministerstwo Finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów jasno stwierdza, że nie planuje wprowadzenia nowego podatku, ale jednocześnie zapowiada zmianę sposobu naliczania akcyzy. Nowy model opodatkowania ma uwzględniać:

Jak wpłynie import samochodów z Chin na rynek aut używanych w Polsce.

Import nowych samochodów z Chin może znacąco wpłynąć na...

Przypominam – dzisiaj ostatni dzień żeby zapłacić za wpis do BDO!

/*! elementor - v3.19.0 - 05-02-2024 */ .elementor-widget-divider{--divider-border-style:none;--divider-border-width:1px;--divider-color:#0c0d0e;--divider-icon-size:20px;--divider-element-spacing:10px;--divider-pattern-height:24px;--divider-pattern-size:20px;--divider-pattern-url:none;--divider-pattern-repeat:repeat-x}.elementor-widget-divider .elementor-divider{display:flex}.elementor-widget-divider .elementor-divider__text{font-size:15px;line-height:1;max-width:95%}.elementor-widget-divider...